Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Xρόνος δημιουργίας οικοπέδου


Recommended Posts

47 λεπτά πριν, venezia said:

όπως λέει και ο dimitrios1991 τα ίδια μου είπαν και μένα στην ΥΔΟΜ

Ίσως λόγω έλλειψης τίτλων να δείχνουν μια επιείκεια στο θέμα των παρεκκλίσεων. Σε εμας την περίοδο 1945-1985 υπάρχουν συμβόλαια για πολύ μικρό ποσοστό της έκτασης του Δήμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το έχω δει και αλλού στο παρόν θρεντ αλλά θέλω ένα τσεκάρισμα.

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου πάνω σε εγκεκριμένη επαρχιακή οδό εμβαδού 1500μ2. 

Στο τίτλο αγοράς του 1985 γράφει (το μεταφέρω συνοπτικά).

" το αγροτεμάχιο περιήλθε στον ιδιοκτήτη εκ κληρονομίας στις 03/03/1955 του αποβιώσαντος πατρός του άνευ διαθήκης...την κληρονομιά του οποίου αποδέχθηκε με την υπ.αρ. 555/82 πράξη αποδοχής κληρονομιάς"

Προφανώς το 1955 είναι το έτος θανάτου του πατέρα του? Άρα λαμβάνω ως ημερομηνία δημιουργίας οικοπέδου το 1955 ?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nik said:

Το έχω δει και αλλού στο παρόν θρεντ αλλά θέλω ένα τσεκάρισμα.

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου πάνω σε εγκεκριμένη επαρχιακή οδό εμβαδού 1500μ2. 

Στο τίτλο αγοράς του 1985 γράφει (το μεταφέρω συνοπτικά).

" το αγροτεμάχιο περιήλθε στον ιδιοκτήτη εκ κληρονομίας στις 03/03/1955 του αποβιώσαντος πατρός του άνευ διαθήκης...την κληρονομιά του οποίου αποδέχθηκε με την υπ.αρ. 555/82 πράξη αποδοχής κληρονομιάς"

Προφανώς το 1955 είναι το έτος θανάτου του πατέρα του? Άρα λαμβάνω ως ημερομηνία δημιουργίας οικοπέδου το 1955 ?

 

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

"Άρα λαμβάνω ως ημερομηνία δημιουργίας οικοπέδου το 1955 ? "

 

σωστα

Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο θρεντ ....Καλό θα ήταν να το τσεκάρεις και στην ΥΔΟΜ με τα δικαιολογητικά της εγκυκλίου 7/92.

Link to comment
Share on other sites

ας μην αφηνουμε "αμφιβολιες"

  • Αν είναι από κληρονομιά το ακίνητο και δεν έχει άλλο συμβόλαιο, ποιος είναι ο χρόνος δημιουργίας του;

Σε περίπτωση κληρονομιάς ή κληροδοσίας, ως χρόνος δημιουργίας του ακινήτου θεωρείται ο χρόνος θανάτου του κληρονομημένου. Στις περιπτώσεις της εξ αδιαθέτου κληρονομίας, όταν η δήλωση αποδοχής κληρονομιάς έχει γίνει μετά το χρόνο της κατά παρέκκλισης αρτιότητας και δεν υπάρχει προγενέστερος τίτλος που αποδεικνύει την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, για το χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος θανάτου του κληρονομημένου.

πηγη

https://www.taxydromos.gr/m/m_article.php?id=316102

σημ.

και να προσθεσω οτι, οταν με την εγκ. του 2008,  το Υπουργειο δεν δεχεται πιστοποιητικα χρησικτησιας απο Προεδρους, διοτι αναγεται  σε προσωπικα δεδομενα... ερχεται σε αντιθεση με την κοινη λογικη

  οτι ολη η επαρχια εχει "δια  λόγου"   κατατμησεις, οπως γινονταν ανεκαθεν, με τα αδελφομεριδια που προεκυπταν απο διανομες μεταξυ συγγενων.

[αλλα δεν απαγορευσε πιστοποιητικα που αναφερουν για την υπαρξη καποιου συγκεκριμενου αγρου/οικοπεδου, που προκυπτει απο στοιχεια που κατεχει η κοινοτητα]

Αυτα τα διορθωνει το ΕΚ οριστικα.

Αλλά,  ειναι αντιφατικο, να  δεχεται την χρησικτησια και τον χρονο εναρξης το ΕΚ, με βαση καποια συγκεκριμενα εγγραφα,

να μην  δεχεται η Πολεοδομια το  ετος εναρξης χρησικτησιας που δηλωνει ο πολιτης, με βαση τα ιδια εγγραφα που αποδεχεται το ΕΚ.

Εξ αλλου στην εγκ. Κατσιγιαννη υπηρχαν και αλλα εγγραφα που δικαιουνταν να προσκομισει για την παρεκκλιση, ο Πολίτης, και που δεν καταργηθηκαν.

