Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή τιμολόγησης αποθήκης απο Γ21 επαγγελματικό σε Γ1


Recommended Posts

Οικόπεδο σε χωριό με αυλόγυρο στα σύνορα το οικοπέδου έχει 2 κτίρια, την βασική οικία/μονοκατοικία και μια αποθήκη 46τμ

Αυτά χτίστηκαν απο τον παππού μου κάπου στις αρχές του 20ού αιώνα μετα τον θάνατο του η περιουσία αυτή πήγε στο όνομα της γιαγιάς μου. 

Ο γιός του (θείος μου) έκανε τα απαραίτητα χαρτιά για να λειτουργήσει την αποθήκη σαν επαγγελματικό χώρο (γκαράζ για επισκευές) και έβαλε στο όνομα του τριφασικό ρεύμα (25Α κάθε φάση)  με τιμολόγιο Γ21. (συνεχίζει όμως σαν κτίριο να ειναι στο όνομα της γιαγιάς μου) 

Ο θείος μου απεβίωσε  η αποθήκη έκτοτε δεν χρησιμοποιείται για το οτιδήποτε (καμιά φορά σαν αποθηκευτικός χώρος ) 

 

Στο ε9 της γιαγιας ειναι δηλωμένη σαν βοηθητικός χώρος. 

 

Ρώτησα τον ΔΕΔΔΗΕ για την διαδικασία αλλαγής απο επαγγελματικό τιμολόγιο σε οικιακό χωρίς να γίνει κάποια αλλαγή στον πίνακα (πχ απο τριφασικό να πάει μονοφασικό) και που είπαν χρειάζονται 

1) ΤΑΠ απο τον δήμα
2) Βεβαίωση απο τον δήμο για αλλαγή χρήσης σε οικιακή χρήση
3) Μια βεβαίωση/πιστοποίηση απο ηλεκτρολόγο 

 

Μέχρι εδώ όλα καλά αλλά πηγαίνοντας στον δήμο μου τα μασούσαν (δεν μου φαινόταν να ξέρανε και αυτοί ακριβώς την διαδικασία συνομιλούσαν μεταξύ τους παίρναν τηλέφωνα κτλ για να βγάλουν άκρη) μου είπαν πως θα χρειαστώ μελέτη απο μηχανικό πρώτα για να μου δώσουν την βεβαίωση πως δεν ειναι πια επαγγελματικός χώρος. 

Πήρα  έναν μηχανικό τηλέφωνο και μου λέει 3500 ευρώ... και μου φαίνεται παράλογο αυτό. 

Στην αποθήκη απο υλικής/φυσικής άποψης δεν έχει αλλάξει τιποτα εκτός του ότι αφαιρέθηκαν τα μηχανήματα του θείου (πχ τόρνος) και ειναι καινός χώρος πια ούτε θα αλλάξει (μιας και δεν θα αλλάξουμε κάτι στον πίνακα ή στο ρεύμα) τα 3500 ευρώ πως προκύπτουν. 

Το άτομο (θείος) που το λειτουργούσε σαν επαγγελματικό χώρο απεβίωσε και ο ιδιοκτήτης( γιαγιά ) ειναι 85 χρονών γυναίκα δεν ασκεί κάποιο επάγγελμα..  Η αποθήκη στο ε9 ειναι δηλωμένη πια ως βοηθητικός χώρος και ειναι ένα κτίσμα 46τμ μέσα σε οικόπεδο μονοκατοικίας του χωριού 

Μήπως δεν μου τα είπανε καλά και μπορώ με πιο απλό τρόπο να το κάνω Γ1 οικιακό; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Εγώ έκανα πρόσφατα αλλαγή χρήσης και τακτοποίηση αυθαιρέτου και αναγκαστικά έπρεπε να αλλάξω και το τιμολόγιο. Όντως χρειάζεται βεβαίωση από μηχανικό για την αλλαγή χρήσης. Η αμοιβή που μου ζήτησε ήταν περί τα 1000€, ήρθε έκανε αυτοψία, σχέδια κλπ. Προσωπικά θεωρώ ακριβή την αμοιβή εκτιμώντας τις ώρες εργασίας του αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία προσφορών κλπ. Μου έκανε μια καλύτερη τιμή.

