Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικός αρμός


 
Aggelosss1978

Recommended Posts

Συνάδελφοι το εύρος του αντισεισμικού αρμού καθορίζεται σύμφωνα με το ύψος του κτιρίου το είδος των υποστυλωμάτων κ.α. Υπάρχει κάποιος κανονισμός που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου?

Link to comment
Share on other sites

@Aggelosss1978

 

αν δεν γίνεται αναλυτικός έλεγχος, καθορίζεται ανάλογα με το ύψος των ορόφων που βρίσκονται σε επαφή. Κοίτα EAK 4.1.7.2

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

Ναι όντως στον ΕΑΚ δίνονται κάποιες πληροφορίες.Υπάρχει κάποιο ανώτατο όριο για το μέγιστο μήκος κτιρίου?Από ένα μήκος και μετά θα πρέπει να το σπάσω σε δύο κτίρια.

Υπάρχει νομοθεσία πάνω σε αυτό για πρόβλεψη?

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το μηκος του κτιριου δεν ειναι υποχρεωτικος ο Αντισεισμικος αρμος .Συστηνεται παντως να γινεται τετοιος για μεν κτιρια απο σκυροδεμα καθε 30-35 μετρα για δε μεταλλικα καθε 40-45 μετρα.Αν βεβαια το κτιριο ειναι ιδιαιτερα δυσκαμπτο (πολλα τοιχωματα κ.λ.π) καλο θα ειναι ο αρμος να γινεται καθε 25 μ περιπου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

angelossss είναι όπωε τα λέει ο fill. Από την άλλη, εγώ κοιτώ τί κτίριο έχω, τί απαιτήσεις έχω από ην και που μπορώ να βάλω έναν λογικό αρμό έτσι ώστε τα κτίρια χωριζόμενα να με βολεύουν από στατικής πλευράς, δημιουργώντας κατά το δυνατό κανονικά κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Το εύρος του αρμού καθορίζεται (βλ. §4.1.7.2 ΕΑΚ):

1. αναλυτικός τρόπος

Από τις μέγιστες σεισμικές μετακινήσεις του μελετούμενου κτηρίου και του γειτονικού.

αρμός = SqRt(Δ²+Δγ²)

Δ = q*Δελ μελετούμενου κτηρίου

Δγ = γειτονικού κτηρίου (αν δεν το γνωρίζουμε βάζουμε στην εξίσωση αντί για Δγ το Δ οπότε αρμός = Δ*SqRt(2) = 1,414*Δ

2. προσεγγιστικός τρόπος (υπό προϋποθέσεις)

αναλόγως του πλήθους των υπέργειων ορόφων

Πρόταση: Πάντα με τον αναλυτικό τρόπο.

 

Αρμοί διαστολής ανά 40μ σε κτήρια από σκυρόδεμα (βλ. §Σ6.3.2.6 ΕΚΩΣ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω το δικαίωμα να κατασκευάσω έως το πλαϊνό όριο του οικοπέδου μου.

Τί αρμό υποχρεούμε να αφήσω;

Το διπλανό οικόπεδο είναι άχτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες έτσι απότομα...δεν το λέω για σένα, αλλά αυτό περί αρμού μεταξύ γειτονικών κτιρίων αποτελεί ανέκδοτο !!!

 

Ναι από την ανάλυση που θα κάνεις (ισοδύναμη στατική ή δυναμική φασματική) προβλέπεται και η απόσταση κατά x και κατά y. (Ξεκινά από την χαμηλότερη στάθμη και φτάνει μέχρι την υψηλότερη)

Η απόσταση κρίνεται από την υψηλότερη στάθμη ανάλογα την ανάλυση.

Αυτή η απόσταση πρέπει να αφεθεί για αρμό. Ανάλογα και για το άλλο κτίριο πρέπει να αφεθεί η ανάλογη απόσταση.

Πράμα που δεν συμβαίνει ποτέ όμως. Κανείς δεν το εφαρμόζει. **********************************************

 

Και κάτι θεωρητικό...

 

Όταν έχω για παράδειγμα 3 κτίρια, χωρίς αρμό, (εννοείται ίδιο έδαφος) κολλητά μεταξύ τους, τότε ο αρμός των ακραίων κτιρίων είναι αυτός συν των άλλων (ανάλογα και την απόσβεση, μορφολογία κτιρίου, είδους σεισμού κ.α.) Επειδή δεν υπάρχει αρμός τα κτίρια "συμπεριφέρονται" σαν ένα. Για αυτό και στις περισσότερες καταστροφές το πρόβλημα έχουν τα ακραία κτίρια ή τουλάχιστον μεγαλύτερες ζημιές. Βέβαια μπορεί και να γίνει απόσβεση ανάλογα την μορφολογία των διπλανών κτιρίων κ.α....έχει πολύ δρόμο αυτή η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κτίριο είναι σε επαφή με άχτιστο οικόπεδο, τότε προβλέπεται αρμός κατά ΕΑΚ ή την στατική μελέτη (όποιο είναι μεγαλύτερο).

 

Αν υπάρχει όμορο κτίσμα τότε ο αρμός προβλέπεται ως το άθροισμα του αρμού του κτιρίου που μελετάμε και του όμορου κτιρίου και αν το τελευταίο δεν είναι γνωστό, τότε προβλέπεται αρμός όσο του κτιρίου που μελετάμε επί 1,414 (τετ.ρίζα του 2).

Link to comment
Share on other sites

acnt διόρθωση.

Αν δεν υπάρχει όμορο κτίσμα ο αρμός είναι όσο λέει η στατική μελέτη.

Αν υπάρχει όμορο, τότε είναι είτε το άθροισμα των δύο, είτε του δικού μας επί 1.414 είτε το 4cm, 8cm, 10cm αν υπάρχει ισοσταθμία πλακών με το όμορο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.