Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Mη καταστροφικές μέθοδοι ελέγχου σκυροδέματος


 
Charlie

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σε ένδειξη κρουσιμέτρου [σε οριζόντια θέση] 40, που σύμφωνα με την καμπύλη που υπάρχει πάνω στο όργανο ισοδυναμεί με 40 Ν/μμ2 τι ποιότητα να θεωρήσω ότι έχω?

Σε 15-20 μετρήσεις αυτή την τιμή πήρα στο όργανο. Κυμαινόταν από 39 εώς 41.

Σε τι ποιότητα σκυροδέματος αντιστοιχεί η τιμή αυτή? Βάσει ενός εγχειριδίου το υπολογίζω σε ποιότητα c20/25 αλλά προβληματίζομαι γιατί είναι σκυρόδεμα Β160 (βάσει μελέτης) 30ετίας.

Βέβαια δεν αποκλείεται να είναι καλύτερο γιατί ο μηχανικός έβαζε ένα σακί τσιμέντο επιπλέον ανά κυβικό και πλυμμένα ποταμίσια αδρανή και άμμο.

 

Αν καποιος συνάδελφος έχει εμπειρία παρακαλώ να μου πει μήπως κάνω λάθος και τι ποιότητα θα πρέπει να θεωρήσω ότι έχω.

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι θα προσπαθήσω να πάρω καρότα από σκυρόδεμα στη στέγη [κάποια δοκάρια και κολώνες] που λόγω προσθήκης θα κατεδαφιστούν. Βέβαια αυτά τα στοιχεία είναι χωρίς σοβά εδώ και 25 χρόνια που κατασκευάστηκε η στέγη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Β160 έχει βγει Β225 σε μερικές οικοδομές άνω των 30 ετών και σε καρότα που λήφθηκαν από τοιχία υπογείου.

Ακόμη, στη μελέτη μπορεί να έγραφε Β160 αλλά να χρησιμοποιήθηκε τελικά Β225.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω ακουσει και εγω απο εμπειροτερους οτι τη δεκαετια του 70 παροτι ονομαστικα ηταν πχ Β160 τελικα η ποιοτητα ηταν πολυ καλυτερη..

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε ποιότητα Β160 ή c20/25 αναφερόμαστε σε αντοχές 28 ημερών.

Με τα χρόνια η αντοχή του σκυροδέματος αυξάνει.

Το κακό είναι ότι ο χάλυβας διαβρώνεται λόγω της ενανθράκωσης και μειώνεται η διατομή μου και η συνάφεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο Χάρη αλλά στο κτήριο υπάρχει σοβάς παντού ο οποίος δεν έχει πέσει σε κανένα σημείο [εκτός από τις άκρες των μπαλκονιών] εδώ και 30 χρόνια. Θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Το κτήριο είναι ιδιόκτητο και θα ήθελα να το ελέγξω αν βέβαια το κόστος είναι σε λογικά πλαίσια. Επίσης επειδή θα είναι η πρώτη φορά για μένα [αν θα γίνει έλεγχος ενανθράκωσης] ας το κάνω σε δικό μου κτήριο ώστε να μάθω σε μένα.

Νομίζω πως αποκαλύπτεται ένα κομμάτι σκυροδέματος και ψεκάζεται με διάλυμα φαινολοφθαλεϊνης και ανάλογα με το χρώμα διαπιστώνεται ο βαθμός ενανθράκωσης.

Αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω τα κατάλληλα υλικά ή κάποιο συνεργείο που ασχολείται με το θέμα και φυσικά ένα ενδεικτικό κόστος ας μας ενημερώσει.

 

edit:Εν τέλει αυτό το 40Ν/μμ2 σε τι σκυρόδεμα αναλογεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.