Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χειμερινό εξοχικό - Ελληνικές πόλεις 1000+ σε πληθυσμό και υψόμετρο


GeorgeK1988

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το πλάνο μου, για το μελλοντικό εξοχικό μου.

Σε γενικές γραμμές έχω μεγάλη αδυναμία στα βουνά, το χιόνι και τα έλατα. Μεγάλωσα στα Άνω Λιόσια (Αττική) και πάντα στην Χασιά - Πάρνηθα έβρισκα τον εαυτό μου. Όσο αναπνέω οξυγόνο από έλατα, τόσο ανεβαίνει η ψυχολογία μου.

Για να μην τα πολυλογώ έχω αποφασίσει να φτιάξω ή να αγοράσω σπίτι (να το χρησιμοποιώ ως χειμερινό εξοχικό) σε υψόμετρο 1000+ μέτρα (αυστηρό και κυριολεκτικό είναι αυτό) σε μία πόλη όσο πιο μεγάλη γίνεται (δεν μου αρέσει η απομόνωση).

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει 3 πόλεις:

 

1) Καρπενήσι: Με πληθυσμό 7000-13000, με σημεία οικισμών στα 1000, ακόμα και 1100 μέτρα και μόλις 277 χιλιόμετρα από την Αθήνα είναι η νούμερο 1 επιλογή μου αυτήν την στιγμή.

2) Αράχωβα: Πιο κοντά στην Αθήνα (164 χιλιόμετρα), αλλά έχει κάποια αρνητικά: Πολύ δύσκολο να βρεις ή να χτίσεις σπίτι στα 1000+ μέτρα, μόνο λίγα σπίτια βρίσκονται οριακά σε αυτό το υψόμετρο, ο πληθυσμός 2770 είναι απλά ένα μεγάλο χωριό, και η μεγάλη δημοτικότητα που έχει αποκτήσει τα τελευταία χρόνια δεν μου αρέσει.

3) Μέτσοβο: Πληθυσμός: 2500 - 6000 κάτοικοι. Τα καλά είναι ότι μπορείς να βρεις ίσως και σε 1200-1300 μέτρα οικισμούς, τα Ιωάννινα είναι μόλις 50 χιλιόμετρα από εκεί και η περιοχή έχει τρελά ποσοστά υετού - βροχής που μου αρέσουν. Το βασικό αρνητικό είναι ότι βρίσκεται σε απόσταση 444 χιλιομέτρων από την Αθήνα.

 

Για να καταλάβετε το σκεπτικό μου, αν έχω χρόνο και χρήματα κάθε καλοκαίρι προγραμματίζω 1-2 βδομάδες ερασιτεχνικό trekking και hiking στα Ιμαλάια.

 

Αυτό είναι το πλάνο μου, πρωτα Θεός, οπότε κάποιες ερωτήσεις:

 

Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Ξέχασα κάποια Ελληνικη πόλη που να είναι σε αυτό το υψόμετρο (κανονική πόλη με τουλάχιστον 2-3 χιλιάδες κατοίκους, όχι δήμος που απλά έχει ένα χωριό ψηλά).

Είναι καλύτερο να αγοράσω ή να χτίσω καινούργιο σπίτι; Η τιμή 1000 ευρώ / τετραγωνικό είναι λογική, υψηλή ή χαμηλή; Καλύτερα ξύλινο ή πέτρινο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by GeorgeK1988
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GeorgeK1988 said:

Γεια σε όλους. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το πλάνο μου, για το μελλοντικό εξοχικό μου.

Σε γενικές γραμμές έχω μεγάλη αδυναμία στα βουνά, το χιόνι και τα έλατα. Μεγάλωσα στα Άνω Λιόσια (Αττική) και πάντα στην Χασιά - Πάρνηθα έβρισκα τον εαυτό μου. Όσο αναπνέω οξυγόνο από έλατα, τόσο ανεβαίνει η ψυχολογία μου.

Για να μην τα πολυλογώ έχω αποφασίσει να φτιάξω ή να αγοράσω σπίτι (να το χρησιμοποιώ ως χειμερινό εξοχικό) σε υψόμετρο 1000+ μέτρα (αυστηρό και κυριολεκτικό είναι αυτό) σε μία πόλη όσο πιο μεγάλη γίνεται (δεν μου αρέσει η απομόνωση).