Τα 3500€ μου φαίνονται πάρα πολλά...

Η διαδικασία αυτή είναι απλώς στην περίπτωση σου είναι λίγο περίπλοκη..

Ο θείος σου έκανε αλλαγή χρήσης ή απλώς παρέμεινε δηλωμένο στην εφορία ως βοηθητικός χώρος ενώ δεν ήταν;

Στον δήμο ως τι είναι καταχωρημένο; Σαν βοηθητικός χώρος ή σαν επαγγελματικός. Αν δεν είναι επαγγελματικός ας σου δώσουν βεβαίωση ότι είναι βοηθητικός αφού δεν έχει αλλάξει κάτι και το προχωράς με τη βεβαίωση του Δήμου. Αν είναι επαγγελματικός τότε θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης οπότε πάρε προσφορές από μηχανικούς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, stet said:

Καλημέρα.

Εγώ έκανα πρόσφατα αλλαγή χρήσης και τακτοποίηση αυθαιρέτου και αναγκαστικά έπρεπε να αλλάξω και το τιμολόγιο. Όντως χρειάζεται βεβαίωση από μηχανικό για την αλλαγή χρήσης. Η αμοιβή που μου ζήτησε ήταν περί τα 1000€, ήρθε έκανε αυτοψία, σχέδια κλπ. Προσωπικά θεωρώ ακριβή την αμοιβή εκτιμώντας τις ώρες εργασίας του αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία προσφορών κλπ. Μου έκανε μια καλύτερη τιμή.

Τα 3500€ μου φαίνονται πάρα πολλά...

Η διαδικασία αυτή είναι απλώς στην περίπτωση σου είναι λίγο περίπλοκη..

Ο θείος σου έκανε αλλαγή χρήσης ή απλώς παρέμεινε δηλωμένο στην εφορία ως βοηθητικός χώρος ενώ δεν ήταν;

Στον δήμο ως τι είναι καταχωρημένο; Σαν βοηθητικός χώρος ή σαν επαγγελματικός. Αν δεν είναι επαγγελματικός ας σου δώσουν βεβαίωση ότι είναι βοηθητικός αφού δεν έχει αλλάξει κάτι και το προχωράς με τη βεβαίωση του Δήμου. Αν είναι επαγγελματικός τότε θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης οπότε πάρε προσφορές από μηχανικούς.

 

 

Στον Δήμο φαίνεται σαν επαγγελματική χρήση (βάσει του ΤΑΠ που μου δώσανε) αλλά το θέμα είναι ότι πέθανε ο θείος μου και δεν υπάρχει κάποια επωνυμία επιχείρησης ή κάτι τέτοιο που να συνεχίζει να υφίσταται μετά τον θάνατο του.

Στο ε9 της γιαγιάς (που ειναι ο ιδιοκτήτης) το έχουμε σαν βοηθητικός χώρος (που ειναι και πραγματική χρήση εδώ και μερικά χρόνια).

Μου φαίνεται εντελώς άκυρο να πρέπει να φέρω μηχανικό για να δει ότι είναι αποθήκη, δηλαδή τι μελέτη θα κάνει; Δομικά ο χώρος δεν θα αλλάξει, όσο αφορά τον πίνακα η το ρεύμα 3φασικό θα παραμείνει οπότε να του δώσω έστω 1000 που λες εσύ για να κάνει τι; να έρθει να δει ότι ειναι τα ίδια τετραγωνικά με πριν και να βάλει μια τζίφρα; 

 

Καλύτερα να το αφήσουμε έτσι τότε γιατί τα παραπάνω χρήματα που θα πληρώσω καταναλώνοντας μια στην χάση μια στην φέξη ρεύμα απο εκει αν και θα θα μου έρθει ακριβότερος λογαριασμός ΔΕΗ σε σχέση με το αν ήταν οικιακό το τιμολόγιο για να αποσβέσει 1000 ευρώ (μόνο τα έξοδα του μηχανικού αν βρω κάποιον εδώ επαρχία που θα πάρει τόσα)  θα πάρει χρόνια οπότε μια ή άλλη ειναι... 

