Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"Αστεία" & επικίνδυνα σιδερώματα οπλισμών


 
θανος_

Recommended Posts

Σημερινή φωτογραφία από κατάρρευση  μπαλκονιού στο Χαλάνδρι, τάχα από το πολύ νερό. Όλα αυτά τα σίδερα που φαίνονται , πλάκας και  δοκού δοκού,  θα έπρεπε να είναι πάνω (η και πάνω) , ο σιδεράς τα έβαλε κάτω , ο μηχανικός δεν είδε….δεν ήξερε…δεν ρώτησε....

χαλανδριμπαλκονι.jpg

Edited by Pavlos33
έγινε μερική τροποποίηση τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ (γέρασα)  … αλλά για πιστοποίηση σιδεράδων δεν άκουσα ποτέ. Είναι αμέλεια του μηχανικού,  ίσως και μια τυχαία-αναγκαστική απουσία του εκείνη την ημέρα από το έργο. Αλλά με όποιον τρόπο κι αν συνέβη είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ  ΕΥΘΥΝΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.  Έχουμε έναν σοβαρό ρόλο , και δεν θα τον μοιραστούμε με τους σιδεράδες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο επιβλέπων (οφείλει να) είναι το απόλυτο αφεντικό στην κατασκευή. Αν δεν μπορεί να συνεργαστεί με τα συνεργεία ή τον ιδιοκτήτη. ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ.

Οτιδήποτε άλλο, είναι απλώς αποποίηση ευθυνών.

  • Like 1
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς "είναι τα πράγματα" στη οικοδομή συνάδελφε? Κι αν είναι τόσο άσχημα, όσο υπονοείς, ποιός φταίει? Μόνο το "κακό κράτος"? Το να αποδεχόμαστε το κακώς έχειν, μας κάνει συνένοχους σε εγκληματικές ενέργειες.

Η γνώμη σου είναι εντελώς λανθασμένη. Το να επιμερίζεις τις ευθύνες, και μάλιστα κατά το μεγαλύτερο ποσοστό στα "συνεργεία", είναι επικίνδυνο. Εκτός κι αν ανήκεις στους μηχανικούς που κάνουν επίβλεψη εκ του μακρόθεν.

Η όποια "πιστοποίηση" των συνεργείων, ΔΕΝ απαλλάσσει τον επιβλέποντα από τις ευθύνες του. Κι αν δεν το γνωρίζεις, μάθε πως έχει δικαίωμα να απορρίψει και συνεργεία και υλικά. Προκειμένου δε να προστατέψει την επαγγελματική κι επιστημονική του αξιοπρέπεια, καθώς και την ψυχική του υγεία, δεν διστάζει να ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ.

Οι απόψεις μου είναι προϊόν εμπειρίας 40 χρόνων στο εργοτάξιο και στις μελέτες. Σε αυτό το διάστημα έχω δει πολλά (κυρίως τα αποτελέσματα των σεισμών), και μπορώ να είμαι βέβαιος για την ορθότητα της σκέψης μου.

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Πώς "είναι τα πράγματα" στη οικοδομή συνάδελφε? Κι αν είναι τόσο άσχημα, όσο υπονοείς, ποιός φταίει? Μόνο το "κακό κράτος"? Το να αποδεχόμαστε το κακώς έχειν, μας κάνει συνένοχους σε εγκληματικές ενέργειες.

Η γνώμη σου είναι εντελώς λανθασμένη. Το να επιμερίζεις τις ευθύνες, και μάλιστα κατά το μεγαλύτερο ποσοστό στα "συνεργεία", είναι επικίνδυνο. Εκτός κι αν ανήκεις στους μηχανικούς που κάνουν επίβλεψη εκ του μακρόθεν.

Η όποια "πιστοποίηση" των συνεργείων, ΔΕΝ απαλλάσσει τον επιβλέποντα από τις ευθύνες του. Κι αν δεν το γνωρίζεις, μάθε πως έχει δικαίωμα να απορρίψει και συνεργεία και υλικά. Προκειμένου δε να προστατέψει την επαγγελματική κι επιστημονική του αξιοπρέπεια, καθώς και την ψυχική του υγεία, δεν διστάζει να ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ.

Οι απόψεις μου είναι προϊόν εμπειρίας 40 χρόνων στο εργοτάξιο και στις μελέτες. Σε αυτό το διάστημα έχω δει πολλά (κυρίως τα αποτελέσματα των σεισμών), και μπορώ να είμαι βέβαιος για την ορθότητα της σκέψης μου.

