Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ψηφίσθηκε η παράταση


Recommended Posts

"Από την 1η Οκτωβρίου 2021 έως και την 31η Δεκεμβρίου 2021 δύναται, αντί των οριζομένων στο παρόν κεφάλαιο, για κάθε δικαιοπραξία εν ζωή περιλαμβανομένης και της δωρεάς αιτία θανάτου, που έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύ"σταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ή και σε ακίνητο χωρίς κτίσμα, να επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 83.»

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί σε συμβόλαιο που θα γίνει πχ 27/10, δεν μπορώ να έχω δήλωση με ημερομηνία αυτοψίας πχ 1/9 ??

Ο Νόμος λέει ότι από 1/10 ως 31/12 μπορούν να γίνονται δικαιοπραξίες με βεβαίωση του άρθρου 83 (δίμηνης ισχύος). Δεν λέει κάπου ότι η ημερομηνία αυτοψίας πρέπει να είναι μεταγενέστερη της 1/10 ή ακόμα χειρότερα  μεταγενέστερη της δημοσίευσης όπως διατείνεται ο συμβολαιογραφικός σύλλογος Θεσ/νίκης:

"Αυτές είναι ασφαλέστερο να φέρουν ημερομηνία 20/10/2021 (ημερομηνία δημοσίευσης του Νόμου στο ΦΕΚ) και μεταγενέστερη ημερομηνία."

Συγνώμη είναι λεκτικό εγκυκλίου αυτό? "Ασφαλέστερο" ?? Γιατί, τι κίνδυνος υπάρχει???

Παρακαλώ και για τα φώτα του νομικού μας του Δημήτρη................ 

οδηγίες Ν_4843-2021.docx

Link to comment
Share on other sites

Στις 30-9 εληξε η δυνατοτητα της ημερομηνιας της 31-1

Απο 1-10 ισχυουν οι γνωστες διμηνες βεβαιωσεις, ανεξαρτητα εάν ο νομος εκδοθηκε με καθυστερηση  μετα  απο 20 ημερες,

διοτι αναφερει ρητα σαν ημερομηνια εκδοσης την 1-10.

δλδ, εάν  εξεδιδαν το νομο εγκαιρως, σαν σωστοι νομοθετες,  την 20-9 και εγραφαν "ημερα εναρξης ισχυος η 1-10,

προφανως θα εξακολουθουσαν να ισχυουν οι βεβαιωσεις 31-1.

Δεν αντιλαμβανομαι την εννοια "ασφαλεστερον" που αναφερουν

Μοιαζει σαν το  "ολιγον εγγυος" για τις βεβαιωσεις απο 1 εως 20/10.

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Από την 1η Οκτωβρίου 2021 έως και την 31η Δεκεμβρίου 2021 δύναται, αντί των οριζομένων στο παρόν κεφάλαιο, για κάθε δικαιοπραξία εν ζωή περιλαμβανομένης και της δωρεάς αιτία θανάτου, που έχει ως αντικείμενο τη μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο ή και σε ακίνητο χωρίς κτίσμα, να επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού του άρθρου 83.»

Συγνώμη για την επιμονή μου (πείτε με χοντροκέφαλο!) και που ξαναπαραθέτω το λεκτικό του Νόμου...........

Επιτρέπεται να γίνονται δικαιοπραξίες από 1/10 ως 31/12 μόνο με βεβαίωση του άρθρου 83?  Ναι.........

Για ποιον λόγο δεν μπορώ να έχω ημερομηνία αυτοψίας προγενέστερη της 1/10 ??? Από που προκύπτει αυτό??? Ο Νόμος αναφέρει ημερομηνίες μεταξύ των οποίων μπορούν να γίνονται δικαιοπραξίες άνευ ΗΤΚ (1/10 ως 31/12) ...........  Δεν βάζει περιορισμούς σε ότι αφορά στην ημερομηνία αυτοψίας......... 

Καλά αυτό με ημερομηνία μετά τις 20/10 είναι το εξωφρενικότερο (κατά το ασφαλέστερο................).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, steve aris said:

Για ποιον λόγο δεν μπορώ να έχω ημερομηνία αυτοψίας προγενέστερη της 1/10 ??? Από που προκύπτει αυτό??? Ο Νόμος αναφέρει ημερομηνίες μεταξύ των οποίων μπορούν να γίνονται δικαιοπραξίες άνευ ΗΤΚ (1/10 ως 31/12) ...........  Δεν βάζει περιορισμούς σε ότι αφορά στην ημερομηνία αυτοψίας.........

Ποιος είναι αυτός που σου λέει ότι δεν μπορείς ?

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, kan62 said:

Ποιος είναι αυτός που σου λέει ότι δεν μπορείς ?

