Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
a.sahinis

Xρόνος δημιουργίας οικοπέδου

Recommended Posts

1.Ποιός είναι ο χρόνος δημιουργίας του οικοπέδου; 2.Τι πρέπει να ψάξω;

3.Έχει σημασία αν δεν υπήρχαν συμβόλαια στις κληρονομιές ή όχι;

 

1.Βγάζεις τα συμπεράσματα από την εγκύκλιο.Προφανώς η ημερομηνία της απαλλοτρίωσης λόγω ρυμοτομίας.

2.Τίτλους των θανόντων.Θα τους βρεις από τη μερίδα τους στο υποθηκοφυλάκειο της περιοχής.

3.Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.Γενικά ναι, έχει σημασία.

 

2) Πώς αποκτώ το νόμιμο δικαίωμα πρόσβασης στους παλαιούς τίτλους (από τις κληρονομιές και πίσω)?

 

Μέσω της διαδικασίας ''ελέγχου τίτλων''.Εσύ-ανάλογα τους κανόνες καθε υποθηκοφυλακείου πάντα- ΔΕΝ έχεις δικαίωμα να κοιτάς μερίδες κ τίτλους, είναι αποκλειστικά καθήκον κ αρμοδιότητα δικηγόρου.Πες στους ιδιοκτήτες να βάλουν δικηγόρο να κάνει έλεγχο τίτλων.Αν υπάρχει θέμα χρημάτων, δοκίμασε να πας εσύ στο υποθηκοφυλάκειο της περιοχής να ελέγξεις τίτλους (αν ξέρεις κ αν σε βοηθήσουν).Αν η περιοχή έχει κτηματογραφηθεί, τότε οι τίτλοι θα αναγράφονται στο αντίστοιχο ΚΑΕΚ.

 

Επίσης έχω μια εντελώς ορφανή πληροφορία ότι το οικόπεδο που ερευνώ προέρχεται από κατάτμηση μη άρτιου και μη οικοδομήσιμου οικοπέδου γύρω στο 1978-1979 (από ρυμοτόμηση).

 

Αν το οικόπεδο ΠΡΙΝ τη ρυμοτομία ήταν ήδη μη οικοδομήσιμο, τί λέμε τώρα?Καταρχήν τηρεί -πέρα από το χρόνο δημιουργίας του- τις υπόλοιπες προδιαγραφές του άρθρου 25?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με βοηθάς πάρα πολύ!

 

Το θέμα μου:

 

Το τοπογραφικό διάγραμμα των συμβολαίων είναι ΠΡΙΝ την εγκύκλιο 9622/1473/1992 ενώ το συμβόλαιο συντάχθηκε ΜΕΤΑ από την εγκύκλιο.

Η δήλωση μηχανικού δηλαδή που εντάσσει το οικόπεδο στο άρθρο 25, προφανώς στηρίχθηκε σε προγενέστερη εγκύκλιο για τον χρόνο δημιουργίας οικοπέδου (και γι'αυτό ψάχνω να βρω τι ίσχυε πριν).

Επειδή το συμβόλαιο είναι ΜΕΤΑ την εγκύκλιο, λογικά θα έπρεπε να γίνει επανέλεγχος για το αν το οικόπεδο μπαίνει στο άρθρο 25, σύμφωνα με την τελευταία εγκύκλιο. Δηλαδή να γίνει επανέλεγχος της οικοδομησιμότητας του οικοπέδου.

Και όλα αυτά γιατί για την έκδοση μιας οικοδομικής άδειας ο υπάλληλος κοιτάει το συμβόλαιο τι λέει, ενώ τοπογραφικό μπορεί να παρουσιαστεί ένα πολύ μεταγενέστερο (ως ανασύνταξη με νέα αποτύπωση).

 

Έτσι αυτό που λες:

1.Βγάζεις τα συμπεράσματα από την εγκύκλιο.Προφανώς η ημερομηνία της απαλλοτρίωσης λόγω ρυμοτομίας.
θέλω να το "δέσω" έχοντας τόσο την εγκύκλιο του 1992, όσο και την προγενέστερη, στην οποία στηρίχθηκε το τοπογραφικό διάγραμμα.

 

Τώρα το άλλο που λες για το ΚΑΕΚ, οφείλω να πω ότι σαν χαζός δεν το σκέφτηκα τόσες ώρες...

 

Συγκεντρωτικά λοιπόν, αυτό που ζητώ είναι να βρω τις εγκυκλίους που ίσχυαν ΠΡΙΝ την Εγκ-9622/1473/7/4-3-92 για τον χρόνο δημιουργίας οικοπέδου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Εφόσον είσαι σε οικισμό προ του 23 (μάλλον), τότε η ημερομηνία δημιουργίας του οικοπέδου είναι είτε αυτή της μεταγραφής της συμβ/κής παραχώρησης σε κοινή χρήση του ρυμοτομούμενου τμήματος σύμφωνα με την πράξη αναλογισμού ( γι αυτό δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη στο κεφάλι μου, μπορεί να είναι κ η ημ/νία δημοσίευσης του ΦΕΚ του διατάγματος ρυμοτομίας)

 

2.Ψάχνεις να βρεις τίτλο πριν το 1977.

