Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mη καταστροφικές μέθοδοι ελέγχου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνεργεια υπαρχουν, το κοστος ειναι αγνωστο (τελειως απο συγκριτικα με αλλα εργα για ενα νορμαλ κτιριο θα ελεγα 1000ευρω - , αλλα χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος).. Την φαινολοφθαλεϊνη μπορεις να την βρεις σε φαρμακεια.. Υπαρχουν και αλλα θεματα βεβαια που πρεπει να σε απασχολουν, οπως το αν εχεις σχεδια ξυλοτυπου και αν αυτα ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.. Αυτο που αναφερεις για το σοβα ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα θετικο.. Οχι ομως και απολυτο..

Link to comment
Share on other sites

Ποιας εταιρίας είναι το κρουσίμετρο σου; Συνήθως υπάρχει τευχάκι με τους αντίστοιχους πίνακες, ανάλογα και με τη γωνία με την οποια έγινε η κρούση. Για το Schmidt οι τιμές που παίρνεις είναι για αντοχές κυβικού δοκιμίου. Επίσης, αν το σκυρόδεμα είναι ενανθρακωμένο και οι κρούσεις γίνονται πάνω στην ενανθρακωμένη επιφάνεια, οι τιμές που προκύπτουν δεν θα είναι σωστές. Θα πρέπει δηλαδή να χτυπήσεις σε υγιή περιοχή. Άλλο σημείο που πρέπει να έχεις υπόψην σου είναι ότι το όργανο μπορεί να μην είναι σωστά καλιμπραρισμένο και να σου δίνει λαθος ενδείξεις, άρα θα πρέπει να ανάγεις τις τμές στις σωστές. Τέλος, ενδείξεις μόνο από κρουσίμετρο μην εμπιστεύεσαι ΠΟΤΕ. Τουλάχιστον έναν πυρήνα να πάρεις για να μπορείς και να ελέγξεις τον συντελεστή αναγωγής για το καλιμπράρισμα και το βάθος της ενανθράκωσης, ώστε να μπορείς να διορθώσεις και ως αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέξεις μήπως χτυπάς με το κρουσίμετρο πάνω στα αδρανή, οπότε και έχεις μεγάλες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε από τη βιβλιοθήκη του κοντινότερου ΤΕΕ ΑΥΤΟ.

 

για δες και εδώ

 

http://www.teetak.gr/images/stories/spme/trezos_praktika.pdf

 

http://www.teetak.gr/images/stories/spme/TrezosApotimisi.pdf

 

http://www.teetak.gr/images/stories/spme/trezos_antoxi_skyrodematos.pdf

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να προσέξεις μήπως χτυπάς με το κρουσίμετρο πάνω στα αδρανή, οπότε και έχεις μεγάλες τιμές.

 

να προσθέσω και την περίπτωση της υπάρξης ράβδου οπλισμού...

Link to comment
Share on other sites

Αν το όργανο δε "χάνει" και η διαδικασία έγινε σωστά, προκύπτει ποιότητα σκυροδέματος <c20/25, οπότε εγώ θα έπαιρνα c16/20.

Είναι απο δεκτό να πάρεις ενδιάμεση τιμή, πχ c18? Νομίζω ότι ο ΚΑΝΕΠΕ το δέχεται. Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.