Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκλειστική χρήση ταράτσας από ιδιόκτητο δώμα


dandrikop

Recommended Posts

13 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν θα καταφέρετε να το υλοποιήσετε!!! Ρωτήστε το συμβολαιογράφο σας γι' αυτό....

Όχι δεν μπορεί, καθότι είναι κοινόχρηστος χώρος.

 

Για το πρώτο θέμα είμαι σίγουρος ότι γίνεται γιατί έχω άλλο ακίνητο το οποίο είναι παρόμοια περίπτωση. Δηλαδή, κτήριο κατασκευής προ του 1975 και αυθαιρεσία από κατασκευής που καταλαμβάνει μέρος του κλιμακοστασίου. Άλλαξα τη ΣΟΙ μονομερώς ώστε να αναφέρει την πραγματική επιφάνεια του ακινήτου μου. Αυτό είναι κιόλας εύλογο γιατί αφού ο νόμος σου δίνει τη δυνατότητα της νομιμοποίησης δεν έχει νόημα να εξαρτάσαι από τη διακριτική ευχέρεια των υπολοίπων συνοιδιοκτητών για την αλλαγή της ΣΟΙ. Συγκεκριμένα ο ν. 4495/2017 λέει στο Άρθρο 98, παρ. 5:

Ειδικώς στις περιπτώσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας με παραβάσεις που αφορούν την επέκταση αυτής καθ’ ύψος ή κατά πλάτος (οριζόντιας) και την κατάληψη κοινοχρήστου ή κοινοκτήτου χώρου, είναι δυνατή η υπαγωγή αυτών στον παρόντα, χωρίς τη συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών, μόνο στις εξής περιπτώσεις:

α) όταν η αυθαίρετη επέκταση υφίσταται από την ανέγερση-κατασκευή της οικοδομής και
β) όταν η ίδια αυθαίρετη επέκταση υφίσταται σε όλους τους ορόφους της οριζόντιας ιδιοκτησίας.

Για το θέμα της αποκλειστικής χρήσης χώρου της ταράτσας από το δώμα επιφυλάσσομαι πριν το δούν οι ειδικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.