Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αντισεισμικός αρμός


 
Aggelosss1978

Recommended Posts

Συγνώμη κύριοι,

 

μήπως κατέβηκα από το διάστημα και δεν το πήρα χαμπάρι ?

 

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι γίνεται αυτό και στην πράξη ???

 

Τότε γιατί ΟΛΑ τα κτίρια είναι κολλητά μεταξύ τους ???

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου: δεν εξετάζουμε τι γίνεται, αλλά το τι μπορεί να γίνει.Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας.Αποτελούν για εμένα οδηγό για να φωτίσω κάποιες πτυχές του θεματος αυτού.θα επανέλθω ξανά.Και πάλι ευχαριστώ όσους έκαναν την παλικαριά και μοιράστηκαν απόψεις μαζί μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Όταν θέλω να κτισω σε τμημα οικοπεδου που αποτελει κάθετη ιδιοκτησια μεγαλυτερου οικοπεδου υποχρεούμαι να αφήσω και πάλι αντισεισμικό αρμο αν το νέο κτίριο εφάπτεται στο κοινό όριο? Στο υπόλοιπο κομμάτι του οικοπέδου βρίσκεται υπάρχον διώροφο κτίσμα με αποσταση Δ από το κοινό όριο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι υποχρεωτικό. Το υπάρχον μπορεί μετά από κάποιο χρόνο να το γκρεμίσει και να θελήσει να κτίσει νέα κατοικία κολλητά με τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλω να κτισω σε τμημα οικοπεδου που αποτελει κάθετη ιδιοκτησια μεγαλυτερου οικοπεδου υποχρεούμαι να αφήσω και πάλι αντισεισμικό αρμο αν το νέο κτίριο εφάπτεται στο κοινό όριο? Στο υπόλοιπο κομμάτι του οικοπέδου βρίσκεται υπάρχον διώροφο κτίσμα με αποσταση Δ από το κοινό όριο.

 

o αντισεισμικος αρμος αφηνεται ανεξαρτητα των δυνατοτητων 'η των προθεσεων δομησης του συνορευοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε προσθήκη καθ ύψος μια οικοδομής που εφάπτεται σε άλλη οικοδομή, τι εύρος αντισεισμικού αρμού εφαρμόζουμε απο την στιγμή που :

1. Και οι δυο εφαπτομενες οικοδομές επιλύθηκαν με τον αντισεισμικό του ' 59 - '84

2. Έχω ήδη τις αναμονές των υποστηλωμάτων στο δώμα του υπο προσθήκη κτιρίου, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι έχω συγκεκριμένο αντισεισμικό αρμό από τους χαμηλότερους ορόφους. (φυσικά προσπαθώντας να αποφύγω την μείωση καθ ύψος της διατομής των υποστηλωμάτων - για την εφαρμογή του νέου διευρυμένου αντισεισμικού αρμού λόγω μελέτης με ΕΑΚ και δυναμική φασματική-)

Link to comment
Share on other sites

Σε προσθήκη καθ ύψος μια οικοδομής που εφάπτεται σε άλλη οικοδομή, τι εύρος αντισεισμικού αρμού εφαρμόζουμε απο την στιγμή που :

1. Και οι δυο εφαπτομενες οικοδομές επιλύθηκαν με τον αντισεισμικό του ' 59 - '84

2. Έχω ήδη τις αναμονές των υποστηλωμάτων στο δώμα του υπο προσθήκη κτιρίου, το οποίο πρακτικά σημαίνει ότι έχω συγκεκριμένο αντισεισμικό αρμό από τους χαμηλότερους ορόφους. (φυσικά προσπαθώντας να αποφύγω την μείωση καθ ύψος της διατομής των υποστηλωμάτων - για την εφαρμογή του νέου διευρυμένου αντισεισμικού αρμού λόγω μελέτης με ΕΑΚ και δυναμική φασματική-)

 

Η υποχρεωση αντισεισμικου αρμου δεν υφισταται για τις προσθηκες επι κτιριων που δεν ειχαν αρμο (βλεπε διαταξεις κτιριοιδομικου κανονισμου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.