Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός πίσω ορίου μεσαίου οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα. Έχω το παρακάτω οικόπεδο το οποίο έχει στον πίσω ακάλυπτο χώρο του δυο πλευρές την ΒΓ και την ΓΔ. Αφού διάβασα τον ορισμό για το πίσω όριο μεσαίου οικοπέδου, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η πλευρά ΓΔ δεν είναι πίσω όριο. Καθώς το μέσο της δεν απέχει τη μέγιστη απόσταση από την ρυμοτομική γραμμή. Επίσης όποτε γίνετε αναφορά για το πίσω όριο του οικοπέδου στον νόμο αναφέρεται στον Ένοικο υπονοώντας ότι δεν μπορεί να υπάρχουν δυο πίσω όρια.

Ποια είναι η γνώμη σας; Στην πολεοδομία μου λένε ότι σύμφωνα με τον ΓΟΚ θα ήταν πίσω όριο όποτε πρέπει να το πάρουμε σαν πίσω όριο.

ΥΓ. Δεν ξέρω άμα παίζει ρόλο αλλά η πλευρά ΓΔ για το γειτονικό οικόπεδο αποτελεί πλάγιο όριο καθώς και η πλευρά ΒΓ αποτελεί πίσω όριο για το γειτονικό οικόπεδο.

*ΝΟΚ

  1. Πίσω όριο μεσαίου οικοπέδου είναι αυτό, που δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη ρυμοτομική γραμμή, το μέσο του απέχει τη μέγιστη απόσταση από τη ρυμοτομική γραμμή και δεν είναι πλάγιο όριο.

  2. Πλάγια όρια μεσαίου οικοπέδου είναι αυτά που το ένα άκρο τους βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής ή έχουν κοινό άκρο με το τμήμα πλάγιου ορίου που βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής και δεν είναι πίσω όριο. Πλάγια όρια γωνιακού, δισγωνιαίου ή διαμπερούς οικοπέδου είναι όλα τα όρια των οικοπέδων αυτών με τις όμορες ιδιοκτησίες.

 

skitso.png

Edited by Alazari
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

***Καταρχήν ανανέωσε τον ΝΟΚ σου γιατί δεν είναι οι παράγραφοι 58 & 59, αλλά 63 & 64***

Η απάντηση της πολεοδομίας είναι μια κλασσική απάντηση όταν
δεν μπορούν να τεκμηριώσουν κάτι σωστά.
Μην ξεχνάμε μηχανικοί είναι και αυτοί σαν εμας δηλ
ουδείς αλάθητος.

Oπότε...έχουμε ακόμα ΓΟΚ και δεν το ξέρω;
Οκ τίποτα δεν γίνεται από παρθενογένεση, αλλά
ο ΝΟΚ κατήργησε τον ΓΟΚ.
Συνεπώς μόνο οτι γράφει ο ΝΟΚ και οι παράπλευροι κανονισμοί και
τεχνικές οδηγίες, εφαρμόζουμε.

Απλά τεκμηριώνουμε τη μελέτη μας βάσει άρθρων και όχι υπονοούμενων
δηλ. αν δεν το γράφει ο νόμος ΔΕΝ ισχύει.

Τώρα από τη Παρ 63 & 64 του Αρθρου 2, μάλλον
καταλαβαίνουμε οτι ΕΝΑ είναι το πίσω όριο
(διαφορετικά θα έλεγε "τα πίσω όρια") και ΠΟΛΛΕΣ είναι
οι πλάγιες αποστάσεις αφού χρησιμοποιεί τη λέξη "πλάγια όρια".

Συνεπώς εγω θα έλεγα οτι η πλευρά ΒΓ είναι το πίσω όριο του οικοπέδου και
στις άλλες πλευρές ή κολλάς ή αφήνεις δ.

Και επειδή απο την ανταλλαγή απόψεων βγαίνει πάντα κάποιο συμπέρασμα,
συμφωνείς με τη δική μου παρόμοια περίπτωση;

Untitled-1.jpg.5bc8a80c8fa1b8d2bf3bf352e881ebe7.jpg

 

Edited by petros71
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Alazari

κατά αρχάς οι πλευρές  του οικοπέδου σου δεν είναι μόνο 4  οι ΑΒ ΒΓ ΓΔ ΔΕ 

αλλά μεταξύ ΑΒ  και ΕΔ πρέπει να προσθέσεις π.χ το Α'  και το  Ε' οπότε έχεις 6 πλευρές ΑΑ΄  Α΄Β  ΒΓ  ΓΔ  ΔΕ' ΕΈ

Βάσει τώρα του ΝΟΚ

οι ΓΔ και ΔΒ είναι πίσω όρια (από το "και δεν είναι πλάγιο όριο")

και όλες οι λοιπές πλάγια ΑΑ' Ε'Ε (από το " το ένα άκρο τους βρίσκεται επί της ρυμοτομικής γραμμής")

και ΔΕ' Α'Β (από το )

petros71  στο ενέταξαν στο πλάγιο όριο βάσει "ή έχουν κοινό άκρο με το τμήμα πλάγιου ορίου")

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

@kana δεν τους το έχω ρωτήσει, αλλά και αυτό που μου αναφέρεις είναι ένα ακόμα

στοιχείο που θέλω να στηρίξω στην υπόθεση που κάνω.

