Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εναπόθεση container επί εδάφους & Απαίτηση οικοδομικής άδειας


gkontop2880

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Απαιτείται οικ. άδεια για να ακουμπήσω σε Φυσικό έδαφος απλό όγκο Container σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο; 

Ας μην πάμε σε θέμα διαμόρφωσης εδάφους, καθώς αν έχω +-10εκ τοπική διαμόρφωση που γίνεται με τα χέρια δε θεωρώ ότι απαιτείται οικ άδεια. 

Σας ευχαριστώ 

Edited by Pavlos33
έγινε μερική τροποποίηση τίτλου
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, gio said:

Τι χρηση θα κανεις;

 

Αποθήκη αρχικά. 

Αλλά αν απαιτηθεί αργότερα να το κάνω χώρο κύριας χρήσης, θέλω οικ. άδεια; 

Είδα κάποια σχετικά θέματα εδώ.

Απλά ως συμπέρασμα υπήρχαν νομίζω δικαστικές αποφάσεις και όχι νόμος που αφορά τον κτιριοδομικό, αν και τα διάβασα αργά τη νύχτα,

ελπίζω να μη μου διέφυγε κάτι. 

Προφανώς η κατοικία θέλει βόθρο ή σύνδεση με αποχέτευση και δεξαμενές νερού. 

Αν θεωρήσουμε όμως ότι όλα αυτά είναι πάνω από τη γη και μπορούν να πηγαινοέρχονται με γερανούς και μεταφορές

πραγματικά θέλω οικ. αδεία σύμφωνα με τον κτιριοδομικό; 

Δηλαδή αν την αποθήκη ή κατοικία την πηγαίνω το καλοκαίρι στην επαρχεία- χωριό και το χειμώνα στην Αττική, εφόσον εκδόσω

2 οικ. άδειες, προφανώς θα πρέπει να γίνει και κάτι σχετικο με τη φορολογία, δηλαδή ΕΝΦΙΑ κλπ;

Εννοείται ότι δε θα συνδεθεί στα δίκτυα κοινής ωφέλειας. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2021 at 8:13 ΜΜ, gkontop2880 said:

Απαιτείται οικ. άδεια για να ακουμπήσω σε Φυσικό έδαφος απλό όγκο Container σε οικόπεδο ή αγροτεμάχιο; 

Ναι απαιτείται.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2021 at 6:58 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:
On 19/10/2021 at 6:58 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι απαιτείται.

 

Ιάσωνα σε ευχαριστώ πολύ.

Υπαρχει νομθεσία κτιριοδομικού σύμφωνα εμ αυτό που λες; 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, στο άρθρο 345 παρ. 1 του Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας (π.δ. από 14/27.7.1999, Δ΄ 580), με το οποίο αποδίδεται η παρ.1 του άρθρου 2 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (Υ.Α. 3046/304/3.2.1989 – Δ΄ 59) ορίζεται ότι «1. Δομικό έργο: Είναι κάθε κατασκευή που προορίζεται να χρησιμοποιείται σταθερά συνδεδεμένη με το έδαφος, ως ακίνητο εδράζεται απευθείας ή διά μέσου άλλων στοιχείων σ’ αυτό, δεν έχει δυνατότητα αυτοκίνησης και δεν μπορεί να ρυμουλκηθεί με απλό και άμεσο τρόπο. Σύμφωνα με τα παραπάνω, δομικά έργα είναι π.χ. τα κτίρια, ανεξάρτητα από τα υλικά ή τον τρόπο κατασκευής τους, οι γέφυρες, οι τοίχοι αντιστήριξης, οι περιφράξεις, οι πέργκολες, οι δεξαμενές αποθήκευσης καυσίμων υλικών ανεξάρτητα από τον τρόπο κατασκευής τους και το σκοπό που εξυπηρετούν, οι οικίσκοι που εδράζονται στο έδαφος απευθείας ή σε τροχούς κ.λ.π.».

 

Πολεοδομικα, δεν υπαρχει η λεξη  "ακουμπησω";;

καλησπερα ιασονα

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

καλησπερα ιασονα

Τους θερμότερους χαιρετισμούς μου φίλτατε Δημήτριε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.