Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισαγωγή χαρτών Γ.Υ.Σ χωρίς κλίμακα, σε τοπογραφικό


kwnstam

Recommended Posts

Έχω κάνει τοπογραφικά διαγράμματα με χάρτες Γ.Υ.Σ και τους χάρτες αυτούς, τους έχω προσθέσει στο τοπογραφικό σαν εικόνα χωρίς να τους βάλω σε κλίμακα. Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα ;

Edited by Pavlos33
τροποποίηση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Αν τα διαγράμματα είναι για συμβόλαια, κανένα πρόβλημα

Αν είναι για άδειες, καλό είναι να τα βάζουμε με κλίμακα ώστε να ελέγχεται η απόσταση του γεωτεμαχίου από ρέματα. Αν υπάρξει πρόβλημα, θα γίνει παρατήρηση από τον ελεγκτή.

Μετά την εφαρμογή της εξάρτησης (ΕΓΣΑ 87), τα 5ρια είναι πλέον άχρηστα σε ό,τι αφορά στο γεωεντοπισμό. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kwnstam βλέπω είναι η πρώτη σου επαφή με το Φόρουμ.

Μας βάζεις λοιπόν ένα θέμα σου ακριβώς με 1+1/2 αράδες, που διαβάζοντας το εγώ καταλαβαίνω, πως έκανες ένα τοπογραφικό διάγραμμα, με χάρτες της ΓΥΣ (οι οποίοι όμως έχουν πάντα κλίμακα) και χωρίς κλίμακα.  Αφού το δικός σου "σχέδιο" ΔΕΝ έχει κλίμακα να υποθέσω .... πως έκανες ... Ζωγραφική (?) (εδώ πρέπει να δηλώσω στην παρέα πως ζωγραφίζω και μάλιστα καλούτσικα)

Ξαναδιάβασε λοιπό αυτά που γράφεις και πες μας αν είσαι ευχαριστημένος?? 

Πες μας τι κλίμακας χαρτες είναι? 1/5000 ?, 1/50000?.... 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nbr said:

... ζωγραφίζω και μάλιστα καλούτσικα)... 

Ζωγραφίζεις (με την καλή έννοια) πολύ καλά, και με τις αναρτήσεις σου στο φόρουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι η πρώτη επαφή με το φόρουμ δεύτερον ζωγραφίζω και εγώ στον ελεύθερο χρόνο μου παίζοντας ποδόσφαιρο και κάνοντας γκράφιτι τρίτον οι χάρτες είναι σε 1/5000 κ 1/50.000 βάζοντας τους στο τοπογραφικό (σε κλίμακα 1/500) χωρίς να τους βάλω σε κάποια κλίμακα απλά κοβωντας κάποιο απόσπασμα και τους έκανα εισαγωγή αντερσταντ κύριε τοπογραφε?

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, kwnstam said:

Ναι είναι η πρώτη επαφή με το φόρουμ δεύτερον ζωγραφίζω και εγώ στον ελεύθερο χρόνο μου παίζοντας ποδόσφαιρο και κάνοντας γκράφιτι τρίτον οι χάρτες είναι σε 1/5000 κ 1/50.000 βάζοντας τους στο τοπογραφικό (σε κλίμακα 1/500) χωρίς να τους βάλω σε κάποια κλίμακα απλά κοβωντας κάποιο απόσπασμα και τους έκανα εισαγωγή αντερσταντ κύριε τοπογραφε?

Ο nbr είναι ένας άνθρωπος που έχει δώσει πολλά στο φόρουμ. Κι εγώ είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ. Τα ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπο του είναι ανεπίτρεπτα. 

Στην ουσία της συζήτησης, είναι πραγματικά απαράδεκτο, οποιοδήποτε στοιχείο εντός ΤΔ να μην έχει κλίμακα.

ΥΓ

Λίγος σεβασμός ΔΕΝ βλάπτει.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, peresiadis said:

Στην ουσία της συζήτησης, είναι πραγματικά απαράδεκτο, οποιοδήποτε στοιχείο εντός ΤΔ να μην έχει κλίμακα.

 

Καλημέρα,

Προσωπική μου άποψη είναι πως μπορεί να υπάρχει στοιχείο εντός τοπογραφικού χωρίς κλίμακα, αναφέροντας μόνο ότι είναι απόσπασμα χωρίς κλίμακα.

Για παράδειγμα απόσπασμα από Google earth, απόσπασμα Γ.Π.Σ. (το οποίο είναι σε Α4 στο ΦΕΚ), απόσπασμα από διανομή/αναδασμό, κτλ.

Τα 5άρια και τα 50άρια της ΓΥΣ καλό είναι βέβαια να είναι με κλίμακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, papathvas said:

Καλημέρα,

Προσωπική μου άποψη είναι πως μπορεί να υπάρχει στοιχείο εντός τοπογραφικού χωρίς κλίμακα, αναφέροντας μόνο ότι είναι απόσπασμα χωρίς κλίμακα.

Για παράδειγμα απόσπασμα από Google earth, απόσπασμα Γ.Π.Σ. (το οποίο είναι σε Α4 στο ΦΕΚ), απόσπασμα από διανομή/αναδασμό, κτλ.

Τα 5άρια και τα 50άρια της ΓΥΣ καλό είναι βέβαια να είναι με κλίμακα.

Συνάδελφε,

Το ΤΔ είναι συρρίκνωση της πραγματικότητας και επιβάλλεται να είναι ΟΛΑ υπό κλίμακα. 

Μετά ΜΗΝ παραπονιόμαστε για ευτελισμό αμοιβών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, peresiadis said:

Ο nbr είναι ένας άνθρωπος που έχει δώσει πολλά στο φόρουμ. Κι εγώ είμαι σχετικά νέος στο φόρουμ. Τα ειρωνικά σχόλια προς το πρόσωπο του είναι ανεπίτρεπτα. 

Στην ουσία της συζήτησης, είναι πραγματικά απαράδεκτο, οποιοδήποτε στοιχείο εντός ΤΔ να μην έχει κλίμακα.

ΥΓ

Λίγος σεβασμός ΔΕΝ βλάπτει.

Δεν ειρωνευτικα ΚΑΝΕΝΑΝ αντίθετα όπως θέλει ερμηνεύει καθένας τα πράγματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Την ειρωνεία του νέου φίλου μας την ... "πρόσεξα" (!) Δεν πειράζει. Αυτός θα χάνει στην καριέρα του. 

Στο Θέμα! Ένα τοπογραφικό διάγραμμα, για να είναι χρηστικό και αξιοποιήσιμο, πρέπει να έχει μετρητική αξία. Δηλαδή κλίμακα. Δηλαδή να μπορεί κάποιος να παίρνει πληροφορίες από ένα (οποιοδήποτε) σχέδιο που θα κρατά στα χέρια του. Γι' αυτό λοιπόν Όλα, μα όλα, τα σχέδια έχουν πάντα μία κλίμακα. 

Όλοι έχουμε χρησιμοποιήσει, σε σχέδια μας (σε κάποια γωνία αυτού), αποσπάσματα από σχέδια των 1/5000 ή ακόμη και 1/50000 για να περιγράψουμε ένα οδοιπορικό σκαρίφημα. Αυτό είναι θεμιτό. Ολόκληρο  όμως το σχέδιο να είναι μία "ζωγραφιά" στο....... περίπου της υφιστάμενης κατάστασης ή κάτι τέτοιο ??? Μη το κάνετε. 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.