Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Aggelosss1978

Αντισεισμικός αρμός

Recommended Posts

Τι να πω δεν ξρρω για τον αρμο...

Πρωτη φορα ακουσα οτι αν πληρωθει με υλικο μετραει στην καλυψη-δομηση..

Μετρα στην δομηση εξαιτιας αυτου που λεω παραπανω στον Spy.

 

 

Τελος πάντων, αυτο το κολπακι με την μονωση-καλουπι, εχει κοστισει σε πολυ κοσμο...

Ξερω περιπτωση που μαζευαν με το κουταλι το μπετο απο το σαλονι του ομορου...

 

Αλλα τι να πεις;;;

 

viva la ellada!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πως θα καλλουπωσεις αν εχεις ηδη διπλα κτηριο κια θες αρμο 5εκ??

Να τον κανεις 50 εκ για να καλλουπωσεις????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλε, εγω θα σου πω;;;

Αυτα ειναι πραγματα τα οποια θα επρεπε να τα εχει λυσει το κρατος.

Δεν μπορει απο την μια να σου απαιτει αρμο (= κενό χώρο) και απο την αλλη να σου επιτρεπει να κολλησεις το κτιριο σου στα 4 εκ...

Μιλαμε για ΤΟ παραδοξο το οποιο φυσικα μας οδηγει (κι εμενα βεβαια) στο να κανουμε τους τσαρλατανους κι οπως ειπα, να μαζευουμε το μπετο απο τα σαλονι της κυρα Τουλας...

 

Αν ομως σου ελεγε "κατακορυφα στοιχεια του ΦΟ 1μ απο τα ορια" τοτε και ο αρμος θα ειχε εφαμογη και δεν θα καλουπωνες πανω στον τοιχο του αλλου...

 

Αλλα τι λεμε, εδω ξερουν τον Νο killer στον σεισμο (Pillotis) και αντι να τον απαγορευσουν ρητως και δια ροπάλου, προσπαθουνε με πρακτικες που αυξανουν το κοστος κατα πολυ, να το παιξουμε Θεοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aυτο ομως ΔΕΝ ισχυει διότι στα αρχιτεκτονικα σου, η διάσταση του κτιρίου συμπεριλαμβανει ΚΑΙ την θερμομονωση και αρα, στην περιπτωση που εξεταζουμε, δεν εχεις βαλει εντος του αρμου ενα συμπιεσημο υλικο, αλλά όλο το κτίριο σου.

 

Μετρα στην δομηση εξαιτιας αυτου που λεω παραπανω στον Spy.

 

Λάθος δεν μετράει για τον παραπάνω λόγο αλλά για το λόγο που ανέφερα πριν. την παράγραφο η , άρθρο 3.6 του κεφ.5 του Κτηριοδομικού

 

Δεν βάζεις όπως λες εντός του αρμού όλο το κτήριο.

Εκτός του αντισεισμικού αρμού είναι οι τοιχοποιίιες (οπτόπλινθοι) και ο φέρων οργανισμός και εντός είναι η θερμομόνωση.

Η θερμομόνωση δεν είναι ΤΟΙΧΟΣ. Δε σημαίνει ότι επειδή τη δείχνεις στην κάτοψη λέγεται και τοίχος. Υλικό επικάλυψης του τοίχου για να πληροί αυτός τις προυποθέσεις θερμομόνωσης.

Απλά στην παραπάνω παράγραφο λέει ότι η τοιχοποιία πρέπει να πληροί τις προυποθέσεις θερμομόνωσης χωρίς τον αντισεισμικό αρμό και για αυτό προστίθενται και τα 2 πάχη.

Από πότε δείχνεις το σοβά στην κάτοψη;

Για παράδειγμα έφερες τον τοίχο που είναι 23 εκ+2εκ ο σοβάς και τον δείχναμε 25. Μα ανά 5εκ. συνήθως δίνεις διαστάσεις στα κτήρια από Ο/Σ εκτός και αν έχεις δει πολλούς ξυλότυπους με κολόνες 37x37 ( 40x40 θα δεις ή 35x35)

 

Aυτά για το γράμμα του νόμου.

Πάμε στην ουσία γιατί είμαστε μηχανικοί και όχι δικηγόροι ή λογιστές.

Τι έλεγε το πρώτο ΦΕΚ για το αντισεισμικό αρμό.

