Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικός αρμός


 
Aggelosss1978

Recommended Posts

Τα ερωτήματα που υποβάλλουν οι πολεοδομίες στο υπουργείο για αντισεισμικά θέματα μεταβιβάζονται στον Ο.Α.Σ.Π.

 

.

Εχουμε βγει τοσα ατομα και σου λεμε πως ο αρμος -εξ ορισμού- ειναι ΚΕΝΟΣ χώρος κι εσυ συνεχίζεις...

Εδώ δέχεσαι την πλήρωση του αρμού

Αυτο ειναι το σωστο...

Ξεροντας επιπλεον πως το "ασπρο" σε 3-4 χρονια θα εχει γινει σκονη...

 

Ο κανονισμός δέχεται να υπάρχει επίχρισμα το οποίο έχει θλιπτική αντοχή

0,5MPa = 500kPa.

Kαι σου λέω η διογκωμένη πολυστερίνη έχει θλιπτική αντοχή 50kPa , δηλαδή το 1/10.

Άρα η διογκωμένη πολυστερίνη είναι ένα συμπιεστό υλικό.

Αν δεν έχεις ανεμπόδιστες συνθήκες δεν πρόκειται να μεταφέρει φορτία.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και το έγραψα σε προηγούμενο post. Δεν συνιστώ το επίχρισμα παρότι το γράμμα του νόμου μου το επιτρέπει.

Mιλάω για διογκωμένη πολυστερίνη.

Όσο αφορά τη πράξη που ανέφερες , πες μου πως καλούπωσες σε απόσταση 4εκ από υπάρχον κτήριο;

*** Στο είπα απλά για να το καταλάβεις......

Αν δεν καταλαβαίνεις από αστεία λίγη αποχή από τα forum θα κάνει καλό στα νεύρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τη πράξη που ανέφερες , πες μου πως καλούπωσες σε απόσταση 4εκ από υπάρχον κτήριο;

Ελα απο το γραφειο να σου πω αφου δεν ξερεις...

Αν δεν καταλαβαίνεις από αστεία λίγη αποχή από τα forum θα κάνει καλό στα νεύρα σου.

...πςςςςς...

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί μαλώνετε. Αφού και οι δύο συμφωνείτε πως το άσπρο φελιζόλ μπορεί να μπει στην θέση του αρμού.

 

Μπορεί να μπει και το κανονικό DOW etc αλλά υπάρχει θέμα με το γεγονός πως η νομοθεσία λέει ότι οι τοίχοι εκατέρωθεν του σεισμικού αρμού θεωρούνται εξωτερικοί τοίχοι των κτιρίων και κατασκευάζονται έτσι ώστε να πληρεί, ο καθ' ένας απ' αυτούς σαν ανεξάρτητος τοίχος, τις διατάξεις που αφορούν τη θερμομόνωση, πυροπροστασία και ηχομόνωση. (Άρθρο 5 , παραγ. 3.6.η. του Κτηριοδομικού Κανονισμού, by spy1551)

 

Άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η εξωτερική μόνωση του Φ.Ο. για την δημιουργία του αρμού.

Συμφωνείτε ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μαλωνω με κανεναν...

Αλλοι προσβαλουν αλλα δεν πειραζει...

Μπορει να παιζει κατι με τα αστρα. :lol:

 

Εγω δεν ειπα οτι μπορεις να βαλεις φενιζολ. Ειπα οτι θελοντας και μη, ειναι κοινη τακτικη για ολους μας αλλα μονο αντι καλουπιου. ΟΧΙ σε ολο τον αρμο.

Άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η εξωτερική μόνωση του Φ.Ο. για την δημιουργία του αρμού.

Οχι δεν μπορει, διοτι ειναι μερος του κτιριου και το κτιριο δεν μπορει να εισερχεται εντος του αντισεισμικου αρμου.

 

Μπορει καποιος να μου απαντησεις στα παρακατω;

Το Δ απο που το μετραμε;; Απο τελειωμενη επιφανεια τοιχου-στυλου ή απο το "καθαρο" τουβλο-"καθαρο" μπετο;

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , Faethon.

Αν δεν υπήρχε αυτή η παράγραφος θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις.

Εδώ και σελίδες τα ίδια γράφω.

Η διαφωνία είναι στην πλήρωση του αρμού.

 

Bρε Saltapida για το καλούπωμα γίνεται όλη η ιστορία.

Και αυτό σου γράφω τόσες σελίδες (κι εγώ και ο ΟΑΣΠ!!!).

Ο αντισεισμικός αρμός είναι μεταξύ φέροντων στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία είναι στην πλήρωση του αρμού.

Δεν εχεις καταλαβει ακομα τι λεμε τοσες σελιδες...

Ο αντισεισμικός αρμός είναι μεταξύ φέροντων στοιχείων.

1. Παρ 3.6 κτηριοδομικού : "....Ο κενός χώρος μεταξύ των κτιρίων αποτελεί σεισμικό αρμό ...."

 

Αρα και απο στατικη αποψη να στεκει αυτο που λες, προσκρουει απο τη πολεοδομικη νομοθεσια.

 

Δεν απαντα κανεις:

Το Δ απο που το μετραμε;; Απο τελειωμενη επιφανεια τοιχου-στυλου ή απο το "καθαρο" τουβλο-"καθαρο" μπετο;

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα γίνει καλούπωμα σε 4εκ απόσταση από όμορο κτίσμα;

Μπετατζήδες θα καλουπώσουν όχι καλλιτέχνες και καλλιγράφοι.

Να βάλουν άσπρο και μετά να ρίξουν βενζίνη ή τι άλλο για να το λιώσουν;

 

υ.γ. Από την στιγμή που στην λεπτομέρεια δείχνουμε το σοβά, τότε από εκεί αρχίζει να μετρά η διάσταση του κτιρίου. Άρα πρέπει το καλούπωμα να γίνει σε απόσταση από το όριο Δ+dσοβά

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τις συστάσεις να χαλαρώσετε και να βρείτε την ουσία της συζήτησής σας (στην οποία φρονώ ότι κατά βάθος συμφωνείτε), παραθέτω και δύο φωτογραφίες από το καλούπωμα και το ξεκαλούπωμα σεισμικού αρμού εύρους 6cm...

 

Επειδή τίποτα δεν είναι αδύνατον.

post-33925-131887272205_thumb.jpg

post-33925-131887272213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη φωτομονταξ εκανες... ετσι; :lol:

Εβαλες και dow περιμετρικα για υγρομονωση;

 

Ουτε ΚΑΝ το πλαστικο δεν χρειαζοταν να βαλεις αν το εβαλες για να ξεκολλανε ευκολα τα καλουπια...

Το 6αρι το προτοποθετησες;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά AlexisPap αλλά με τους κατάλληλους μπετατζήδες (ανεκτικούς δηλαδή και όχι αυτούς που θέλουν να τελειώσουν σε μία ημέρα την οικοδομή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.