Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανοδική υγρασία και εξωτερική θερμομόνωση


Serlaz1973

Recommended Posts

Πρόκειται να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση στην μονοκατοικία της μητέρας μου η όποια είναι κατασκευής του 1990 με φέρουσα τοιχοποιία. Σε δύο τοίχους που βλέπουν σε μπαλκόνι υπάρχει ανοδική υγρασία. Ο Μονωσας προτείνει να γίνει καθαίρεση σοβά και η μόνωση να  μπε χωρίς σοβά με κενό αέρα πάχους όσο το πάχος του σοβά και να τοποθετηθούν εξαεριστήρες πάνω στην μόνωση για εκτόνωση υγρασίας. Φοβάμαι εγώ για μεγάλη μείωση της θερμομομονωσης και για θερμογεφυρα λόγω διαφοράς θερμοκρασίας στο ολικό εμβαδών του τοίχου. Το κενό θα είναι σε δύο τοίχους στο σαλόνι για ύψος περίπου σαράντα εκατοστά. Θα ήθελα να έχω την γνώμη σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Serlaz1973 said:

... υπάρχει ανοδική υγρασία. ....

...Φοβάμαι εγώ για μεγάλη μείωση της θερμομομονωσης και για θερμογεφυρα ...

να φοβάσαι περισσότερο την μεγάλη πιθανότητα σημαντικής αύξησης της ανοδικής υγρασίας από τα άλλα.

Η πιο σωστή κίνηση για να μη έχετε σημαντικά έξοδα μετά να βρεις Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό με εξειδίκευση σε αυτά τα ζητήματα, να τους αναθέσεις να κάνουν αυτοψία και να δώσουν οδηγίες στο συνεργείο μόνωσης

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

να φοβάσαι περισσότερο την μεγάλη πιθανότητα σημαντικής αύξησης της ανοδικής υγρασίας από τα άλλα.

Η πιο σωστή κίνηση για να μη έχετε σημαντικά έξοδα μετά να βρεις Τεχνικό Γραφείο - Μηχανικό με εξειδίκευση σε αυτά τα ζητήματα, να τους αναθέσεις να κάνουν αυτοψία και να δώσουν οδηγίες στο συνεργείο μόνωσης

Τι πρόβλημα είναι ότι ο εργολάβος μηχαν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Serlaz1973 said:

Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση. Το πρόβλημα είναι ότι ο εργολάβος μηχανικός που ανελαβε το έργο (εξοικονομω 2020) δεν ασχολείται και εγώ δεν βρίσκω στην Κατερίνη κάποιον μηχανικό που να είναι γνώστης στο θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

ψάξε και θα βρεις.....

Δεν υπάρχει λύση εξ αποστάσεως.....

Το γνωρίζω αυτό δυστυχώς. Δεν ψάχνω για λύση. Κάποια σύσταση μηχανικού στην Πιερία ψάχνω για να μπορέσω να μιλήσω από κοντά. Απλά επειδή πιέζει ο χρόνος εάν η λύση με κενό ανάμεσα της μόνωσης και του τοίχου θεωρείται αποδεκτή και εφαρμόζεται θα μπορούσα την έχω ως έσχατη λύση.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Serlaz1973 said:

Πρόκειται να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση στην μονοκατοικία της μητέρας μου η όποια είναι κατασκευής του 1990 με φέρουσα τοιχοποιία. Σε δύο τοίχους που βλέπουν σε μπαλκόνι υπάρχει ανοδική υγρασία. Ο Μονωσας προτείνει να γίνει καθαίρεση σοβά και η μόνωση να  μπε χωρίς σοβά με κενό αέρα πάχους όσο το πάχος του σοβά και να τοποθετηθούν εξαεριστήρες πάνω στην μόνωση για εκτόνωση υγρασίας. Φοβάμαι εγώ για μεγάλη μείωση της θερμομομονωσης και για θερμογεφυρα λόγω διαφοράς θερμοκρασίας στο ολικό εμβαδών του τοίχου. Το κενό θα είναι σε δύο τοίχους στο σαλόνι για ύψος περίπου σαράντα εκατοστά. Θα ήθελα να έχω την γνώμη σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μετά από επίσκεψη σε τρεις πολιτικούς μηχανικούς  οι λύσεις που πρότειναν αφού έλεγαν ότι του προηγούμενου δεν θα κάνει κάτι ήταν.

