Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντισεισμικός αρμός


 
Aggelosss1978

Recommended Posts

Kana τι έγινε με την περίπτωσή σου με τα δικαστήρια? Είχα βρει κάπου ένα έγγραφο? εγκύλιο? δεν θυμάμαι τι ήταν που έλεγε ότι η εφαρμογή της διάταξης περί αντισεισμικού αρμού εναπόκειται στην βούληση του ιδιοκτήτη. Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει ή όχι και τι ισχύ έχει σε σχέση με τον ΕΑΚ που είναι νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 δικαστήρια και καμιά 5-6 πραγματογνωμοσύνες δικαιώθηκα

Τώρα βρισκόμαστε στο εφετείο

 

υ.γ Εσύ ήσουν που είχες όμοια περίπτωση ή κάποιος άλλος ;; 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ευτυχώς δεν μου έτυχε κάτι τέτοιο. Αν το βρω θα στο δώσω μήπως και σου χρειαστεί. Έχει καιρό που το έχω δει, μπορεί να κάνω και λάθος και να θυμάμαι κάτι άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

είναι παλιό και αφορά το μεσοδιάστημα από την αρχική επιβολή του, την εν συνεχεία κατάργησή του και την εκ νέου επιβολή του 

Σ' ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι έχω ένα θέμα.

Αν μελετάμε 2 κτίρια με αρμό μεταξύ τους, για τον υπολογισμό του εύρους του αντισεισμικού αρμού θα προσθέσουμε τα δύο μεγέθη των δύο κτιρίων ή μπορούμε να λόγω της ισοσταθμίας πλακών να πάμε με την §4.1.7.2[4];

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συνιστουσα να εφαρμοσεις το δυσμενεστερο μεταξυ του &4.1.7.2(4) (αν δεν υπαρχει κινδυνος εμβολισμου) , &4.1.7.2(3) και ΦΕΚ Β 270/2010 &4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος εμβολισμού, τα κτίρια επικοινωνούν μεταξύ τους, δηλαδή υπάρχει πλήρης ισοσταθμία πλακών.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ο αντισεισμικός αρμός είναι υποχρεωτικός και

για ισόγεια μεταλλικά υπόστεγα σε επαφή με ισόγειο κτίσμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Προσωπικά θεωρώ ότι χρειάζεται αρμός ακόμα και εκεί ή τουλάχιστον ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.

Άλλωστε το μεταλλικό λογικά θα έχει και μεγαλύτερες μετατοπίσεις και άρα ο εμβολισμός είναι πιο πιθανός

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρεωση αντισεισμικου αρμου ειναι ανεξαρτητη του ειδους του φεροντος οργανισμου (οχι για τα θεμελια αλλα για την ανωδομη μονο)

Ομως ουτως ή αλλως δεν ειναι δυνατον ενας μεταλλικος στυλος να ακουμπα στο οριο διοτι σε αυτη την περιπτωση που θα μπει η μεταλλικη πλακα ακγυρωσης και το αντιστοιχο θεμελιο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.