Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χάραξη στέγης


legrandeblue1980

Recommended Posts

με ύψος στέγης 2μ και άνοιγμα 9μ (το ήμισυ 4,50μ) έχεις μια κλίση 44%(ήτοι 2/4,50) που είναι ικανοποιητικότατη για απορροή και κατασκευή. μια στέγη με τα ύψη που έλεγες πριν (3-5μ) νομίζω θα ήταν μια αηδία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να υπολογίσεις το ύψος, στρογγυλοποιώντας το φυσικά, για μία κλίση γύρω στο 35% που είναι πολύ συνηθισμένη και ας σου βγει και κάτω από τα 2 m.

 

Υ.Γ. Τα 1,60 m ύψος κορφιά δίνουν αυτή την κλίση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο έτος είσαι Θάλεια;

 

Κάνε μερικές δοκιμές (σε τομή) να δεις τι ταιριάζει στη λύση σου.

 

Απάντησε σε μερικά ερωτήματα:

Γιατί πρέπει να μπει στέγη;

Τι σχήμα μπορεί να έχει η στεγη (μονοριχτη, διριχτη, ισοκλινλης, θόλος κλπ);

Ποιο σχήμα θα επιλέξεις και γιατι;

 

Κάνε και μια μικρή μακέτα για να καταλάβεις την κλίμακα.

 

Δες το στο σύνολο το πρόβλημα σαν ένταξη στο θέατρο, μην βλέπεις αποσπασματικά το κτίριο σαν να μπορούσε να προσγειωθεί οπουδήποτε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ilias σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια σας ειλικρινά ήταν άκρως χρήσιμη ! myri είμαι πρώτο έτος , σκέυτηκα να βάλω στέγη γιατί πρώτον στην πρώτη μου άσκηση δεν είχα βάλει και είπα να το δοκίμασω , δίριχτη σκέφτηκα γιατί οι αρχαίοι ναοί είχα συνήθως δίριχτη και ήθελα να θυμίζει ....myri ευχαριστώ για τις συμβουλές σου (και ειδικά για την τελευταία πρόταση)!

 

συμβουλές σας*

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον που δείχνετε όλοι σας στη φροντίδα των απαντήσεων. Παίρνω το θάρρος λοιπόν να ρωτήσω τα εξής :

 

Έχω στη διάθεση μου Autocad 2010, Autocad 2005 kai Cadware 9.5 τα δύο τελευταία πάνε προφανώς μαζί (!!).

 

Βάζω το περίγραμμα της κάτοψης στο cadware 9.5 και μιά χαρά μου βγάζει την κάτοψη ισοκλινής στέγης για την οποία και ενδιαφέρομαι μόνο.

 

Θέλω όμως να δω και κάθε στέγη και σε 3d για να καταλάβω πιο καλά την χάραξη btw είμαι δευτεροετής πολιτικός μηχανικός. Πως γίνεται αυτό??

 

Περιμένω σύντομα απάντηση σας!!

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την σχεδίαση της παρακάτω ισοκλινούς στέγης, η οποία διαθέτει μια οπή (αίθριο). Προσπάθησα να την σχεδιάσω, αλλά δεν πρέπει να έχουν ενωθεί σωστά οι διχοτόμοι του αίθριου με της διχοτόμους της υπόλοιπης στέγης.

 

http://img401.imageshack.us/img401/2172/drawing1d.png

 

Υ.Γ. :Πρώτη φορά ανεβάζω εικόνα.Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα στην προβολή της...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δεν πειράζει που είναι η πρώτη σου φορά

όλοι έτσι ξεκινήσαμε

αλλά το ότι το αρχείο σου δεν είναι σε autocad ή σε dxf

(για να μπορέσουμε πραγματικά, απλά και γρήγορα να σε βοηθήσουμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.