 

Ή μήπως να διακόψω το ρεύμα και να κάνω επανασύνδεση σε άλλο  όνομα ;  θα μου βγεί πιο φθηνά;  ή έχει αυτό άλλα έξοδα μετά και θέλει πάλι μηχανικούς κτλ; 

Edited by John A. Stefanidis
Link to comment
Share on other sites

Ο θείος σου το είχε ως επαγγελματικό χώρο κια για τη χρήση αυτή του έδωσαν τριφασικό ρεύμα. Διαφορετικά αν ήταν ως βοηθητικός χώρος θα έπαιρνε από την παροχή του σπιτιού ή αν ήθελε να έχει τριφασικό ( για προσωπικούς λόγους) θα έπρεπε να έκανε τροποίηση/επαύξηση στο οικιακό.

Το ότι ήταν δηλωμένο λογιστικά ως βοηθητικός χώρος δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ήταν σωστό ούτε ότι υπερισχύει.

Εφόσον στο δήμο είναι δηλωμένος ως επαγγελματικός χώρος τότε θα χρειαστεί αλλαγή χρήσης για να το κάνεις οικιακό/βοηθητικό χώρο με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό. Επίσης καλό είναι να μην υπάρχουν αναντιστοιχίες γιατί κάποια στιγμή θα τις βρεις μπροστά σου (δήμο, εφορία, κτηματολόγιο).

Άρα αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιήσεις ως επαγγελματικό χώρο ο οποίος έχει ανάγκη τριφασικό ρεύμα ίσως θα πρέπει να μιλήσεις με το λογιστή σου να το δηλώενι επαγγελματικό με ότι αλλαγές συνεπάγεται αυτό.

Αν δεν σκοπεύεις να το νοικιάσεις ως επαγγελματικό χώρο και το θες ως βοηθητικό χώρο/αποθήκη και δεν έχεις ανάγκη από τριφασικό ρεύμα αν το διακόψεις τότε γλυτώνεις έναν λογαριασμό ΔΕΗ και το ΤΑΠ θα παραμείνει επαγγελματικό και κάπως θα πληρώνεται (Δεν γνωρίζω πως). ΘΑ εξακολουθείς όμως να έχεις την αναντιστοιχία.

Εφόσον το διακόψεις ίσως μπορείς να το τροφοδοτήσεις από το σπίτι της γιαγιάς σου για μια γραμμή φωτισμού. Στην περίπτωση αυτή αν είσαι νόμιμος υποβάλλεις  

Αν διακόψεις μπορείς να φέρεις έναν ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει μια γραμμή από τον πίνακα εφόσον υπαρχει αυτή η δυνατότητα και να έχεις μια γραμμή φωτισμού στην αποθήκη. Αν θες να το κάνεις νόμιμα θα πρέπει να κάνεις ΥΔΕ, να υποβληθεί στο ΔΕΔΔΗΕ. Αν θυμάμαι καλά δεν αναφέρονται τετραγωνικά απλώς θα φαίνεται αναχώρηση προς βοηθητικό χώρο και η κάτοψη του με τη γραμμή φωτισμού. Αν δεν υποβάλεις δεν θα το μάθει ποτέ κανένας εκτός αν γίνει κάποιος έλεγχος ή πάει κάτι στραβά στην εγκατάσταση με άσχημες συνέπειες....

Σε κάθε περίπτωση μίλα με το λογιστή αν είναι σωστή/λάθος η αναντιστοιχία και τι συνέπειες έχει.

Μίλα με έναν μηχανικό κα ιεξήγησε του την κατάσταση για αλλαγή χρήσης. Τώρα για την αμοιβή τι να σου πω..και εμένα πολλά μου φάνηκαν αλλά δεν έψαξα παραπάνω. Μίλα με περισσότερους για να σου υποβάλλουν μια προσφορά. Και να δεις με το κτηματολόγιο τι γίνεται.

Μίλα και με έναν ηλεκτρολόγο αν διακόψεις την τριφασική παρχή και τραβήξει γραμμή τι κόστος έχει με ΥΔΕ ή χωρίς.

Μπορεί κάτι να σου φαίνεται ακριβό τώρα αλλά αν έρθουν προστίματα ή κληρονομικά άντε να ξεμπερδέψεις μετά...

Βάλε τα κάτω και επέλεξε τι σε συμφέρει

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.