Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση σπιτιού 80τμ με Λέβητα Αερίου [Ερωτήσεις και Προβλήματα]


john1

Recommended Posts

(Έγινε η μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Αγαπητοί φίλοι γειά σας! 

Θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν για να προλάβω να σώσω ό,τι σώζεται σε μία εγκατάσταση θέρμανσης που βρήκα μισό έτοιμη και θέλω να ολοκληρώσω. 

Aυτή τη στιγμή έχουν περαστεί στο δάπεδο οι σωλήνες θέρμανσης (δισωλήνιο-ακτινωτό), πλαστικές και εσ. διαμέτρου 12mm. 

Για λόγους έλλειψης χώρου και οικονομίας θέλω να βάλω έναν επιτοίχιο λέβητα αερίου συμπήκνωσης ο οποίος έχει μελετηθεί να τοποθετηθεί εξωτερικά επάνω ακριβώς απο το κολεκτέρ (ίδιο επίπεδο με τα σώματα).

Είχε γίνει η μελέτη απωλειών κάθε δωματίου. Ο μηχανικός που κάνει τώρα τη μελέτη του λέβητα λέει πως επειδή τα νερά θα είναι χαμηλά 50-60 βαθμούς MAX, θα πρέπει να υπερδιαστασιολογηθούν τα σώματα καλοριφέρ στο διπλάσιο απο τις ονομαστικές αποδόσεις που δίνει ο κατασκευαστής (για 90 βαθμούς). 

Με τον τρόπο αυτό σχεδόν όλα τα σώματα βγαίνουν τρίστηλα (33) και μεγάλα. 

Έτσι έχουμε :
33/600/1600 4300 Kcal
33/900/1100 4100 Kcal
33/900/1000 3700 Kcal Χ 2 
33/600/1100 3000 Kcal
33/600/700 1900 Kcal
22/900/700 1900 Kcal

Και 2 Σώματα πετσετοκραμάστρες μπάνιου.
 

- Αρχικά να ρωτήσω αν με τη διάμετρο των σωληνώσεων που έχουν τοποθετηθεί (12mm) πιστεύετε πως θα έχω πρόβλημα. Το ρωτάω γιατί παίρνοντας προσφορές για σώματα, μου ανέφεραν πως μπορεί να μην δουλέψουν καλά με τις σωλήνες που έχουν τοποθετηθεί και πως θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερης διαμέτρου. Εσείς τι λέτε; 

- Όποιες άλλες παρατηρήσεις έχετε για την παραπάνω ιστορία με μεγάλη χαρά θα τις ακουσω.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα αυτό απαντάται με απόλυτη βεβαιότητα ΜΟΝΟ από τον μηχανικό που κάνει τη μελέτη και με αυτήν υπολογίζει, μεταξύ των άλλων, και τις απαραίτητες διατομές των σωλήνων.

Οποιοσδήποτε άλλος μόνο εμπειρικές απαντήσεις μπορεί να δώσει, που έχουν μηδενική αξία, εφόσον υπάρχει μελετητής.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι που το είπε ο Αντώνης. 

2 ώρες πριν, john1 said:

Ο μηχανικός που κάνει τώρα τη μελέτη του λέβητα λέει πως επειδή τα νερά θα είναι χαμηλά 50-60 βαθμούς MAX, θα πρέπει να υπερδιαστασιολογηθούν τα σώματα καλοριφέρ στο διπλάσιο απο τις ονομαστικές αποδόσεις που δίνει ο κατασκευαστής (για 90 βαθμούς). 

Πράγματι, σε τέτοιες περιπτώσεις η υπερδιαστασιολόγηση των θερμαντικών σωμάτων μπορεί ακόμη να ξεπεράσει και το διπλάσιο.

2 ώρες πριν, john1 said:

- Αρχικά να ρωτήσω αν με τη διάμετρο των σωληνώσεων που έχουν τοποθετηθεί (12mm) πιστεύετε πως θα έχω πρόβλημα. Το ρωτάω γιατί παίρνοντας προσφορές για σώματα, μου ανέφεραν πως μπορεί να μην δουλέψουν καλά με τις σωλήνες που έχουν τοποθετηθεί και πως θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερης διαμέτρου. Εσείς τι λέτε; 

Η παροχή που θα περάσει από τους σωλήνες εξαρτάται από τις απώλειες των σωληνώσεων και τη δύναμη της αντλίας (κυκλοφορητή). Είναι κι αυτός ένας ακόμα υπολογισμός που πρέπει να γίνει απ' τον μηχανολόγο σου και μόνο.

Άλλες παρατηρήσεις: Με βάση τις αποδόσεις των σωμάτων που δίνεις οι αναμενόμενες απώλειες της κατοικίας σου είναι γύρω στα 17000kcal/h και λίγο ακόμη. Μήπως για ένα σπίτι 80m2 είναι πολλές; Όχι πως δε γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις αλλά γενικώς μήπως πρέπει να δώσεις προσοχή και στο κέλυφος του σπιτιού σου; 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

 

Άλλες παρατηρήσεις: Με βάση τις αποδόσεις των σωμάτων που δίνεις οι αναμενόμενες απώλειες της κατοικίας σου είναι γύρω στα 17000kcal/h και λίγο ακόμη. Μήπως για ένα σπίτι 80m2 είναι πολλές; Όχι πως δε γίνεται σε κάποιες περιπτώσεις αλλά γενικώς μήπως πρέπει να δώσεις προσοχή και στο κέλυφος του σπιτιού σου; 

Αυτές είναι οι ονομαστικές αποδόσεις των σωμάτων βάσει κατασκευαστή σε λειτουργία νερού 90 βαθμών. Εμείς θα δουλεύουμε με νερά 50-60 βαθμούς. Οι απώλειες του σπιτιού είναι οι μισές από αυτές που βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα. Δεν το είχα προσέξει, τα σώματα που παρουσιάζεις είναι μετά την υπερδιαστασιολόγηση. 

Επομένως, μένω σε όσα έγραψα παραπάνω και επαναλαμβάνω ότι για την διάμετρο των σωληνώσεων πρέπει να απευθυνθείς στον ίδιο το μηχανολόγο που έχει αναλάβει το σύστημα. Σε κανέναν άλλον.  

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμα μία απορία... δεν βρίσκω στα προσπέκτους θερμαντικών σωμάτων προτεινόμενη παροχη (ταχυτητα ροης) του νερού μέσα στα θερμαντικα σωματα για να επιτυχουμε τη βελτιστη απόδοση. Υπάρχει κάπου κάποιος πίνακας που μπορούμε να βρούμε τέτοιες πληροφορίες; 

Edited by john1
Link to comment
Share on other sites

H παροχή (λίτρα/ώρα) είναι ίση με την πραγματική θερμική απόδοση σε συνθήκες υπολογισμού της μελέτης (Kcal/ώρα) διά Δθ (οC) = ( θερμ. εισόδου - θερμ. εξόδου νερού).

Με λέβητα, το Δθ σε δισωλήνιο σύστημα, είναι συνήθως 15 - 20 oC.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.