Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aντικατάσταση ξύλινου δαπέδου με πλάκα ΩΣ


 
Dimitrios1991

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

έχω να επισκευάσω κατοικία προ του 1955. Το κτίριο είναι με Φέρουσα Τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους 60εκ μαζί με τον σοβά. Το δάπεδο θα το αντικαταστήσω με πλακα οπλισμένου σκυροδέματος, στις γωνίες υποστυλώματα και περιμετρικά δοκάρια. Η ερώτηση είναι πως επιλύω το μοντέλο; Λύνω τον φέροντα οργανισμό του πατώματος μόνο του με EC2-8 ή το λύνω όλο μαζί με την Φέρουσα τοιχοποιία; 

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

... ή το λύνω όλο μαζί με την Φέρουσα τοιχοποιία; 

...

δεν είναι το αντικείμενο μου μεν αλλά αφού αλλάζουν και τα μόνιμα φορτία θα πρέπει να εξεταστεί στο σύνολο του το όλο κτήριο ....

(κρατάω μία επιφύλαξη αν έχεις κατά νου, να βρεις λύση ώστε τα φορτία της πλάκας να πάνε μόνο στα νέα υποστυλώματα και να μη αλλάξουν ζητήματα ακαμψίας ή άλλα σχετικά, στην υφιστάμενη φέρουσα λιθοδομή και το όλο κτίριο με την αφαίρεση του ξύλινου δαπέδου του.)

κτήρια με πολλά χρόνια στην πλάτη τους και με λιθοδομή θέλουν ιδιαίτερα μεγάλη προσοχή όταν διαταράσσουμε την ιστορική στατική τους ισορροπία 

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Το δάπεδο θα το αντικαταστήσω με πλακα οπλισμένου σκυροδέματος, στις γωνίες υποστυλώματα και περιμετρικά δοκάρια.

 

3 ώρες πριν, Didonis said:

κρατάω μία επιφύλαξη αν έχεις κατά νου, να βρεις λύση ώστε τα φορτία της πλάκας να πάνε μόνο στα νέα υποστυλώματα και να μη αλλάξουν ζητήματα ακαμψίας ή άλλα σχετικά, στην υφιστάμενη φέρουσα λιθοδομή και το όλο κτίριο με την αφαίρεση του ξύλινου δαπέδου του.

+100
Υπόψη όμως ότι αφαιρώντας το δάπεδο, αφαιρείται και η όποια διαφραγματική λειτουργία προσέφερε αυτό.

Αν κ απέχω πολύ από το να είμαι ειδικός, νομίζω καλύτερα θα δούλευε αντικατάσταση του δαπέδου, αν όχι με ξύλινο με ένα αντίστοιχου βάρους μεταλλικό.

Κανείς άλλος καμμιά ιδέα (αχέμ @trellovoskos?)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αντικαταστήσεις/δημιουργήσεις διαφραγματική λειτουργία.

Εμένα η απορία μου είναι πώς θα κατασκευάσει κανείς διάφραγμα (δηλαδή σύνδεση) μεταξύ νέας πλάκας και τοιχοποιιών, που οκ γίνεται υπό κάποιους όρους, και κυρίως πώς θα το προσομοιώσει κανείς. Υπάρχουν βέβαια και άλλες δυσκολίες κατασκευαστικές όπως πχ τα έκκεντρα πέδιλα των στύλων που πρέπει να δημιουργηθούν και η εν γένει προσομοίωση δύο φορέων συνδεδεμένων (?) από διαφορετικά υλικά, ιδιοπεριόδους, ακαμψίες κλπ.

Αυτή η επέμβαση (κολώνες από μέσα) συνηθίζεται συχνά σε τέτοια κτίρια. Επί δεκαετίες στην επαρχία γίνεται εμπειρικά με αμφίβολα αποτελέσματα. Είναι έντονου επεμβατικού χαρακτήρα και εξαρχής δηλώνω ότι είμαι αρνητικά προκατειλημένος απέναντι της:-D. Όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο η γνώμη μου, κουβέντα να γίνεται.

@zazeng υπάρχουν πολλοί και μια χαρά τρόποι να αυξήσεις/δημιουργήσεις διάφραγμα σε ξύλινο δάπεδο προσθέτοντας πέτσωμα και άρα αυξάνοντας (λίγο) την δυκασμψία του, με μεταλλικά περιμετρικά Η εγκιβωτισμένα εντός του σώματος της τοιχοποιίας και αγκυρωμένο το δάπεδο επί αυτών κλπ (και μάλιστα με αγκύρωση διαμπερή). Προφανώς όμως τους φορείς από φέρουσα τους βλέπουμε ακόμη πιο αυστηρά, σε σχέση με το σκυρόδεμα, ολιστικά γιατί η παθολογια τους σχεδόν πάντα επιβάλει ομογενοποίηση της μάζας της τοιχοποιίας, εξασφάλιση από ανατροπή εκτός επιπέδου κλπ.

