Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικός αρμός


 
Aggelosss1978

Recommended Posts

Αν σε πολυκατοικια με 13εκ απαιτουμενο αρμο, μπορεις να αφησεις κενο 6εκ, να βαλεις 7εκ μονωση και να καλουπωσεις..

 

Σκέψου και το αντίθετο που έχει εφαρμογή σε χαμηλά κτήρια.

Π.χ. αντισεισμικός αρμός 4εκ. και εξωτερική θερμομόνωση 7εκ.

Δηλαδή να βάλεις 3εκ. μόνωση. Νομίζω ότι για αυτό γίνεται όλο το θέμα.

Αν το εφαρμόσει και ο γείτονας , τότε θα έχω ένα κενό 14εκ.

Ως μηχανικός ποιο σημαντικό θεωρώ να ελέγξω τη συμπιεστότητα άλλων υλικών πλην της διογκωμένης πολυστερίνης (φελιζόλ) , π.χ. της DOW την αφρώδη εξηλασμένη πολυστερίνη.

 

Θεωρω πως οχι, ολες οι αρχιτεκτονικες διαστασεις μετριουνται απο τον σοβα και οχι απο το μπετο. Ετσι και το ευρος του αντισεισμικου αρμου πρεπει να μετρηθει απο την τελιωμενη επιφανεια του ΦΟ η οποια περιλαμβανει και την θeρμομονωση .

 

Το οπλισμένο σκυρόδεμα ανήκει στο Φέρων Οργανισμό.

Οι τοιχοποιίες ανήκουν στον οργανισμό πλήρωσης.

 

ΥΓ. Περαν του πρακτικου του θεματος, δεν εχω δει πουθενα πως ο αρμος μπορει να γεμιζει με καποιο υλικο.

 

Πουθενά δεν γράφει το αντίθετο.

Ίσα για να καλύψεις την τοιχοποιία για υγρασία , θερμομόνωση κτλ.... θα πρέπει να γεμίσεις όλο τον αντισεισμικό αρμό.

Την παράγραφο θ την παρέθεσα για τον sdim.

Η παράγραφος η λέει πως οι εξωτερικοί τοίχοι θα πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις θερμομόνωσης χωρίς τον αντισεισμικό αρμό.

Άρα προσθέτεις τα 2 πάχη.

Για το θέμα της πλήρωσης ή όχι διαφωνώ.

Και εξάλλου κατασκευαστικά πως θα καλουπώσεις στα 5 εκ;

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. αντισεισμικός αρμός 4εκ. και εξωτερική θερμομόνωση 7εκ.

Δηλαδή να βάλεις 3εκ. μόνωση. Νομίζω ότι για αυτό γίνεται όλο το θέμα.

Αν το εφαρμόσει και ο γείτονας , τότε θα έχω ένα κενό 14εκ.

Ρε spy Μην μπερδευεσαι...

λεει:

... μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: αυτά τα 7cm μόνωσης μπορούν να λειτουργήσουν ταυτοχρόνως σαν μόνωση αλλα και σαν αρμός ώστε να γλιτώσω τα 4cm που ορίζει η στατική μελέτη?

Ο αρμος προκυπτει 10εκ (λχ) και η θερμομονωση 7. Αρα 10+7=17εκ

Αρα, πολυ αυστηρα, πρεπει να χαραξεις τον ΦΟ σου 17εκ απο το οριο.

Αν εσυ πεις "βαζω τα 7εκ του ΚεΝΑΚ εντος του αρμου", αυτοματως εχεις βγαλει τον τοιχο σου 3εκ απο το οριο. Αρα ο αρμος των 10εκ γίνεται 3εκ.

 

Θα μου πεις "εγω θα κανω εξωτερικη θερμομονωση εκει, αρα θα εχω το θερμομονωτικο υλικο μου εντοε του αρμου, το οποιο συμπιεζεται ευκολα, αρα ειμαι ok".

Aυτο ομως ΔΕΝ ισχυει διότι στα αρχιτεκτονικα σου, η διάσταση του κτιρίου συμπεριλαμβανει ΚΑΙ την θερμομονωση και αρα, στην περιπτωση που εξεταζουμε, δεν εχεις βαλει εντος του αρμου ενα συμπιεσημο υλικο, αλλά όλο το κτίριο σου.

Το οπλισμένο σκυρόδεμα ανήκει στο Φέρων Οργανισμό.

