Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Aίτηση στην Υ.ΔΟΜ Ραφήνας για όρους δόμησης.


dance2Dance

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Είμαι ιδιώτης και προσπαθώ να πάρω άδεια οικοδομής. Ανήκω στην Υδομ Ραφήνας. Έχω κάνει αίτηση για όρους δόμησης από 10/9 και δεν έχω απάντηση. Παίρνει κάθε μέρα ο μηχανικός μας τηλ και του λένε ότι λείπει ο υπεύθυνος υπάλληλος. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου και χτίζω λιγότερο από το επιτρεπόμενο. Θα ήθελα τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "λείπει ο υπάλληλος"? Είναι ασθενής? Έχει άδεια άνευ αποδοχών? Δεν είναι στελεχωμένη η υπηρεσία?

Ξεκαθαρίστε την κατάσταση, επικοινωνώντας με τον προϊστάμενο της υπηρεσίας και, αν δεν συμβαίνει κάτι από τα ανωτέρω, κάντε καταγγελία στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης, στο Δήμο, την περιφέρεια και το υπουργείο. Οι αιτήσεις πρέπει να απαντούνται το πολύ εντός μηνός. 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, tetris said:

Τι σημαίνει "λείπει ο υπάλληλος"? ...

Σημαίνει φίλτατε ότι ζεις και εργάζεσαι μακριά από την Αττική.... 

3 ώρες πριν, dance2Dance said:

1)... Παίρνει κάθε μέρα ο μηχανικός μας τηλ και του λένε ότι .....

2) λείπει ο υπεύθυνος υπάλληλος. ....

1) Αφού κάθε μέρα που τηλεφωνεί ακούει έστω μια φωνή στο τηλέφωνο και του απαντάει να τον ενημερώσεις ότι είναι τυχεράκιας και να παίξει Τζόκερ

2) Και εκεί να τον πετύχει και να του απαντήσει, διότι θα πει (και πιθανά να είναι και αλήθεια) ότι έχει άλλους 10 μπροστά του που κάνουν ουρά ή έχει κάποια εκατοντάδα απο το σύστημα να απαντήσει.

 

Συνοπτικά... η κατάσταση είναι απαράδεκτη στο σύνολο σχεδόν πια των ΥΔΟΜ Αθήνα και πέριξ.....

Link to comment
Share on other sites

σωστα

https://ecopress.gr/p-o-emdydas-synechizetai-to-chaos-stis-ydom-ton-dimon-me-9i-paratasi-se-11-chronia/

υπηρχε και το νομοθετικο κενο  10 ημερων , λογω ληξης "αρμοδιοτητων" απο 1 Οκτωβριου...

 https://ecopress.gr/allazei-o-poleodomikos-chartis-trimini-paratasi-gia-tis-ydom-ton-dimon/

Με 4 και 14 μερες καθυστερηση...μικρο το κακο...

Οταν φτασει να μετραμε "μηνες" , το ξανασυζηταμε...δυστυχως

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, tetris said:

Τι σημαίνει "λείπει ο υπάλληλος"? Είναι ασθενής? Έχει άδεια άνευ αποδοχών? Δεν είναι στελεχωμένη η υπηρεσία?

Ξεκαθαρίστε την κατάσταση, επικοινωνώντας με τον προϊστάμενο της υπηρεσίας και, αν δεν συμβαίνει κάτι από τα ανωτέρω, κάντε καταγγελία στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης, στο Δήμο, την περιφέρεια και το υπουργείο. Οι αιτήσεις πρέπει να απαντούνται το πολύ εντός μηνός. 

Δεν πατάει το πόδι του, λείπει συνέχεια και καλά για εξωτερικές δουλειές....έχω ακούσει και από άλλους ότι δημιουργούν προβλήματα εκεί. Δεν μπορώ να εκφραστω ελεύθερα, μιλάμε για δημόσιους υπαλλήλους που δεν πατάνε εκεί, δηλ. η υπεύθυνη που πρέπει να δώσει την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, tetris said:

Τι σημαίνει "λείπει ο υπάλληλος"? Είναι ασθενής? Έχει άδεια άνευ αποδοχών? Δεν είναι στελεχωμένη η υπηρεσία!

Κ#^^υπηρεσία του κερατά είναι!

Μέχρι πριν 2-3 χρόνια, διευθύντρια ήταν μια τοπογράφος μηχ. (ΑΕΙ) και ότι τις έδιναν τα κωθώνια οι άλλοι υπάλληλοι (μη μηχανικοί),

τα υπέγραφε....αέρα πατέρα!

Μετά έγινε το κακό με το Μάτι, Ν. Βουτζά, Κόκκινο Λιμανάκι (περιοχή Ραφήνας Πικερμίου)και προσλάβανε κάποια άτομα κατά το '19... περισσότερο για διεκπεραίωση - αποκατάσταση των πληγέντων....

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Didonis said:

Σημαίνει φίλτατε ότι ζεις και εργάζεσαι μακριά από την Αττική.... 

1) Αφού κάθε μέρα που τηλεφωνεί ακούει έστω μια φωνή στο τηλέφωνο και του απαντάει να τον ενημερώσεις ότι είναι τυχεράκιας και να παίξει Τζόκερ

2) Και εκεί να τον πετύχει και να του απαντήσει, διότι θα πει (και πιθανά να είναι και αλήθεια) ότι έχει άλλους 10 μπροστά του που κάνουν ουρά ή έχει κάποια εκατοντάδα απο το σύστημα να απαντήσει.

 

Συνοπτικά... η κατάσταση είναι απαράδεκτη στο σύνολο σχεδόν πια των ΥΔΟΜ Αθήνα και πέριξ.....

Και δεν θα χτίσω;  Μέχρι πότε θα με καθυστερούν ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες 

έχω πάρει έγκριση αυθαιρέτου σε κτίριο μνημείο από την επιτροπή Νεωτέρων πριν από 1 μήνα και επειδή δεν την έλαβα ακόμη προχθές  πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία 

Ξέρετε τι μου απάντησαν

"Δυστυχώς κύριε ο υπάλληλος κόλλησε κορονοϊο εδώ και πολλές μέρες και έχει άδεια μέχρι τέλος του μηνός"

και σε ανταπάντησή μου  "μα δεν υπάρχει άλλος! θέλω να πληρωθώ- η σύμβασή μου έληξε εδώ και 4 μήνες"

"Δυστυχώς κύριε δεν υπάρχει" 

και έκλεισα το τηλέφωνο-τι μπορούσα να άλλο να πω!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με κάποιο δικηγόρο μπορέσεις να πιέσεις κάπως την κατάσταση, αν και όπως είπαν και οι προηγούμενοι "καλως ηρθες στην ελληνική πραγματικότητα".

Για βεβαίωση χρήσεων γης το καλοκαίρι έκανε 1,5 μήνα γιατί έπαιζαν το μπαλάκι μεταξύ πολεοδομίας και τεχνικής υπηρεσίας δήμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.