Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή τύπου παροχής ΔΕΔΔΗΕ


fel

Recommended Posts

Θα σου ζητήσουν βεβαίωση και απο ταπ ( αλλαγή χρήσης ), καθώς θα γίνει από επαγγελματικό σε οικιακό. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βγάζουμε από τον δήμο; Επίσης αυτό είναι δουλειά του πελάτη αν κατάλαβα σωστά!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ηλεκτρολογικό κομμάτι, θέλει ΥΔΕ. Όμως για να αλλάξει κατηγορία, ο ΔΕΔΔΗΕ θα σου ζητήσει τη βεβαίωση γιατί υπάρχει άλλη χρέωση στα ΤΑΠ. Τώρα αν η χαρτουρα πέφτει σε εσένα με τα πληρωμής  ή στον πελάτη, είναι δικό σου θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανονικά δεν χρειάζεται αλλαγή παροχής,απλά θα χρησιμοποιήσεις 3 καλώδια.Το έχω δεί δεκάδες φορές και παλλιότερα που είχα βάλει 3φ παροχή και τελικά μπήκε 1φ μετρητής δεν είχα πρόβλημα. Δεν θέλει αλλαγή παροχής εκτός αν είναι τριφασική νούμερο 1 και θέλεις να τη κάνεις μονοφασική νούμερο 2

Edited by elektrologospatra
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το καλώδιο από μετρητή μέχρι πίνακα; Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει νυα καλώδια σε σίδερο σωλήνα και πάνε στον πίνακα. Δεν χρειάζεται κανονικά να μπει νέο καλώδιο nyy 3χ10 πχ; Ο μετρητης θα αλλάξει όπως και να χει από την στιγμή που τώρα είναι τριφασικος έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ πολύ!!

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Πέραν της αλλαγής τιμολογίου από επαγγελματικό σε ιδιωτικό, δεν βλέπω το λόγο αλλαγής από υπάρχον τριφασικό σε μονοφασικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω τις αδειες ηλεκτρολογου μηχανικου αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε σαν ηλεκτρολογος.Εχω ενα σπιτι που εχει μονοφασικο ρευμα και δεν εχω συμβολαιο γιαυτο ειναι κληρονομια.Μπορω να το κανω τριφασικο οταν το ρευμα της δεη δεν ειναι στο ονομα μου?τι χαρτια χρειαζονται χρειαζεται συμβολαιο?ειναι στο ονομα του παππου μου εγκαταλελειμενο

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις τι χρειάζεται για την αλλαγή από τριφασικό σε μονοφασικό. 

https://www.deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/

 

Τώρα για την αλλαγή ονόματος ότι απαιτείται ο κάθε πάροχος. 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Ανδρεας Ε said:

Εχω τις αδειες ηλεκτρολογου μηχανικου αλλα δεν εχω δουλεψει ποτε σαν ηλεκτρολογος.Εχω ενα σπιτι που εχει μονοφασικο ρευμα και δεν εχω συμβολαιο γιαυτο ειναι κληρονομια.Μπορω να το κανω τριφασικο οταν το ρευμα της δεη δεν ειναι στο ονομα μου?τι χαρτια χρειαζονται χρειαζεται συμβολαιο?ειναι στο ονομα του παππου μου εγκαταλελειμενο

οπως τα ειπε ο Bill22

Και, εχεις πολλα προβληματα και να το "τρεξεις" γρηγορα

-ειναι μια κατοικια εμβαδου ....τμ.

- σε οικοπεδο εντος... ή σε γηπεδο

- αν εχει ρευμα, ειναι ευκολο..Κανεις αποδοχη και τακτοποιηση και αλλαγη ονοματος.

- αν δεν εχει ρευμα,   κανεις αποδοχη/τακτοποιηση και δηλωνεις μεχρι 32/12 οτι ηταν κενο και πληρωνεις μονον το ΤΑΠ, χωρις προστιμα,

με βαση τις διαταξεις για τα αδηλωτα.

Κτηματολογιο υπαρχει στην περιοχή; 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2021 at 3:05 ΜΜ, Ανδρεας Ε said:

.Εχω ενα σπιτι που εχει μονοφασικο ρευμα και δεν εχω συμβολαιο γιαυτο ειναι κληρονομια.Μπορω να το κανω τριφασικο οταν το ρευμα της δεη δεν ειναι στο ονομα μου?

αλλαγή ονόματος ΧΡΗΣΤΗ  / επαύξηση ισχύος σε 3φ  Γ21    με απλο ενοικιαστήριο.......για το ρεύμα  κ μόνο ..... για όλα τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω κάτι 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.