Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη στέγης


legrandeblue1980

Recommended Posts

@ erling

 

δεν ξερω ακομη τα ορια ακριβωσ.αλλα γιατι?εχει σημασια?

 

@ alexis pap

ποιο σπασιμο εννοεισ ακριβωσ?δεν καταλαβαινω?και να εξομαλυνθει??δηλαδη?

και αυτο που ρωτουσα πριν ειναι αν υπαρχει αλλη λυση γι αυτη τη στεγη?αυτο ειναι που θελω να μαθω γενικα..

αν θελεισ καθαρα οχι απο τεχνικο ενδιαφερον αλλα επειδη εχω μερακι με τισ στεγεσ...

επισυναπτω την προταση του αρχιτεκτονα σε γενικεσ γραμμεσ.γι αυτο ρωταγα πριν αν απο μια μορφη στεγησ μπορουμε να μεταπηδησουμε σε μια αλλη.η λυση μου ειναι ισοκλινησ.απλα ο ψηλοτεροσ κορφιασ δεν ειναι οριζοντιοσ. τι να κανουμε ετσι βγαινει:).ε και καταλαβαινω οτι για 4-5 εκατοστα ο ξυλουργοσ θα καταφερει να φερει τη στεγη σωστη ωστε να πατησουν καλα οι τεγιδεσπανω στα ζευκτα.μερικεσ φορεσ σκεφτομαστε τελειωσ γεωμετρικα.δηλαδη τα σημεια του ψηλοτερου κορφια μου αναλογα με το υψοσ που θα δωσω τελικα θα απεχουν 3-4 εκατοζτα.τριχεσ δηλαδη.ε απλα οι στεγεσ που προκυπτουν ετσι εχουν 2 μεγαλα ζευκτα και αρκετα ημιζευκτα οπωσ βλεπεισ..και εν τελει δε ξερω αν θα του αρεσει :D

6.zip

Link to comment
Share on other sites

attachment.php?attachmentid=2854&stc=1&d=1284477226

 

Εννοώ κάπως έτσι... Η τρίριχτη λύση, σωστή είναι βέβαια, αλλά ο κορφιάς έχει μεγάλο μήκος και δεν μπορείς να κλέψεις την κλίση του. Θα φαίνεται "λοξός".

post-33925-131887246207_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως όριο, τότε θα πρέπει να σηκώσεις τοιχάκι, οπότε μπορείς να "ισιώσεις" τις γωνίες που κάνουν τώρα ώστε να έρθει οριζόντιος ο κορφιάς.

Link to comment
Share on other sites

σωστη η τριριχτη?μα πωσ? δε βγαινει με την καμια...αυτο που σχεδιασε ο αρχιτεκτονασ ειναι η στεγη σε προβολη.δεν υπαρχουν τρια τετοια τεμνομενα επιπεδα που να δινουν μια τετοια προβολη..εκτοσ και αν συνεχισουμε να μιλαμε για στρεβλεσ επιφανειεσ παλι ...εγω σε πρωτο σταδιο εννοω γεωμετρικα απολυτα.μετα αν θελεισ παμε και στο "μπαλαμουτι"...:D.καταλαβαινεισ τι εννοω..

 

εφαγα τα λυσσακα μου τριριχτη γεωμτρικα δε γινεται.αυτο που επισυναψα ηταν ενα προσχεδιο του αρχιτεκτονα.αυτο ηθελε γενικα..τωρα υποτιθεται οτι ακριβεισ γωνιεσ και που ακριβωσ τεμνονται οι κορφιαδεσ θα εβρισκα εγω..αλλα ελα ντε που δε βγαινει...ειδικα στη δεξια πλευρα ειναι αδυνατο.αναγκαστικα εχει σπασιμο...

 

@ erling

 

καταλαβα τι λεσ

 

ναι το ξερω οτι υπαρχει και αυτη λυση.ολα τα ζευκτα η δοκαρια που υποτιθεται οτι πρεπει ν ανηκουν στο ιδιο κεκλιμενο επιπεδο αλλα δεν ανηκουν , μπορουν να ανηκουν αν "παιξουμε" με τα ακρα τουσ και τα ανεβοκατεβαζοθμε σε σχεση με τα λιγο διπλανα τουσ ..καλα καταλαβα?οκ ναι.σωστο μου φαινεται.απλα ξαναλεω σε πρωτη παντα φαση κοιταω την παραστατικη γεωμετρια:D

 

@ alexis pap

 

σορυ εννουσεσ οτι βγαινει η τριριχτη λυση με κεκλιμενο κορφια? αυτο δεν το εχω εξετασει.γιατι εγω κοιταζα παντα με οριζοντιο κορφια να βρω μια καποια λυση...

Link to comment
Share on other sites

Edit: Με πρόλαβες... Φυσικά, μόνο με κεκλιμένο...

 

Κι όμως είναι σωστή... φυσικά έχει ήδη περάσει μέσα το "μπαλαμούτι" (δεν είναι μπαλαμούτι, είναι μετάβαση από το γεωμετρικά σωστό στο τεχνικά σωστό).

Με σωστή γεωμετρία ο κορφιάς θα βγεί τεθλασμένη. είναι εύκολο να πας από την δική σου λύση σε τρίριχτη. Απλά σβήνεις τις δύο αριστερές μαχιές και συνδέεις το ελέυθερο άκρο του κορφιά με το μέσο της απένατη πλευράς...

Link to comment
Share on other sites

επειδη πρεπει να φυγω...

 

@ alexis pap

 

αν θελεισ ανεβασε αυτο που μου λεσ σε καποιο σχεδιακι ωστε να καταλαβω επιτελουσ κ εγω μερικα πραγματα για τισ στεγεσ και να ξεσταρβωθω..:D

 

παντωσ θα επανελθω στισ στεγεσ και σε αλλο τοπικ σχετικα με φορτια ,ζευκτα, μορφη κλπ μιασ και ενδιαφερεται κοσμοσ..

 

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο αναλυτικά δεν γίνεται. Άντε, γιατί θα κατηγορηθούμε ότι ετοιμάζουμε μελέτες στον αέρα...

Ανεβάζω το αρχείο και ο νοών νοείτω! :)

7.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαίρετε. Ψάχνω να βρώ βιβλία, αρχεία pdf, οποιουδήποτε είδους σημειώσεις, ή site που να περιγράφουν την διαδικασία χάραξης ισοκλινούς στέγης με την γενική μέθοδο. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμήσω πολύ.

 

Το υλικό που μας δίνουν στην σχολή είναι πενιχρό και ψάχνω εδώ μέσα μπάς και βρώ τίποτα για να μελετήσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.