1) περιμετρικά στην εξωτερική πλευρά του μπαλκονιού το οποίο είναι σηκωμένο 60 εκατοστά σκάψιμο και ρίξιμο γκρο μπετον 

2) καθαίρεση όλων των δαπέδων και στεγανοποίηση.

3) δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά η υγρασία μάλλον έρχεται από τους αρμούς στα πλακακια. Σπασιμο ένα πλακάκι κατά μήκος του τοίχου σκάψιμο μέχρι το δάπεδο και μόνωση αυτού.

Εγώ επειδή στο σπίτι μένει η μάνα με άνοια και δεν μπορώ να την αναστάτωση με ριζικές πολυδάπανες λύσεις (λόγω και τις πρόσφατης ανεργίας μου) αποφάσισα να καθαίρεσω τον σοβά σαράντα εκατοστά να τοποθετήσω ενέσιμο φράγμα υδρατμών, στην συνέχεια να βάλω σοβά υψηλής διαπνοής και από πάνω πετροβάμβακα και τελικό επίχρισμα υψηλής διαπνοής. Ο πετροβάμβακας θα μπει μόνο στο κάτω μέρος του τοίχου σε ύψος του προβλήματος υγρασίας και το υπόλοιπο θα είναι με εξηλασμένη. Ελπίζω να μην κλαίω. 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Serlaz1973 said:

Μετά από επίσκεψη σε τρεις πολιτικούς μηχανικούς  οι λύσεις που πρότειναν αφού έλεγαν ότι του προηγούμενου δεν θα κάνει κάτι ήταν.

1) περιμετρικά στην εξωτερική πλευρά του μπαλκονιού το οποίο είναι σηκωμένο 60 εκατοστά σκάψιμο και ρίξιμο γκρο μπετον 

2) καθαίρεση όλων των δαπέδων και στεγανοποίηση.

3) δεν ανεβαίνει τόσο ψηλά η υγρασία μάλλον έρχεται από τους αρμούς στα πλακακια. Σπασιμο ένα πλακάκι κατά μήκος του τοίχου σκάψιμο μέχρι το δάπεδο και μόνωση αυτού.

Εγώ επειδή στο σπίτι μένει η μάνα με άνοια και δεν μπορώ να την αναστάτωση με ριζικές πολυδάπανες λύσεις (λόγω και τις πρόσφατης ανεργίας μου) αποφάσισα να καθαίρεσω τον σοβά σαράντα εκατοστά να τοποθετήσω ενέσιμο φράγμα υδρατμών, στην συνέχεια να βάλω σοβά υψηλής διαπνοής και από πάνω πετροβάμβακα και τελικό επίχρισμα υψηλής διαπνοής. Ο πετροβάμβακας θα μπει μόνο στο κάτω μέρος του τοίχου σε ύψος του προβλήματος υγρασίας και το υπόλοιπο θα είναι με εξηλασμένη. Ελπίζω να μην κλαίω. 