Εν πασει περιπτωσει, αν αμφισβητειται το ετος δημιουργιας  απο -κάποια-  ΥΔΟΜ, αρκει ενα πρακτικο συμιβασμου ή μια δικαστικη αποφαση περι χρησικτησιας.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Από το ΓΟΚ 85 τα "εκτός" δεν λέγονται αγροτεμάχια, αλλά "γήπεδα"

2. Νομίζω πως με τον τίτλο του κληρονομούμενου (όπου αποδεικνύεται ότι κατείχε το συγκεκριμένο γήπεδο), με τη ληξ. πράξη θανάτου, το πιστ/κό  εγγύτερων συγγενών και την αποδοχή, δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης από καμμία καλοπροαίρετη Υ.ΔΟΜ.

 

10 ώρες πριν, dimitris GM said:

.....

Αλλά,  ειναι αντιφατικο, να  δεχεται την χρησικτησια και τον χρονο εναρξης το ΕΚ, με βαση καποια συγκεκριμενα εγγραφα,

να μην  δεχεται η Πολεοδομια το  ετος εναρξης χρησικτησιας που δηλωνει ο πολιτης, με βαση τα ιδια εγγραφα που αποδεχεται το ΕΚ.

.....

Είναι λογικό. Το Κτηματολόγιο ενδιαφέρεται για το ιδιοκτησιακό καθεστώς, η Υ.ΔΟΜ. για την αρτιότητα-οικοδομησιμότητα. Στην πρώτη περίπτωση, αν γίνει κάποια στραβή, τα δικαστήρια θα δώσουν λύση, ενώ στη δεύτερη, αν εκδοθεί ο.α. και κατασκευαστεί κτίριο, θα τρέχουν πολλοί...

Link to comment
Share on other sites

 οπως ειπε και ο venezia

"Το έχω αναφέρει και σε προηγούμενο θρεντ ....Καλό θα ήταν να το τσεκάρεις και στην ΥΔΟΜ με τα δικαιολογητικά της εγκυκλίου 7/92.


Ομοιως  και εγω, συμφωνώντας μαζί του

" Εν πασει περιπτωσει, αν αμφισβητειται το ετος δημιουργιας  απο -κάποια-  ΥΔΟΜ, αρκει ενα πρακτικο συμβιβασμου ή μια δικαστικη αποφαση περι χρησικτησιας."

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ένα οικόπεδο που βρίσκεται εντός περιοχής πράξης εφαρμογής στην τελευταία στήλη του πίνακα, αναγράφει οτι υπάγεται στις διατάξεις του άρθρου 25  του 1337/83, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, καθώς δεν πληροί τα κατά κανονα ή τα κατα παρέκκλιση όρια αρτιότητας.

Μου προσκομίστηκε συμβόλαιο πώλησης  του 1997, ως προγενέστερος τίτλος αναφέρεται μια δικαστική απόφαση του 1997 που βγήκε έναν μήνα πριν την πώληση. Το 1997 είχε εγκριθεί η πολεοδομική μελέτη , όχι όμως και η Π.Ε.

Αναζήτησα την δικαστική απόφαση η οποία στο σκεπτικο και στο διατακτικό δεν κάνει καμία αναφορά στην ημερομονία παρα μόνο στο άρθρο 1045 Α.Κ περί έκτακτης χρησικτησίας. Η απόφαση δημοσιεύτηκε 22-10-1997, ενώ δικάστηκε 17-10-1997.

Συνέχισα την έρευνα και βρήκα την αγωγή που κατατέθηκε 17-1-1997 και περιγράφει ότι από το 1970 ο πατέρας μου παραχώρησε τα παρακάτω ακίνητα που είχε στην κατοχή του απο τουρκοκρατίας. Θεωρείτε οτι έχω τεκμιριωμένα χρόνο δημιουργιας προ του 651/77 παρά το γεγονός ότι δεν αναγράφεται στην δικαστική απόφαση η ημερομηνία έναρξης της χρησικτησίας?

Τα περι αντισυνταγματικότητας του άρθρου 25 σε Π.Ε προς το παρόν δεν ενδιαφέρουν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, netmin909 said:

.....που είχε στην κατοχή του απο τουρκοκρατίας.... ????

Πέραν της εύλογης απορίας περί της ηλικίας του πατέρα σου, προκειμένου να τεμηριωθεί ο χρόνος δημιουργίας, θα πρέπει να αναφέρεται σαφώς στη δικαστική απόφαση. Εάν η δικαστική απόφαση αναγνωρίζει ότι η παραχώρηση έγινε το 1970, ισοδυναμεί με αποδοχή ύπαρξης του ακινήτου από εκείνη, τουλάχιατον, την ημερομηνία. Αν δεν αναφέρεται, θα χρειαστεί νομική ερμηνεία για το κατά πόσον καλύπτεσαι χρονικά (20ετία?) με τη χρησικτησία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.