Μετάβαση στο περιεχόμενο

Xρόνος δημιουργίας οικοπέδου


Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους!ξέρει κάποιος να μου πεί σε οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση που προυφίσταται του ρυμοτομικού σχεδίου,μετά την έγγριση του ρυμοτομικού σχεδίου ρυμοτομείται τμήμα του οικοπέδου.ποιος έιναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου τώρα?παραμένει άρτιο κατά παρέκκλιση όπως πρίν?η έχει αλλαξει ο χρόνος δημιουργίας του και εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 25.?ευχαριστώ!!!!!!

 

Παρατήρηση :oι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να γράφονται με τόνους.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

avgoust

Link to comment
Share on other sites

ποιος έιναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου τώρα?παραμένει άρτιο κατά παρέκκλιση όπως πρίν?η έχει αλλαξει ο χρόνος δημιουργίας του και εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 25.?ευχαριστώ!!!!!!

 

Χρόνος δημιουργίας:αυτός που ΗΤΑΝ.

 

Αν παραμένει άρτιο:δεν ξέρω,εξαρτάται από το εμβαδό κ τις διαστάσεις μετά τη ρυμοτόμηση

 

Αν έχει αλλάξει ο χρόνος δημιουργίας:ΟΧΙ

 

Αν εμπίπτει στο 25:εξαρτάται από το εμβαδό κ τις διαστάσεις,καθώς κ από το έτος δημιουργίας να προυπάρχει δηλαδή του 651/77.Ξαναδιάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το αναθεωρημένο άρθρο 25.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι ο χρόνος μεταγραφής του οριστικού συμβολαίου στο Υποθηκοφυλάκειο

Σε περίπτωση απαλλοτρίωσης που κηρύχθηκε εντός σχεδίου για κοινωφελείς σκοπούς της παρ. 3 του άρθρου 2 του ΓΟΚ, ή εκτός σχεδίου και εντός οικισμών για διάνοιξη οδών, ο χρόνος δημιουργίας οικοπέδου που τμήμα του απαλλοτριώνεται είναι ο χρόνος συντέλεσης της απαλλοτρίωσης (εγκ. 46/86 και Γνωμ. 97/86 ΝΣΚ)

ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου που ρυμοτομείται από το εγκεκριμένο Ρ.Σ.΄είναι ο χρόνος δημοσίευσης σε ΦΕΚ του εγκεκριμένου ΡΣ. ή της τροποποίησης αυτού.

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμμμμμ.....διαφορετικές απόψεις στο ίδιο θέμα...ενδιαφέρον...τώρα ψάχνω και γώ κάτι αντίστοιχο, οπότε αν βρώ κάτι το postάρω

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι ο συνάδελφος ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ τα λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστά,θεωρώ ότι δεν απαντάει στο ερώτημα του θρεντ.

 

Ο a.sahinis ρωτάει αν η ημερομηνία δημιουργίας του πρώην γηπέδου-νυν οικοπέδου μπορεί να αποτελέσει λόγο υπαγωγής στο άρθρο 25.Κ εγώ απαντάω ΝΑΙ,εφ' όσον η ημ/νία αυτή (δημιουργίας του γηπέδου) είναι πριν τον 651.

 

Διότι κατά το άρθρο 25:''Το ίδιο ισχύει και για τα οικόπεδα που

καθίστανται μη άρτια λόγω ρυμοτομίας, ανεξάρτητα από το χρόνο

ρυμοτόμησής τους.''

 

Η ερώτηση του a.sahinis είναι πολύ πιο απλή.........

 

Κατά τα λοιπά,ισχύουν αυτά που ΠΟΛΥ σωστά ανέφερε ο συνάδελφος ΠΑΠΑΕΥΘΥΜΙΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος να μου πεί σε οικόπεδο άρτιο κατά παρέκκλιση που προυφίσταται του ρυμοτομικού σχεδίου,μετά την έγγριση του ρυμοτομικού σχεδίου ρυμοτομείται τμήμα του οικοπέδου.ποιος έιναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου τώρα?παραμένει άρτιο κατά παρέκκλιση όπως πρίν?η έχει αλλαξει ο χρόνος δημιουργίας του και εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 25.?ευχαριστώ!!!!!!