1) Αν διαβάσεις τις δημοσιεύσεις των διαφόρων συναδέρφων καταλήγουν αυτόματα σε αυτοψίες με ημερομηνίες μετά τις 1/10/21, ακόμα και ο νομικός μας ο Δημήτρης πιο πάνω.

2) Οι δε οδηγίες του συμβολαιογραφικού συλλόγου Θεσ/νίκης (το έχω αναρτήσει πιο πάνω) μιλάνε μάλιστα για ημερομηνία αυτοψίας μετά την δημοσίευση του Ν.4843/21...........!!!

3) Σε τηλεφώνημα με Θεσσαλονικιό συμβ/φο, ενημερώθηκα ότι το κτηματολογικό γραφείο δεν καταχώριζε συμβόλαια με ημερομηνίες αυτοψίας 7 & 10/10 και τα επέστρεφε στα συμβολαιογραφεία...............  Ο ίδιος μου έστειλε και την εγκύκλιο τους "απαιτώντας"  να δώσω βεβαίωση με ημ/νία 20/10 και μετά..............

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

"δυναται" λεει

αντι της ταυτοτητας

δεν  καταργει την ΗΤΚ

Ασφαλώς δεν καταργείται η ΗΤΚ........... Αυτό τι σημαίνει? Πώς δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση με ημ/νία πχ 5/9 σε συμβόλαιο που θα γίνει πχ στις 29/10??

 

Είπαμε ότι ίσως δεν τα πιάνω τα γράμματα.............

Link to comment
Share on other sites

steve aris 

1) Αν διαβάσεις τις δημοσιεύσεις των διαφόρων συναδέρφων καταλήγουν αυτόματα σε αυτοψίες με ημερομηνίες μετά τις 1/10/21, ακόμα και ο νομικός μας ο Δημήτρης πιο πάνω.

η δυνατοτητα αυτοψιας ηταν η 31-1 και ισχυε μεχρι 30-9 με  βεβαιωση τον Αυγουστο και συμβολαιο τον Σεπτεμβριο. Με ημερομηνια αυτοψιας μετα την 31-1 δεν ισχυε. Κι οπως ξαναειπαμε, την 31-1 ενα κυμα δημιουργικοτητας και εξωστρεφειας αυτοψιων..... κατεκλυσε την χωρα.... αναπαντεχα....:grin:

 

2) Οι δε οδηγίες του συμβολαιογραφικού συλλόγου Θεσ/νίκης (το έχω αναρτήσει πιο πάνω) μιλάνε μάλιστα για ημερομηνία αυτοψίας μετά την δημοσίευση του Ν.4843/21...........!!!

ισχυουν απο 1-10 διοτι ετσι ορισε ο νομος, ασχετως που ολοι βαζουμε 22-10 και παμε για αλλα.

3) Σε τηλεφώνημα με Θεσσαλονικιό συμβ/φο, ενημερώθηκα ότι το κτηματολογικό γραφείο δεν καταχώριζε συμβόλαια με ημερομηνίες αυτοψίας 7 & 10/10 και τα επέστρεφε στα συμβολαιογραφεία...............  Ο ίδιος μου έστειλε και την εγκύκλιο τους "απαιτώντας"  να δώσω βεβαίωση με ημ/νία 20/10 και μετά..............

 Σωστα δεν δεχονται για μεταγραφη  συμβολαια της 7 και 10-10, και δεν καταλαβα πώς εγιναν συμβολαια  τότε, διοτι 

 Επρεπε να περιμενουν τον νομο. Δεν γινονταν συμβολαια μεχρι 20-10, διοτι δεν υπηρχε νομος.

αυτα

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρωματικά στα παραπάνω, ο νόμος έδωσε την εξαίρεση στους συμβολαιογράφους για τα συμβόλαιά τους.

Οι μηχανικοί γνωρίζουν τη δουλειά τους και πληροφορούν τον πελάτη τους (που θα πάει στη συμβολαιογράφο) ότι η βεβαίωση του άρθρου 83 έχει ισχύ δύο μήνες από τη στιγμή που θα την εκδώσουν. Εκτός αν θέλουν να κάνουν ΗΤΚ ...

Καλησπέρα Δημήτριε.

Edited by kan62
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τωρα αργα που τα ειδα  ολα, ...αυτο το ασφαλεστερον μονο στην Θεσσαλονικη το λενε

Αυτές είναι ασφαλέστερο να φέρουν ημερομηνία 20/10/2021 (ημερομηνία δημοσίευσης του Νόμου στο ΦΕΚ) και μεταγενέστερη ημερομηνία.

 

Η εγκυκλιος της Συντονιστικης ουδέ καν ασχολειται με  νομικες...αν-ασφαλειες

https://enotariat.gr/?p=10292

 

καλησπερα Θεοδωρε

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.