 

3.Δεν ψάχνεις προγενέστερες εγκυκλίους.

 

4.Το αρχικό άρθο 25 προέβλεπε ύπαρξη προσώπου 4 μ κ κτίριο ελάχιστης επιφάνεις 25 τ.μ. κατά την ημ/νία σύνταξης του τοπογραφικού που λες.Σε ξαναρώτησα, με το σημερινό άρθρο 25 τηρείς τις υπόλοιπες προδιαγραφές εκτός της ημερομηνίας?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, τις τηρεί τις υπόλοιπες προδιαγραφές, εκτός από τον χρόνο δημιουργίας που το ψάχνω.

 

Δεν προσπαθώ να βγάλω άδεια, προσπαθώ να δω αν μια που είχε εκδοθεί παλαιότερα είχε εκδοθεί νόμιμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ό,τι κ να ψάχνεις, τα ίδια ισχύουν.Στο φάκελο της πολεοδομίας δεν βρήκες κάτι?Ή έχει χαθεί?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον φάκελο λείπουν πολλά χαρτιά, δυστυχώς.

 

Πήρα κάποια τηλέφωνα και περιμένω απάντηση.

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας παραθετω την απαντηση προς το ΤΕΕ Μαγνησιας που βρεθηκε στα χερια μου, σχετικα με την εγκυκλιο 39/2008.

 

 

 

 

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ Τετάρτη 5 Αυγούστου 2009

ΤΕΕ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 

 

Εκδοση πιστοποιητικών από Δήμαρχους και Προέδρους

κοινοτήτων περί κατοχής ή νομής ακινήτων

 

 

«Είναι δυνατή η χορήγηση σχετικών βεβαιώσεων από τους Δήμους και τις Κοινότητες, ως συνέβαινε μέχρι του χρόνου αποστολής της με αριθ. 39/2008 εγκυκλίου μας, με την προϋπόθεση ότι αυτές δεν θα αναφέρονται στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου, του οποίου ζητείται η υπαγωγή στις διατάξεις για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα».

Αυτό αναφέρει η Γενική Διεύθυνση Τοπικής Αυτοδιοίκησης, του Υπουργείου Εσωτερικών σε απάντηση της, μετά από σχετικό έγγραφο ερώτημα που είχε καταθέσει το ΤΕΕ Μαγνησίας, πριν από μερικούς μήνες.

Το θέμα απασχολεί πολλούς μηχανικούς ιδιαίτερα τοπογράφους, αλλά και τους Δημάρχους και προέδρους Κοινοτήτων του Νομού Μαγνησίας, καθώς είχε δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα, αναφορικά με τις βεβαιώσεις Δημάρχων και Προέδρων Κοινοτήτων για το χρόνο δημιουργίας οικοπέδου.

Μετά από παρέμβαση του πρώην προέδρου του Συλλόγου Τοπογράφων Μηχανικών κ. Νίκου Κατσή προς το ΤΕΕ Μαγνησίας, η Διοικούσα Επιτροπή του τοπικού τμήματος απέστειλε επιστολή προς τη Γενική Διεύθυνση Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Διεύθυνση Οικονομικών ΟΤΑ) η οποία ανέφερε:

«Σύμφωνα με την εγκύκλιο 39/25.8.2008 του Υπουργείου Εσωτερικών δεν είναι επιτρεπτή εκ του νόμου η έκδοση από τους Δήμαρχους και τους Προέδρους Κοινοτήτων πιστοποιητικών ή βεβαιώσεων που αφορούν την περιουσιακή κατάσταση δημοτών, συμπεριλαμβανομένων των καλούμενων «πιστοποιητικών χρησικτησίας».

Η έκδοση της παραπάνω εγκυκλίου δημιουργεί προβλήματα στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες σχετικά με την εφαρμογή της εγκυκλίου 9622/1473/7/4.3.1992 του ΥΠΕΧΩΔΕ η οποία μέχρι σήμερα δεν έχει ανακληθεί.

Στην προαναφερόμενη εγκύκλιο του ΥΠΕΧΩΔΕ (9622/1473/7/4.3.1992) και ειδικότερα στην παράγραφο 6β για να αποδείξει ο ενδιαφερόμενος την κατά παρέκκλιση αρτιότητα ενός γηπέδου εκτός των άλλων προσκομίζει και βεβαίωση του Δήμαρχου ή του Προέδρου της Κοινότητας για το χρόνο δημιουργίας του γηπέδου.

Με βάση τα ανωτέρω σας ερωτούμε, εάν εξακολουθεί να ισχύει η παράγραφος 6β της εγκυκλίου 9622/1473/7/4.3.1992 του ΥΠΕΧΩΔΕ για την οποία οι Δήμαρχοι ή οι Πρόεδροι των Κοινοτήτων βεβαιώνουν για τον χρόνο δημιουργία των γηπέδων ή όχι.»