Έχω φάει την ζωή μου στα γιαπια . Δεν κάνω επίβλεψη ούτε με drone ούτε με το κινητο. Έχω δουλέψει και με κατασκευαστές και με ιδιώτες . Αυτά που γράφεις είναι έκθεση ιδεών .Η παραίτηση είναι η έσχατη λύση σε μια δουλειά και λάθη δεν κάνει μόνο αυτός που δεν κάνει τίποτα .Κακώς κουνάς το δάχτυλο. Ευθύνη έχουν οι πάντες , όχι μόνο ο μηχανικός . Απλά το κράτος του έχει δώσει τον ρόλο του μα@@κα και νοοτροπίες όπως η δική σου , διαιωνιζουν αυτό το ρολο .  Λοιπόν ποιστοποιηση στα συνεργεία χθες και συνυπεύθυνοτητα των παντων . 

Edited by dimitris11140
  • Like 1
  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitris11140 said:

κουνάτε το δάχτυλο λες και δεν ξέρετε πως είναι τα πράγματα στην οικοδομή .........Ο καθένας έχει την γνώμη του , αυτή είναι η δική μου ....

ο καθένας έχει τη γνώση του κι ανάλογα  τη γνώμη του......... Τα πράγματα στις οικοδομές ειδικά στο σιδέρωμα είναι πολύ καλά. Τα σίδερα συνήθως πολλά αλλά πρέπει να μπουν στη σωστή θέση,  ιδιαίτερα στα μπαλκόνια. Με μια μικρή επίβλεψη, το σιδέρωμα καθίσταται η νο 1 εγγυημένη εργασία στην οικοδομή. Ενα λάθος σιδέρωμα όμως  μπορεί να αποβεί μοιραίο. Άλλη μια έκθεση ιδεών , για συναδέλφους που χρειάζονται "πιστοποίηση".

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, θανος_ said:

ο καθένας έχει τη γνώση του κι ανάλογα  τη γνώμη του......... Τα πράγματα στις οικοδομές ειδικά στο σιδέρωμα είναι πολύ καλά. Τα σίδερα συνήθως πολλά αλλά πρέπει να μπουν στη σωστή θέση,  ιδιαίτερα στα μπαλκόνια. Με μια μικρή επίβλεψη, το σιδέρωμα καθίσταται η νο 1 εγγυημένη εργασία στην οικοδομή. Ενα λάθος σιδέρωμα όμως  μπορεί να αποβεί μοιραίο. Άλλη μια έκθεση ιδεών , για συναδέλφους που χρειάζονται "πιστοποίηση".

Αφού έμαθαν τόσα χρόνια στου κασιδι το κεφάλι , τώρα είναι καλά τα πράγματα στο σιδέρωμα . Την εποχή που χτίστηκε η οικοδομή αυτή , μόλις είχαν περάσει τα σύνορα και απλά ήταν φτηνοί . Οι δε Ελληναρες εργολάβοι της εποχής εκείνης έκαναν πλάκα ο ένας στον άλλον κάθε Παρασκευή-Σαββατο που πλήρωναν τον κόσμο για το πόσο μικρά μεροκάματα πληρώνουν.  Το σταματάω εδώ . Είστε παντελώς λάθος κάποιοι και έχετε μπερδέψει την ευθύνη που θα έπρεπε Επιβλέπων και τι πραγματικά του έχουν μεταβιβασει . Δεν γίνεται να φταίει μόνο ο επιβλέποντας . Τι να λέμε τώρα .Το κόβω γιατί κουράζει . Καλή συνέχεια .

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, είχαμε τα διάφορα δημοσιογραφικά τηλε-δικεία, τώρα θα έχουμε διαδικτυακό ξεκατίνιασμα μεταξύ μηχανικών για την ευθύνη και το ποιός την έχει πιό μεγάλη την εμπειρία, την ευσυνειδησία και την ηθική υπεροχή...

Αστεία πράγματα, και συζητήσεις ανάξιες μηχανικών.

Όσο για το "αστείο σιδέρωμα", δείτε λίγο πιο προσεκτικά, μήπως βγει και κάτι ωφέλιμο από αυτή την συζήτηση:

Μήπως  πλάκα του εξώστη δεν είναι πρόβολος, αλλά είναι τετραέρειστη;
Βλέπετε τις τρεις περιμετρικές δοκούς στο κάτω μπαλκόνι;
Εντοπίσατε τους οπλισμούς κάμψης και διάτμησης στην δοκό που απέμεινε στην θέση της;
Είδατε τους οπλισμούς κάμψης στην ομόλογή της δοκό;
Παρατηρήσατε την -μάλλον εσφαλμένη- διαμόρφωση της αγκύρωσης του κύριου οπλισμού στον κόμβο δοκού-δοκού;

 

Υ.Γ: Αφήστε τις κρίσεις και τις επικρίσεις κατά μέρος, είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό. Δεν ξέρετε γιατί αστόχησε ο εξώστης, υποθέτετε. Μάλλον αβάσιμα. Ασχοληθείτε με το επιστημονικό μέρος του προβλήματος με αξιοπρέπεια.

Edited by AlexisPap
  • Like 3
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.