Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χώρος απορριμμάτων σε νέα οικοδομή


Recommended Posts

Καλησπέρα , σύμφωνα με το άρθρο 28 του ΦΕΚ-129 Α /21 απαιτείται σε κάθε νέα οικοδομή χώρος για ανακύκλωση 4 ρευμάτων (γυαλί, πλαστικό, χαρτί αλουμίνιο).

Έχει κάποιος ασχοληθεί με το  θέμα και γνωρίζει αν υπάρχουν προδιαγραφές για το χώρο αυτό αφού μου το ζήτησαν σε παρατηρήσεις προέγκρισης για νέα οικοδομή (κατ. 3) 

Άρθρο 28: Πρόβλεψη χώρου στις νέες οικοδομές για τη συλλογή και αποθήκευση των αστικών αποβλήτων
1. Σε όλα τα νέα κτίρια, για τα οποία υποβάλλεται προέγκριση οικοδομικής άδειας ή οικοδομική άδεια κατηγορίας 3 κατόπιν βεβαίωσης όρων δόμησης μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος, εξασφαλίζεται κατάλληλος χώρος, ανοιχτός ή κλειστός, εντός ή εκτός του κτιρίου, για τη συλλογή και αποθήκευση των αποβλήτων, προσβάσιμος από τον δρόμο για την αποκομιδή.
2. Ο χώρος της παρ. 1 είναι επαρκούς χωρητικότητας, ώστε να αποθηκεύει σε κατάλληλους περιέκτες τουλάχιστον τέσσερα (4) ρεύματα αποβλήτων, τα οποία παράγονται από τους χρήστες του κτιρίου.

Edited by killertomato
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

Ναι μεχρι στιγμής δεν υπάρχει καμια αποφαση για τις διαστάσεις. Κι εγώ το έχω σαν παρατήρηση και απλα θα βάλω 4 κάδους (240lt) και θα φτιάξω το χώρο έτσι ώστε να χωράνε..

Ελπίζω να περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Έχει διευκρινιστεί αν ο χώρος αυτός των απορριμμάτων βρίσκεται εντός του οικοπέδου μας στο προκήπιο ή καθορίζουμε κάποια θέση στο πεζοδρόμιο που βρίσκεται μπροστά από την οικοδομή; 

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντός του οικοπέδου. Εγώ το έδειξα σε μια διαμόρφωση προς τα μέσα επί του οικοπέδου με όριο το πεζοδρόμιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, alej said:

Είναι εντός του οικοπέδου. Εγώ το έδειξα σε μια διαμόρφωση προς τα μέσα επί του οικοπέδου με όριο το πεζοδρόμιο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2023 at 7:07 ΜΜ, thalexei said:

Καλησπέρα,

Έχει διευκρινιστεί αν ο χώρος αυτός των απορριμμάτων βρίσκεται εντός του οικοπέδου μας στο προκήπιο ή καθορίζουμε κάποια θέση στο πεζοδρόμιο που βρίσκεται μπροστά από την οικοδομή; 

Η κατάληψη πεζόδρομίου επιτρέπεται μόνο κατόπιν άδειας από τον Δήμο και εφόσον τηρούνται προϋποθέσεις διέλευσης στο υπόλοιπο τμήμα. Συνεπώς είναι απίθανο να το παραχωρήσει ο Δήμος για τόσο μεγάλο διάστημα και τέτοιο σκοπό. Εκτός κι αν είναι κανένα πεζοδρόμιο 5-6 μέτρα πλάτος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε εντός του οικοπέδου σου και λογικά και πρακτικά σε επαφή με την ρ.γ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.