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει 3 πόλεις:

 

1) Καρπενήσι: Με πληθυσμό 7000-13000, με σημεία οικισμών στα 1000, ακόμα και 1100 μέτρα και μόλις 277 χιλιόμετρα από την Αθήνα είναι η νούμερο 1 επιλογή μου αυτήν την στιγμή.

2) Αράχωβα: Πιο κοντά στην Αθήνα (164 χιλιόμετρα), αλλά έχει κάποια αρνητικά: Πολύ δύσκολο να βρεις ή να χτίσεις σπίτι στα 1000+ μέτρα, μόνο λίγα σπίτια βρίσκονται οριακά σε αυτό το υψόμετρο, ο πληθυσμός 2770 είναι απλά ένα μεγάλο χωριό, και η μεγάλη δημοτικότητα που έχει αποκτήσει τα τελευταία χρόνια δεν μου αρέσει.

3) Μέτσοβο: Πληθυσμός: 2500 - 6000 κάτοικοι. Τα καλά είναι ότι μπορείς να βρεις ίσως και σε 1200-1300 μέτρα οικισμούς, τα Ιωάννινα είναι μόλις 50 χιλιόμετρα από εκεί και η περιοχή έχει τρελά ποσοστά υετού - βροχής που μου αρέσουν. Το βασικό αρνητικό είναι ότι βρίσκεται σε απόσταση 444 χιλιομέτρων από την Αθήνα.

 

Για να καταλάβετε το σκεπτικό μου, αν έχω χρόνο και χρήματα κάθε καλοκαίρι προγραμματίζω 1-2 βδομάδες ερασιτεχνικό trekking και hiking στα Ιμαλάια.

 

Αυτό είναι το πλάνο μου, πρωτα Θεός, οπότε κάποιες ερωτήσεις:

 

Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Ξέχασα κάποια Ελληνικη πόλη που να είναι σε αυτό το υψόμετρο (κανονική πόλη με τουλάχιστον 2-3 χιλιάδες κατοίκους, όχι δήμος που απλά έχει ένα χωριό ψηλά).

Είναι καλύτερο να αγοράσω ή να χτίσω καινούργιο σπίτι; Η τιμή 1000 ευρώ / τετραγωνικό είναι λογική, υψηλή ή χαμηλή; Καλύτερα ξύλινο ή πέτρινο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μέτσοβο θα πρότεινα για τους εξής λόγους:

-Έχεις όλη την Πίνδο για hiking/trekking

- Έχεις μία μεγάλη πόλη πολύ κοντά (Γιάννενα)

- Είσαι πάνω στην Εγνατία και έχεις άμεση πρόσβαση σε άλλες ορεινές περιοχές (π.χ. Δυτική Μακεδονία και Αλβανία) 

όσον αφορά την κατασκευή να έχει υπόψη σου πιθανούς αρχιτεκτονικούς περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε από όλα αυτά

Το εξοχικό είναι παγίδα που σε θέλει διαρκώς κοντά του (κάτι σαν το γάμο).

Σου στερεί την ελευθερία των πολλών επιλογών (Πώς αλλιώς θα κάνεις "απόσβεση"?)

Είναι ευάλωτο σε κλοπές και καταστροφές

Σου δεσμεύει ένα σημαντικό ποσόν, και συνέχεια "ζητάει". Αν σου περισσεύουν, κανένα πρόβλημα

Με τα χρήματα που θα διαθέσεις για ανέγερση και συντήρηση, μπορείς να επισκέπτεσαι κάθε χρόνο διαφορετική τοποθεσία. Όχι μόνο στην Ελλάδα.

1000 €/μ², ούτε για αστείο. Υπολόγισε 1500+ (μαζί με το οικόπεδο), για να έχεις μια σχετικά καλή προσέγγιση. Σε τουριστικές περιοχές, τα ποσά ανεβαίνουν (και θα ανεβαίνουν)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tetris να φανταστώ οτι δεν έχεις παιδιά; γιατί το εξοχικό είναι όλα τα παραπάνω εκτός αν έχεις παιδιά !  

 

@GeorgeK1988 Δες και το Λιτόχωρο ,χαμηλό σε υψόμετρο αλλά ίσως έχει τα υπόλοιπα που ψάχνεις. 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tetris said:

Τίποτε από όλα αυτά

Το εξοχικό είναι παγίδα που σε θέλει διαρκώς κοντά του (κάτι σαν το γάμο).

Σου στερεί την ελευθερία των πολλών επιλογών (Πώς αλλιώς θα κάνεις "απόσβεση"?)