Οι τοιχοποιίες ανήκουν στον οργανισμό πλήρωσης.

Ναι, και;

Το θεμα ειναι απο που μετρανε οι διαστασεις ενος κτιρίου και στο λεω θετικότατα, οτι οταν δειχνεις μια διασταση στα αρχιτεκτονικα, την δειχνεις με τουβλα, θερμομονωση και σοβα ή όποιες αλλες επικαλυψεις εχει ο τοιχος σου.

Πουθενά δεν γράφει το αντίθετο.

Ίσα για να καλύψεις την τοιχοποιία για υγρασία , θερμομόνωση κτλ.... θα πρέπει να γεμίσεις όλο τον αντισεισμικό αρμό.

Κι επειδη δεν λεει το αντιθετο, τί;

Απλά ελληνικα ειναι...

α) απαιτείται αρμος

β) απαιτειται υδατοστεγανοτητα του αρμου.

Εχεις αυτες τις 2 αρχες. Αν αυτο για εσενα συνεπαγεται γεμισμα του αρμου, με συγχωρεις, αλλα δεν ειναι ετσι.

Το θεμα καλουπωματος το καταλαβαινω. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι ντε και καλα πρεπει να γεμισει ολος ο αρμος!

Εγω παντως σαν μηχανικος, ξερω άλλες λυσεις για να τηρησω το εδαφιο θ) που ανεφερες...

Εξ'αλλου, απο πότε το γεμισμα με εξηλασμένη πολυστερίνη παρεχει μονωση σε υγρασια;;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καλούπωνε ; Στα 5 εκ ;

Eπίσης η διογκωμένη πολυστερίνη ενδείκνειται για αντισεισμικό αρμό γιατί σε σχέση με την αφρώδης εξηλασμένη πολυστερίνη έχει πολύ χαμηλότερη συμπιεστότητα.

Το πραγματικό πάχος που χρειάζεσαι για αντισεισμικό αρμό στο δείχνει η στατική μελέτη.

 

 

Εξηλασμένη πολυστερίνη έχει τοποθετήσει. Ακριβώς την ίδια που έχει για την θερμομόνωση. Θα τραβήξω φωτογραφία μόλις βρω χρόνο και θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζεις!!!!!

Για ποιο λογο τοτε αναφερεις στις οψεις το υλικο;

 

Δεν νομιζω καθολου...

Υπαρχουν και Εγκυκλιοι που το αναφερουν...

Το υλικο το γραφεις διοτι οποιαδηποτε αλλαγη στις οψεις ειναι αυθαιρεσια..

Μη μου πεις και συ οτι δινεις παχος τοιχου στο χτιστη 27.4εκ γιατι θα φουνταρω..

Link to comment
Share on other sites

Eδω γελαμε...

"Εγκυκλιοι"...

 

Τελος παντων, εγω 27,39 του λεω :lol:

Aλλα ειναι συμπτωση οταν Κ100+μονωση 5εκ+Κ100=23εκ και τον τοιχο τον εχεις δειξει 25;

Ειναι τυχαιο που οσοι κανουν τομες στην τοιχοποιία δειχνουν τουβλο, μονωση και σοβα;

 

Τελος παντων, ειμαστε off topic.

Link to comment
Share on other sites

Οι ΑΜ ας κανουν οτι τομες θελουν...

Οπως τον αλλο που εγραφε 27.4εκ..

Και θα επεβλεπε λεει και το Χασαν να κανει το σοβα 1.2εκ..

Ή το διαδρομο που τον εκαναν 90,6εκ για να χωραει το 30αρι πλακακι + 3χιλ αρμος...

ΕΛΕΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω δεν ξρρω για τον αρμο...

Πρωτη φορα ακουσα οτι αν πληρωθει με υλικο μετραει στην καλυψη-δομηση..

Εγω προτεινω..

Μονωση κανει και για αρμο..

Αρα δεν χρειαζεται να αφησει εξτρα κενο.. (δικη μου γνωμη....δεν ξερω τι λενε οι ΓΟΚ και οι λοιποι συγγενεις...)

Τωρα αν εχει περιθωριο ας αφησει 5εκ μα δεν χαλασε ο κοσμος..

 

YΓ περα απο την πλακα το σωστο ειναι αυτο που εχει ηδη αναφερθει...δλδ ο αρμος ειναι εξτρα απο το παχος της μονωσης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.