Σε περίπτωση ανέγερσης νέου κτιρίου ή δομικού έργου , πρέπει να τηρείται απόσταση από το όριο του οικοπέδου ,τέτοια ώστε να μην δυνατόν αυτό να δεχθεί ή να μεταβιβάσει φορτία σε κτήρια ή δομικά έργα που υπάρχουν ή πρόκειται να ανεγερθούν στο όμορο οικόπεδο......Το κενό μεταξύ των κτηρίων αποτελεί τον αντισεισμικό αρμό.

 

Δηλαδή με τι σκεπτικό θέσπισε τον παραπάνω νόμο , ο νομοθέτης

1. Να μη μεταβιβάζονται φορτία στα γειτονικά κτήρια.

Δηλαδή να υπάρχει επαρκής απόσταση ανάμεσα στα κτήρια

 

2. Δεν αναφέρεται σε κανένα ΦΕΚ ότι απαγορεύεται να πληρώσεις το αντισεισμικό αρμό.

Εκτός αν θεωρείς ως μηχανικός ότι η διογκωμένη πολυστερίνη μεταβιβάζει στατικά φορτία !!!

Άρα πιο σημαντικό είναι να ελεχθεί η συμπιεστότητα του υλικού πλήρωσης.

 

3. Προσωπικά ως μηχανικός προτιμώ να υπάρχει ένα συμπιεστό υλικό από το να υπάρχει κενό. Θυμήσου βασικές αρχές της Δυναμικής και της Φυσικής Λυκείου (Αρχή Διατήρησης Ενέργειας). Θα έχεις ''κάποια'' απόσβεση με το συμπιεστό υλικό. Μέρος της κινητικής ενέργειας θα χρησιμοποιηθεί για την παραμόρφωση του.

 

Παραθέτω την αντίστοιχη νομοθεσία

 

  • Α. 10256/1926/1997 (ΦΕΚ 329/Δ`/21.4.1997) Τροποποίηση της υ.α 3046/304/30.1.89 «Κτιριοδομικός Κανονισμός» (59/Δ)
  • Υ.Α. 30189/38γ/1992 (ΦΕΚ 146/Δ`/12.2.1992) Προαιρετική εφαρμογή διατάξεων περί Αντισεισμικού Αρμού
  • Υ.Α. οικ. 35622/1991 (ΦΕΚ 918/Δ`/18.12.1991) Αναστολή ισχύος διατάξεων περί Αντισεισμικού Αρμού
  • Υ.Α. οικ. 18738/1990 (ΦΕΚ 160/Δ`/27.3.1990) Τροποποίηση της παραγράφου 3.6 του άρθρου 5 του Κτιριοδομικού Κανονισμού

Πουθενά δεν λέει ότι απαγορεύεται η πλήρωση του αντισεισμικού αρμού.

 

Και επανέρχομαι στο αρχικό ερώτημα.

Οι κολόνες και οι τοιχοποίες είναι περασιά (σόκορες). Τοποθετώ εξωτερική θερμομόνωση από κάποιο συμπιεστό υλικό 8εκ.

Α) Στην πράξη αυτό δε θα λειτουργήσει ως θερμομονωτικό υλικό ;

Nαι

Β) Στην πράξη αυτό , εφόσον είναι συμπιεστό υλικό , δε θα λειτουργήσει ως αντισεισμικός αρμός,

Ναι

Για τις εξωτερικές διαστάσεις του κτηρίου που αναφέρεσαι να δεχτώ ότι μετράει στη δόμηση.

 

Ας ερμηνεύσουμε ως μηχανικοί την απαίτηση του άρθρου 3.6.η. του Κτηριοδομικού.

Γιατί ζητάει ο τοίχος να πληροί τις προυποθέσεις θερμομόνωσης χωρίς την ''συνεισφορά'' του αντισεισμικού αρμού;

To μόνο λογικό επιχείρημα που βρίσκω ότι σε περίπτωση σεισμού το θερμομονωτικό υλικό που υπάρχει ως αντισεισμικός αρμός θα συμπιεστεί και θα χάσει τις θερμομονωτικές του ιδιότητες.

Αυτό ισχύει σίγουρα για την αφρώδη εξηλασμένη πολυστερίνη που είναι κυψελωτό προιόν.

Για τον πετροβάμβακα που είναι ινώδης δεν είμαι σίγουρος.

Αυτά.....

.....και υπάρχει και ο συνήγορος του διαβόλου :evil: που λέει ότι θα γίνει αντικατάσταση του....:D

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spy, εχω καρφιασει με αυτα που λες...

Δεν βάζεις όπως λες εντός του αρμού όλο το κτήριο.