Είναι ευάλωτο σε κλοπές και καταστροφές

Σου δεσμεύει ένα σημαντικό ποσόν, και συνέχεια "ζητάει". Αν σου περισσεύουν, κανένα πρόβλημα

Με τα χρήματα που θα διαθέσεις για ανέγερση και συντήρηση, μπορείς να επισκέπτεσαι κάθε χρόνο διαφορετική τοποθεσία. Όχι μόνο στην Ελλάδα.

1000 €/μ², ούτε για αστείο. Υπολόγισε 1500+ (μαζί με το οικόπεδο), για να έχεις μια σχετικά καλή προσέγγιση. Σε τουριστικές περιοχές, τα ποσά ανεβαίνουν (και θα ανεβαίνουν)

Και εγώ γενικά από αυτήν την οπτική γωνία το βλέπω. Βέβαια εγώ το βλέπω έτσι καθώς έχω και ένα σπίτι στον τόπο κατγωγής μου.

Για κάποιους άλλους που δεν έχουν κάτι αντίστοιχο ίσως να έχουν περισσότερο ανάγκη ένα μέρος για να ξεφέυγουν από την πόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

άλλο οι διακοπές, άλλο το εξοχικό. οι διακοπές εξυπηρετούν την ανάγκη να δεις νέα μέρη και το εξοχικό να απολαύσεις κάτι δικό σου.

ήδη μιλήσαμε για 2 βδομάδες ετησίως στα Ιμαλάια, την επιθυμία εισπνοής ελατίσιου οξυγόνου και τα εξτρίμ σπορ. οι αναφερθείσες περιοχές είναι ήδη ακριβές, ακόμα και για να τις επισκεφθείς. επίσης ο όρος χειμερινό εξοχικό υπονοεί ότι μπορεί να υπάρχει ήδη το θερινό κάπου παραθαλάσσια ή σε νησί.

συνεπώς το κόστος είναι σχετική παράμετρος. όσο για τη δέσμευση της συντήρησης και της φύλαξης, με σχετικά λίγα λεφτά μπορείς να τοποθετήσεις μόνιμο προσωπικό και εσύ να πηγαίνεις μόνο για να το απολαύσεις έτοιμο, όταν και αν θέλεις, σαν ξενοδοχείο. υπάρχει κόσμος που τα μπορεί όλα αυτά και πάρα πολύς μάλιστα.

υπάρχει επίσης η δυνατότητα ενοικίασης όταν εσύ δεν είσαι εκεί και να βγάζεις μέρος ή και όλα τα έξοδά σου.

 

θα συμβούλευα το φίλο μας να αναθέσει το ερώτημά του σε ένα μηχανικό, να του βρει όλες τις περιοχές της χώρας που έχουν υψόμετρο 1000 μέτρα και να μπορούν να χτίζονται και να τις κατατάξει σε πληθυσμιακή σειρά σε συνάρτηση και με άλλες κρίσιμες παραμέτρους: απόσταση από την Αθήνα, τιμές, διαθεσιμότητα κλπ. φυσικά μπορεί να του βρει και τα ίδια τα κτίρια ή οικόπεδα που είναι διαθέσιμα και έχουν όντως επαφή με δάσος, καλή θέα, καλό μικροκλίμα και ότι άλλο κρίνεται σκόπιμο, όπως για παράδειγμα οι φυσικοί κίνδυνοι: ρήγματα, ασταθή πρανή, ρέματα, εύφλεκτη βλάστηση κλπ.

θα κοστίσει ελάχιστα σε σχέση με το συνολικό μέγεθος του project αλλά θα έχει αποτέλεσμα και θα ξέρει ότι εξάντλησε τις επιλογές και δεν ξέχασε κάποια παράμετρο. διότι άλλο να το κουβεντιάζουμε στο χαλαρό και άλλο να ανοίξουμε το GIS και να φιλτράρουμε όλη τη χώρα. σημειώνω ότι εκτός από το υψόμετρο και όλες οι άλλες παράμετροι που ανέφερα είναι ψηφιοποιημένες (πχ προσανατολισμοί, κλίσεις, θέαση, ηλιοφάνεια, βλάστηση κλπ). οι μηχανικοί του χώρου (αρχιτέκτονες, τοπογράφοι, πολιτικοί) μπορεί να τα ξέρουμε, ο πελάτης όμως δεν γνωρίζει ότι υπάρχουν τέτοιες υπηρεσίες για να τις ζητήσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.