Επίσης βρήκα και ένα παλαιότερο παράδειγμα από τοπογραφικό που έχει κατατεθεί σε έγκυρη αδειοδότηση, συγκεκριμένα

στη Βούλα. Δεν είναι το κτίριο που είχαμε μελετήσει τότε, αλλά ένα άλλο κτίριο του Ο.Τ. σε ενδιάμεσο οικόπεδο.

Συγκεκριμένα αυτό:

image.thumb.png.f6bae094546a51383409a4893d8f3068.png

Δεν μου φαίνεται και τόσο παλιό. Σίγουρα πρέπει να έχει γίνει με ΓΟΚ.

Το τοπογραφικό είναι αυτό:

Drawing2-Model.thumb.jpg.3932d4c6c5cb55ec2c2c33d5429506e0.jpg

 

Με κόκκινο έβαλα εγω τώρα τις διαστάσεις και βλέπω οτι μόνο η πλευρά ΕΖ έχει τη μεγαλύτερη

απόσταση, συνεπώς πρέπει να είναι το Δ. Η πλευρά ΓΔ έχει μήκος όπως οι υπόλοιπες πλάγιες αποστάσεις...

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

αλλά μεταξύ ΑΒ  και ΕΔ πρέπει να προσθέσεις π.χ το Α'  και το  Ε' οπότε έχεις 6 πλευρές ΑΑ΄  Α΄Β  ΒΓ  ΓΔ  ΔΕ' ΕΈ

ναι διότι, όπως φαίνεται στο σχέδιο, στα σημεία επαφής με την Ο.Γ. υπάρχουν "σπασίματα"

Link to comment
Share on other sites

@KANA 

Το <ΚΑΙ> όμως στην παράγραφο δεν δηλώνει απαραίτητη προϋπόθεση να πληρούνται και οι δύο όροι της πρότασης; 

Κατά την γνώμη μου έτσι όπως έχει συνταχθεί η πρόταση το γεγονός ότι δεν είναι πλάγιο όριο δεν το κάνει πίσω όριο.

Πίσω όριο μεσαίου οικοπέδου είναι αυτό, που δεν έχει κανένα κοινό σημείο με τη ρυμοτομική γραμμή, το μέσο του απέχει τη μέγιστη απόσταση από τη ρυμοτομική γραμμή και δεν είναι πλάγιο όριο.

Edited by Alazari
Link to comment
Share on other sites

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε γιατί να υπάρχει στον ορισμό??

δες και τον ΓΟΚ 73 που αντίστοιχα όριζε

2. Πρόσθιον ή προσθία πλευρά ή πρόσωπον οικοπέδου καλείται η επί της κοινοχρήσου εκτάσεως πλευρά αυτού ήτοι το μεταξύ ταύτης και του οικοπέδου κοινόν όριον.
3. Οπίσθιον όριον οικοπέδου καλείται η περισσότερον απέχουσα και αντικειμένη προς το πρόσωπον αυτού οριακή πλευρά, ήτις δύναται να είναι γραμμή ευθεία, καμπύλη ή τεθλασμένη. Εις οικόπεδον τριγωνικού σχήματος έχοντος ως πλευράν το πρόσωπον αυτού και τας συναντωμένας μεταξύ των πλαγίας δεν υφίσταται οπίσθιον όριον του οικοπέδου.
4. Πλάγια όρια ή πλάγιαι πλευραί οικοπέδου καλούνται αι οριακαί γραμμαί του οικοπέδου αι ενούσαι τα αντίστοιχα άκρα του προσώπου και του οπισθίου ορίου αυτού, αίτινες δύνανται να είναι γραμμαί ευθείαι, καμπύλαι ή τεθλασμέναι. Εν περιπτώσει αμφισβητήσεως ως προς τον χαρακτηρισμόν πλευράς ως πλαγίας ή οπισθίας αποφαίνεται η οικεία αρχή.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως γενικά δεν έχω δει πουθενά δύο Δ.

Δηλ μια είναι η πρασιά, ένα είναι το πίσω όριο και πολλές οι πλάγιες αποστάσεις...

(εκτός από την απόσταση μεταξύ δυο κτιρίων σε κάθετη ιδιοκτησία που είναι Δ- δεν μπορώ να το

βρω τώρα αν έχει γίνει και αυτό δ)

Link to comment
Share on other sites

κι όμως αν στην περίπτωση σου (του πρώτου μηνύματός σου) έκτιζες αντί στο μπροστινό ορθογώνιο

στο πίσω ορθογώνιο τότε οι 3 πλευρές θα θεωρούνταν ως πίσω όρια και μόνο αυτή της κοντινότερης προς το πρόσωπο θα θεωρούνταν πλάγια

Link to comment
Share on other sites

Μια παραλλαγή του σχήματος μου θα ήταν το παρακάτω:

Δηλ αν "ξεχειλώσω" το οικόπεδο δεξιά-αριστερά και βάλω ένα κτίριο

με διαφορετικό σχήμα, πάλι διίστανται οι απόψεις σχετικά με το τι είναι πίσω όριο;

Δηλ. το πίσω όριο "παει" ανάλογα με το σχήμα του κτιρίου και τη

θέση του;

Δεν νομίζω.

image.thumb.png.d6504ec4045d70d85a09b68096527598.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.