Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυο αποχέτευσης δίπλα στα θεμέλια


Recommended Posts

(Mεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας.

Είμαι σε διαδικασία ανέγερσης σπιτιού. Κατά την εκσκαφή για τη θεμελίωση, βρέθηκε δημοτικός αγωγος αποχέτευσης ο οποίος περνάει ακριβώς από το σημείο που θα γίνουν οι κολόνες της μιας πλευράς του σπιτιού. 

Ο μηχανικός μου ,μου είπε ότι η αποχέτευση πρέπει όχι απλά να μετακινηθεί αλλα να βγει εντελώς από το οικόπεδο μου ώστε μελλοντικά να μην δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από ενδεχόμενο σπάσιμο, το οποίο είναι και το πιο λογικό.

Απευθύνθηκα λοιπόν στο Δήμο και συγκεκριμένα στον προϊστάμενο μηχανικό της τεχνικής υπηρεσίας. Η απάντηση του ήταν ότι σύμφωνα με το νόμο "ταδε"(δεν τον συγκράτησα),ο Δήμος υποχρεούται να μετακινήσει τον αγωγό αλλά όχι εκτός οικοπέδου παρά μόνο μέσα από το οικόπεδο γιατί από αυτό τον αγωγό αποχετευονται άλλα 4-5 σπίτια.

Ο μηχανικός μου επιμένει ότι δεν υπάρχει τέτοιος νόμος και αν θέλω είναι υποχρεωμένοι να βρουν τρόπο να αλλάξουν πορεία τον αγωγό και σίγουρα να βγει εκτός του οικοπέδου μου.

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα τι ισχύει να με βοηθήσει ώστε να το κυνηγήσω περαιτέρω. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Υ.Γ. Σας παραθέτω και φωτογραφία από τη σωλήνα που βρήκαμε κατά την εκσκαφή. 

20211101_121235.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο μηχανικός σου το λέει, γιατί δεν κάνει ένα επίσημο έγγραφο στην αρμόδια υπηρεσία για προβεί στα δέοντα?

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Bill22 said:

Αφού ο μηχανικός σου το λέει, γιατί δεν κάνει ένα επίσημο έγγραφο στην αρμόδια υπηρεσία για προβεί στα δέοντα?

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ο μηχανικός αρχικά δεν είναι 100% σίγουρος για το νομικό καθεστώς σε τέτοια περίπτωση και από τη στιγμή που από το Δήμο ουσιαστικά μου το αποκλείουν θα πρέπει να είμαι σίγουρος για το κατά πόσο ισχύει αυτό ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Thodoris Tsiotsialas said:

...

Απευθύνθηκα λοιπόν στο Δήμο και συγκεκριμένα στον προϊστάμενο μηχανικό της τεχνικής υπηρεσίας. Η απάντηση του ήταν ότι σύμφωνα με το νόμο "ταδε"(δεν τον συγκράτησα),ο Δήμος υποχρεούται να μετακινήσει τον αγωγό αλλά όχι εκτός οικοπέδου παρά μόνο μέσα από το οικόπεδο ....

 

1 ώρα πριν, Thodoris Tsiotsialas said:

...να είμαι σίγουρος για το κατά πόσο ισχύει αυτό ή όχι.

Για να είσαι σίγουρος αν ισχύει «αυτό» ή όχι πρώτα απ’ όλα πρέπει να μάθεις τι είναι «αυτό».

Οπότε κίνηση πρώτη. Απευθύνεσαι γραπτά με αίτημα σου προς τον Δήμο, λαμβάνεις αριθμό. Πρ. παραλαβής του αιτήματος σου. Όταν θα λάβεις γραπτή απάντηση που θα σου προσδιορίζει και το «αυτό», το πάς στον Δικηγόρο σου να σου γνωματεύσει κατά πόσο αφορά την δική σου περίπτωση ή όχι. Ενδεχόμενα να χρειαστεί και μια συνεργασία μετά του δικηγόρου με τον μηχανικό σου.

Να θυμάσαι, δεν υπάρχει αυτό που δεν συγκράτησες καν τι ήταν αλλά ακόμα πιο πολύ δεν υπαρχει «μου είπε». Τα γραπτά μένουν, τα λόγια τα παίρνει ο άνεμος….

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

Για να είσαι σίγουρος αν ισχύει «αυτό» ή όχι πρώτα απ’ όλα πρέπει να μάθεις τι είναι «αυτό».

Οπότε κίνηση πρώτη. Απευθύνεσαι γραπτά με αίτημα σου προς τον Δήμο, λαμβάνεις αριθμό. Πρ. παραλαβής του αιτήματος σου. Όταν θα λάβεις γραπτή απάντηση που θα σου προσδιορίζει και το «αυτό», το πάς στον Δικηγόρο σου να σου γνωματεύσει κατά πόσο αφορά την δική σου περίπτωση ή όχι. Ενδεχόμενα να χρειαστεί και μια συνεργασία μετά του δικηγόρου με τον μηχανικό σου.

Να θυμάσαι, δεν υπάρχει αυτό που δεν συγκράτησες καν τι ήταν αλλά ακόμα πιο πολύ δεν υπαρχει «μου είπε». Τα γραπτά μένουν, τα λόγια τα παίρνει ο άνεμος….

Πολύ σωστό αυτό που λες και σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Παρόλα αυτά αν κάποιος γνωρίζει η έχει συναντήσει κάποια παρόμοια περίσταση ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να μετακινήσει γραμμή μέσης τάσης αν παρεμποδίζει την ανέγερση κτιρίου.

Πόσο μάλλον η ΔΕΥΑ. Απλώς βαριούνται. Αν το οικόπεδο είναι καθ΄ολοκληρίαν δικό σου και όχι κάθετη, δες (με το δικηγόρο) μήπως πρέπει να συσταθεί κάποια δουλεία διέλευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.