Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλιματισμός 4μ


menelaos123

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Αγόρασα το πακέτο κλιματισμού από 4μ και με δυσκολευει. Στο φύλλο υπολογισμού , αν δεν εχω κόμβους και από την αντλία πηγαίνω σε ένα κολλεκτερ και από εκεί στα fan coils, πως θα το διατυπώσω στο φύλλο; 
ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κομβικά σημεία: Αντλία σημείο 1, Συλλέκτης σημείο 2. Κλάδος "1.2"

Συλλέκτης. Αρχή κυκλωμάτων το σημείο 2. Μηχανήματα FCU π.χ. 4 τον αριθμό. Άρα:

1ος κλάδος μετά τον συλλέκτη απεικονίζεται από το σημείο 2 που αποτελεί κόμβο πολλαπλών αναχωρήσεων, και το μηχάνημα που το ονομάζουμε 3. Άρα κλάδος "2.3"

Ομοίως:

2ος κλάδος "2.4"

3ος κλάδος "2.5"

4ος κλάδος "2.6"

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Konstantinos IB said:

Κομβικά σημεία: Αντλία σημείο 1, Συλλέκτης σημείο 2. Κλάδος "1.2"

Συλλέκτης. Αρχή κυκλωμάτων το σημείο 2. Μηχανήματα FCU π.χ. 4 τον αριθμό. Άρα:

1ος κλάδος μετά τον συλλέκτη απεικονίζεται από το σημείο 2 που αποτελεί κόμβο πολλαπλών αναχωρήσεων, και το μηχάνημα που το ονομάζουμε 3. Άρα κλάδος "2.3"

Ομοίως:

2ος κλάδος "2.4"

3ος κλάδος "2.5"

4ος κλάδος "2.6"

Σ ευχαριστω παρά πολύ. 
και μπορώ να βάλω στο μήκος του σωλήνα προσαγωγής και το μήκος της επιστροφής έτσι δεν είναι ; Για να μη κάθομαι να ξαναφτιάχνω ξεχωριστά την επιστροφή. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Προφανώς, αφού η εγκατάσταση μετά τους συλλέκτες είναι διάταξη "Σώμα - Κύκλωμα". 

Αφού έχω φτιάξει το φυλλο με τα αντίστοιχα σημεία, πως εμφανίζει μετά τις διαμέτρους τως σωλήνων?

Πρέπει οπωσδήποτε να έχω υπολογίσει και τα ψυκτοκά φορτία?

Edited by menelaos123
Link to comment
Share on other sites

On 31/10/2021 at 8:49 ΜΜ, menelaos123 said:

Αφού έχω φτιάξει το φυλλο με τα αντίστοιχα σημεία, πως εμφανίζει μετά τις διαμέτρους τως σωλήνων? Πρέπει οπωσδήποτε να έχω υπολογίσει και τα ψυκτοκά φορτία?

Φυσικά. Αλλιώς πως; Τι να υπολογίσει; Πρέπει όμως να δεις τα manual του προγράμματος καλά γιατί αυτά που ρωτάς είναι βασικά πράγματα και εξηγούνται σ' αυτά.

Να έχεις υπ' όψη σου ότι το συγκεκριμένο πρόγραμμα, όπως και κάθε πρόγραμμα υπολογισμού, δουλεύει ακριβώς με το σκεπτικό το δικό μας. Π.χ. για να υπολογίσουμε τη διάμετρο του σωλήνα πρέπει να ξέρουμε αρχικά το πόσο νερό, κρύο ή ζεστό, πρέπει να περάσει απ' αυτόν. Αλλά ο υπολογισμός της παροχής γίνεται με βάση το επιθυμητό ΔΤ και την ισχύ (φορτίο χώρου) που πρέπει να καλύψουμε. Άρα...

 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.