Εκτός του αντισεισμικού αρμού είναι οι τοιχοποιίιες (οπτόπλινθοι) και ο φέρων οργανισμός και εντός είναι η θερμομόνωση.

Η θερμομόνωση δεν είναι ΤΟΙΧΟΣ. Δε σημαίνει ότι επειδή τη δείχνεις στην κάτοψη λέγεται και τοίχος. Υλικό επικάλυψης του τοίχου για να πληροί αυτός τις προυποθέσεις θερμομόνωσης.

Η θερμομονωση, ειναι μερος του κτιριου;;;;

Ειναι! Αρα, όλο το κτιριο σου μπαινει στον αρμο.

Από πότε δείχνεις το σοβά στην κάτοψη;

Δεν τον δειχνεις στην κατοψη, τον δειχνεις στις κατ. λεπτομερεις...

Για παράδειγμα έφερες τον τοίχο που είναι 23 εκ+2εκ ο σοβάς και τον δείχναμε 25. Μα ανά 5εκ. συνήθως δίνεις διαστάσεις στα κτήρια από Ο/Σ εκτός και αν έχεις δει πολλούς ξυλότυπους με κολόνες 37x37 ( 40x40 θα δεις ή 35x35)

Τι σχεση εχει αυτο που λες με αυτο που λεω;;

Το ανα 5εκ φιλε μου δεν εχει να κανει με τιποτα απο αυτα που συζητουμε...

Υπαρχει λογος που το τουβλο βγαινει 9x19x24εκ και οχι 10x20x25 .. Το εχεις σκεφτει ποτε το γιατι;

Πάμε στην ουσία γιατί είμαστε μηχανικοί και όχι δικηγόροι ή λογιστές.

Συμφωνω! Και μαλιστα ειμαστε τετοιοι μηχανικοι που λεμε οτι το dow το βαζεις για υγρομονωση... :lol:

Σε περίπτωση ανέγερσης νέου κτιρίου ή δομικού έργου , πρέπει να τηρείται απόσταση από το όριο του οικοπέδου ,τέτοια ώστε να μην δυνατόν αυτό να δεχθεί ή να μεταβιβάσει φορτία σε κτήρια ή δομικά έργα που υπάρχουν ή πρόκειται να ανεγερθούν στο όμορο οικόπεδο......Το κενό μεταξύ των κτηρίων αποτελεί τον αντισεισμικό αρμό.
2. Δεν αναφέρεται σε κανένα ΦΕΚ ότι απαγορεύεται να πληρώσεις το αντισεισμικό αρμό.

I rest my case...

Μα δεν βλεπεις τι γραφεις; Μιλαμε για ΚΕΝΟ. Απο αυτο και μονο τεκμαιρεται πως ο αντισεισμικος αρμος ΔΕΝ πρεπει να δεμιζει με τιποτα!!!!

Εκτός αν θεωρείς ως μηχανικός ότι η διογκωμένη πολυστερίνη μεταβιβάζει στατικά φορτία !!!

Άρα πιο σημαντικό είναι να ελεχθεί η συμπιεστότητα του υλικού πλήρωσης.

Εγω σαν μηχανικος θεωρω πως μεταβιβαζει φορτια πολλα περισσοτερα απο το κενο το οποιο μου επιβαλλει ο κανονισμος να εχω.

Εχει τι λες σαν μηχανικος;

Πως ειναι μηδενικη η μεταβιβαση;;;

Κι επειδη ειμαστε μηχανικοι, αλλο μηδενικη και αλλο αμελητέα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα τότε δεν ήμασταν χαζοί τόσα χρόνια που βάζαμε 5εκ DOW/FIBRAN/etc και 4εκ άσπρο για τον αρμό;

Για 1-2εκ γίνεται ο λόγος όλος; Διότι μόνο αυτό άλλαξε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μα τότε δεν ήμασταν χαζοί τόσα χρόνια που βάζαμε 5εκ DOW/FIBRAN/etc και 4εκ άσπρο για τον αρμό;

Tι εννοεις ακριβως;;

Ειχες απαιτουμενο αρμο 9εκ και εβαζες 5+4 ή ειχες απαιτουμενο αρμο 4εκ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχαμε απαιτ. αρμό 4 εκ και βάζαμε 4εκ άσπρο φελιζόλ και 5εκ DOW/etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο ειναι το σωστο...

Ξεροντας επιπλεον πως το "ασπρο" σε 3-4 χρονια θα εχει γινει σκονη...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A , τώρα δεν πειράζει η πλήρωση του αντισεισμικού αρμού; ;) ;) ;)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.