Το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως τρύπες 12mm ανά 15 cm  στις ενώσεις των τούβλων με δημιουργήσει στατικό πρόβλημα. Αυτό είναι κάτι που θα το ρωτήσω στον εργολάβο πολιτικό μηχανικό και ελπίζω να απαντήσει γιατί μέχρι τώρα απλά με ρωτάει τι θέλω εγώ να κάνω. Λες και αν ήξερα θα είχα χάσει τον ύπνο μου τον τελευταίο καιρό

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2021 at 8:29 ΜΜ, Serlaz1973 said:

Πρόκειται να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση στην μονοκατοικία της μητέρας μου η όποια είναι κατασκευής του 1990 με φέρουσα τοιχοποιία. Σε δύο τοίχους που βλέπουν σε μπαλκόνι υπάρχει ανοδική υγρασία. Ο Μονωσας προτείνει να γίνει καθαίρεση σοβά και η μόνωση να  μπε χωρίς σοβά με κενό αέρα πάχους όσο το πάχος του σοβά και να τοποθετηθούν εξαεριστήρες πάνω στην μόνωση για εκτόνωση υγρασίας. Φοβάμαι εγώ για μεγάλη μείωση της θερμομομονωσης και για θερμογεφυρα λόγω διαφοράς θερμοκρασίας στο ολικό εμβαδών του τοίχου. Το κενό θα είναι σε δύο τοίχους στο σαλόνι για ύψος περίπου σαράντα εκατοστά. Θα ήθελα να έχω την γνώμη σας . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

,Το ενέσιμο φράγμα υδρατμών μπορεί να εφαρμοστεί σε φέρουσα τοιχοποιία;

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοδική υγρασία σε φέρουσα τοιχοποιία = χημικός φραγμός. Θα βρείτε έναν μηχανικό που να ξέρει να την εφαρμόσει. 

Απαίτηση υψηλής διαπνοής σε εξωτερική θερμομόνωση = πετροβάμβακας. Θα βρείτε έναν μηχανικό που να ξέρει να την εφαρμόσει.

Το "γιατί" υπάρχει η "ανοδική" υγρασία (είναι λάθος ο όρος ανοδική, το φαινόμενο είναι μεταφορά νερού μέσω του τριχοειδούς συστήματος των πόρων των υλικών, υπό αυτή την έννοια "ανοδική" είναι και η υγρασία που βλέπουμε εσωτερικά σε μία πλάκα δώματος, αλλά εκεί είναι παράλογο να την πούμε ανοδική...) δεν μπορεί να ειπωθεί από απόσταση. Πάντως το φαινόμενο που την προκαλεί πρέπει να αρθεί. Να σταματήσει. Αλλιώς πάπαλα..

Ο μόνος τρόπος για να μην κλαίτε και να μην χάνετε τον ύπνο σας είναι να απευθυνθείτε σε μηχανικό που γνωρίζει υλικά και εφαρμογή. Αν δεν το κάνετε, οι πιθανότητες δεν είναι υπερ σας.. Ένα καλό τεστ είναι να τσεκάρετε με βάση τα όσα γράφω ανωτέρω...

Πληροφοριακά: η "ανοδική" υγρασία μπορεί να φτάσει και σε ύψη άνω των 60cm.

Με τις υπάρχουσες εγκλωβισμένες "υγρασίες" εντός των υλικών τί θα κάνουν/ετε? Θα τις...αφήσουμε μέσα?... Πώς θα στεγνώσει το δομικό στοιχείο πριν εφαρμόσουμε τα συστήματα υψηλής διαπνοής?... Την λύση με το "γκρο μπετόν" την αφήνω ασχολίαστη.. Αν σε σημείο που υπάρχει υψηλή συγκέντρωση υγρασίας πάμε και ρίξουμε ένα κονίαμα με επίσης υψηλό ποσοστό νερού πώς ακριβώς λύνουμε το πρόβλημα?...

Ακόμη ένα τιπ επειδή είναι κρίμα να την ψάχνεις τόσο και να χολοσκας: για να στεγνώσουμε σκυρόδεμα εφαρμόζουμε κονίαμα κρυσταλλικής βάσης. Ξαναλέω: πάμε σε μηχανικό που γνωρίζει τεχνολογία υλικών και εφαρμογή... Ήδη έχω δώσει πολλά τιπς...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.