Θέλω να πω ότι η λογική βάζω έναν φορέα από μπετόν από μέσα και κουτσά-στραβά χαντρώνω και μέσα στην πέτρα δεν είναι προς την σωστή κατεύθυνση. Με σεβασμό προς τον συνάδελφο, και αν έχω καταλάβει καλά τί θέλει να κάνει.

Edited by pirsogiannis
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η πλάκα εδράζεται σε δοκάρια και τα δοκάρια πατάνε σε υποστυλώματα, ο φέρων οργανισμός δεν είναι εξ' ολοκλήρου από Ο/Σ;

Επομένως, δεν μιλάμε πλέον για Φέρουσα Τοιχοποιία...

Για το φέρων οργανισμό, η υφιστάμενη τοιχοποιία μπορεί να μπει ως φορτίο/μάζα. Η τοιχοποιία πρέπει να ελεγχθεί ότι δεν πέφτει, σε περίπτωση σεισμού εκτός επιπέδου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ekechagi σε γενικές γραμμές έτσι είναι, αλλά υπάρχουν δύο παράμετροι:

1. αν δεν συνδεθεί η πλάκα με τους τοίχους, έχουμε αφαιρέσει το διάφραγμα που είχαν, άρα δεν υπάρχει περίπτωση σε εκτός επιπέδου δράση να αντέχουν. Εκτός αν μιλάμε για ισόγειο, όπου κι εκεί παίζει ρόλο η κατάσταση της υπάρχουσας τοιχοποιίας, η σεισμικότητα κλπ

2. αν συνδεθεί, που πρακτικά αυτό γίνεται, υπάρχει κάποιου (?) είδους διάφραγμα, μεταφέρονται φορτία και στην τοιχοποιία (και μάλιστα έκκεντρα...) και έχουμε στην πράξη δύο φορείς συνδεδεμένους, με μυστήρια απόκριση. Στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις δοκάρια υπάρχουν μόνο εσωτερικά, αν είναι μεγάλα τα ανοίγματα, και περιμετρικά η πλάκα χαντρώνεται μέσα στους λίθους μέσα από ένα "ισχυρό" σενάζ. Τώρα για την κατασκευή του, ισχύει το "βγάλε όσες πέτρες μπορείς για να χαντρωθεί καλύτερα"....

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατόψεις υφισταμένου και ξυλότυπος πλάκας

Κατόψεις υφισταμένου.dwg ξυλότυπος.dwg

 

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, pirsogiannis said:

1. αν δεν συνδεθεί η πλάκα με τους τοίχους, έχουμε αφαιρέσει το διάφραγμα που είχαν, άρα δεν υπάρχει περίπτωση σε εκτός επιπέδου δράση να αντέχουν. Εκτός αν μιλάμε για ισόγειο, όπου κι εκεί παίζει ρόλο η κατάσταση της υπάρχουσας τοιχοποιίας, η σεισμικότητα κλπ

Συνάδελφε αυτό που επισήμανε ο συνάδελφος είναι βασικό και από ότι φαίνεται δεν υπάρχει μέριμνα στην μελέτη για την ενίσχυση/αποκατάσταση της εκτός επιπέδου καμπτικής συμπεριφοράς της τοιχοποιίας (το συμπεραίνω κυρίως από το γεγονός ότι σε απασχολεί περισσότερο η προσομοίωση). Κατά τα άλλα, είναι δύο ξεχωριστοί φορείς με μόνο θέμα, από πλευράς μεταφοράς στατικών φορτίων, την θεμελίωση των νέων υποστυλωμάτων).

Κάποιες άλλες παρατηρήσεις - του ποδαριού και στα πολύ γρήγορα, αλλά ελπίζω να βοηθούν - είναι :

1) Το υποστύλωμα Κ3 πέφτει στην είσοδο του ισογείου

2) Κρέμαση Ύψος δοκού πάνω από 40cm θα περιορίζει επίσης την είσοδο του ισογείου, εάν βεβαίως διατηρηθεί στην ίδια στάθμη το δάπεδο Α' ορόφου

3) Στην νοτιοανατολική πλευρά θα ξεμπαζώσεις όλο το ισόγειο?? (Έχω υποθέσει ότι υπάρχει πρανές γι' αυτό ρωτάω, αν όχι οκ!)

Edited by lamlos
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

έχω να επισκευάσω κατοικία προ του 1955. Το κτίριο είναι με Φέρουσα Τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους 60εκ μαζί με τον σοβά. Το δάπεδο θα το αντικαταστήσω με πλακα οπλισμένου σκυροδέματος, στις γωνίες υποστυλώματα και περιμετρικά δοκάρια. Η ερώτηση είναι πως επιλύω το μοντέλο; Λύνω τον φέροντα οργανισμό του πατώματος μόνο του με EC2-8 ή το λύνω όλο μαζί με την Φέρουσα τοιχοποιία; 

Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

1. Αυτό που θες να κάνεις δεν είναι επισκευή.

2. Γιατί να αντικαταστήσεις το ξύλινο δάπεδο;

3. Εχεις πλάκα μπετόν στην οροφή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.