 

Η απάντηση

 

Στην απάντησή της η αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Εσωτερικών προς το ΤΕΕ Μαγνησίας, σχετικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει μετά την κοινοποίηση της με αριθ. 39/25.8.2009 εγκυκλίου μας, σε ό,τι αφορά τον τρόπο απόδειξης του χρόνου δημιουργίας οικοπέδου, για το οποίο δεν υφίσταται τίτλος κυριότητας ή ο υπάρχων τίτλος δεν αποδεικνύει το χρόνο δημιουργίας του, προκειμένου να εξεταστεί αν αυτό μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα, αναφέρει:

 

«Όπως επισημαίνεται στην προαναφερόμενη εγκύκλιο μας, οι Δήμαρχοι και οι Πρόεδροι Κοινοτήτων έχουν καταρχήν αρμοδιότητα για έκδοση πιστοποιητικών προσωπικής και οικογενειακής κατάστασης των δημοτών και όχι αντίστοιχης περιουσιακής, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων και η διαμορφωθείσα σχετική νομολογία των δικαστηρίων.

Η βεβαίωση περί του χρόνου δημιουργίας οικοπέδου δεν συνιστά πιστοποιητικό χρησικτησίας, νομής ή κατοχής και, επομένως, δεν τείνει στην απόδειξη και κατοχύρωση περιουσιακών δικαιωμάτων, αλλά σχετίζεται με τη δυνατότητα οικοδόμησης του οικοπέδου, αν αυτό εμπίπτει στις διατάξεις για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα.

Εκτιμούμε, πάντως, ότι για την αναγνώριση της χρονολογίας δημιουργίας οικοπέδου, μπορεί να ληφθεί υπόψη κάθε άλλος πρόσφορος τρόπος-μέσον, πλην της σχετικής βεβαίωσης του Δημάρχου ή Προέδρου Κοινότητας και, για το λόγο αυτό, κρίνουμε σκόπιμη την επανεξέταση από τις συναρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. (στις οποίες έχουμε ήδη αποταθεί με σχετικό έγγραφό μας) της σχετικής οδηγίας που περιέχεται στη με αριθ. 7/1992 (αριθ. πρωτ. 9622/1473/4.3.1992) εγκύκλιό του.

Σε κάθε περίπτωση, μέχρις ότου ληφθεί, σε συνεργασία με το Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ., οριστική απόφαση επί του ζητήματος και προκειμένου να αποφευχθεί η περαιτέρω δημιουργία των προβλημάτων που επισημαίνονται στο ανωτέρω έγγραφό σας, θεωρούμε ότι είναι δυνατή η χορήγηση σχετικών βεβαιώσεων από τους Δήμους και τις Κοινότητες, ως συνέβαινε μέχρι του χρόνου αποστολής της με αριθ. 39/2008 εγκυκλίου μας, με την προϋπόθεση ότι αυτές δεν θα αναφέρονται στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του ακινήτου, του οποίου ζητείται η υπαγωγή στις διατάξεις για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα. Αν το ακίνητο δεν μπορεί να προσδιοριστεί με οδό και αριθμό, τότε η περιγραφή του μπορεί να γίνει με την ένδειξη «... ακινήτου του φερόμενου ως ιδιοκτήτη, νομέα, κατόχου» ή με φωτογραφική απεικόνιση/έκθεση φωτοερμηνείας που προσκομίζει ο ενδιαφερόμενος», καταλήγει η απάντηση η οποία κοινοποιείται στη Διεύθυνση ΠΕ.ΧΩ της Περιφέρειας Θεσσαλίας, στη Διεύθυνση Τοπικής Αυτοδιοίκησης Μαγνησίας και στη Διεύθυνση Χωροταξίας και Πολεοδομικών εφαρμογών της Νομαρχίας Μαγνησίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα γήπεδο 15 στρεμμάτων, το οποίο δεν έχει πρόσωπο, αλλά με βάση το συμβόλαιο προϋπήρχε του 2003, οπότε θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο. Με επαναμέτριση αυτού προκύπτει ότι το εμβαδόν του γηπέδου είναι 16 στρέμματα.

Στην περίπτωση αυτή υπάρχει περίπτωση να χάσει την αρτιότητά του, αν το βάλω 16 στρέμματα?

 

Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν δημιουργείς νέο γήπεδο, από συνένωση ή κατάτμηση, οπότε δεν έχεις και πρόβλημα με τον χρόνο δημιουργίας του γηπέδου.

Η διαφορά των 1000 τμ μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Για αρχή, υπάρχει παλιότερο τοπογραφικό ή η έκταση των 15 στρεμμάτων δηλώθηκε στο συμβόλαιο χωρίς τοπογραφικό;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι παραχωρεί ο πατέρας στο γιο 15 στρέμματα, χωρίς τοπογραφικό...αλλά τώρα τα βγάζω 16 στρέμματα... και δεν υπάρχουν προβλήματα με τους γείτονες...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.