 

ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου που ρυμοτομείται από το εγκεκριμένο Ρ.Σ.΄είναι ο χρόνος δημοσίευσης σε ΦΕΚ του εγκεκριμένου ΡΣ. ή της τροποποίησης αυτού.

 

φίλε zavi, αυτό διάβασα και απάντησα. με απασχολεί και μένα σε περίπτωση μου και καθώς δεν μου έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο, το ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά μάτια σου λέω ΝΑΙ κ το τεκμηρίωσα πιό πάνω,το 25 λέει ''ανεξάρτητα από το χρόνο ρυμοτόμησής τους'',οπότε η ημ/νία δημιουργίας ΔΕΝ είναι αυτή της έγκρισης του σχεδίου πόλεως,αλλά αυτή της δημιουργίας του γηπέδου πλέον.

 

Ο 1337 απλά βγάζει ΜΗ άρτια κ εκτός υπαγωγής αυτά στα οποία έγινε ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ μετά την ημ/νία έγκρισης του Σ.Π. και αυτά τα οποία έγινε ΚΑΤΑΤΜΗΣΗ μετά τον 651(=υπαίτια κατάτμηση).Τα υπόλοιπα τα θεωρεί υπαγόμενα στο άρθρο 25.Αρκεί να τηρούν τις ελάχιστες προδιαγραφές διαστάσεων..

 

Παρακαλώ κάποιον (GRTOPO :lol:) να επιβεβαιώσει για να λήξει το θέμα......

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λεγόμενα του Βασίλη Παπαευθυμίου τα οποία είναι γενικές αρχές, όμως δεν απαντούν στο ερώτημα του θέματος.

Σωστή είναι η απάντηση σου zavi στο ερώτημα του a.sahinis.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί μου συνάδελφοι σας χιλιοευχαριστώ όλους!!!!!!!με βοηθήσατε πάρα μα πάρα πολυ!!!!!!!!!και παλυ ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω στα χέρια μου δήλωση αποδοχής κληρονομιάς (εξ' αδιαθέτου) αγροτεμαχίου (εκτός ζώνης, ΖΟΕ) η οποία έγινε το 2007.

Με έρευνα στο υποθηκοφυλακείο βρήκα την προηγούμενη συμβολαιογραφική πράξη (δωρεά αιτία θανάτου, 1978 στην οποία αναφέρεται ότι είχε αγορασθεί (εξ' ατύπου αγορά) το εν λόγω αγροτεμάχιο από το 1940.

 

Σύμφωνα με την Εγκ-7/92:

 

2. Σε περίπτωση κληρονομιάς ή κληροδοσίας, ο χρόνος θανάτου του κληρονομουμένου. Στις περιπτώσεις εξ αδιαθέτου κληρονομιάς όταν η δήλωση αποδοχής κληρονομιάς έχει γίνει μετά το χρόνο της κατά παρέκκλιση αρτιότητας και δεν υπάρχει προγενέστερος τίτλος που αποδεικνύει την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, για τον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου θα λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος θανάτου του κληρονομουμένου.

 

Μπορώ να θεωρήσω ώς χρόνο δημιουργίας του αγροτεμαχίου το 1940 ώστε να πάω με παρέκκλιση του '62??

 

Και αν ναι πρέπει να αποδείξω με κάποιο τρόπο ότι ο επαρχιακός δρόμος στον οποίο έχει πρόσωπο υπήρχε τότε (κατά τη Δημοσίευση του ΠΔ 24.5.85)??

 

thx

 

υ.γ. σε αναφορά του ζητήματος στον (ευγενικότατο) υπάλληλο-δικηγόρο της Πολεοδομίας μου (σου του), μου ζητήθηκε αίτηση με τεχνική έκθεση+αντίγραφα συμβολαίων και πιθανότατα θετική έκβαση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.