Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mη καταστροφικές μέθοδοι ελέγχου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Όπως στα είπε ο kfill. Μας το 'χε πει και ο Μπατής σε μία διάλεξη στη σχολή, το τεστ είναι απλούστατο και αξιόπιστο (αν και εφόσον το εφαρμόσεις σωστά).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χάρη μην ξεχνάμε ότι τότε σε πολλές περιπτώσεις το μπετόν το έριχναν με τα χέρια, οπότε η περιεκτικότητα σε τσιμέντο τους έβγαινε μεγαλύτερη.Γιαυτό και οι υψηλότερες

αντοχές, εκτός από αυτό που είπες για την πάροδο του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα σε βοηθήσει η εξόλκευση ήλου?

Καλύτερα δες έως τι βάθος είναι ενανθρακωμένο το σκυρόδεμα, ώστε να δεις έως τι βάθος χρειάζεται εξυγίανση. O kfill πολύ σωστά αναφέρει τον τρόπο.

Αλλά αν μπορείς πάρε έστω έναν μόνο πυρήνα, έστω από πλάκα από σημείο που δεν ενοχλεί. Μετά την τρύπα την κλείνεις με εμάκο. Θα βοηθήσει πολύ περισσότερο από ότι η μέθοδος της εξόλκευσης ήλου.

Link to comment
Share on other sites

όπως ειπα και σε προηγούμενο post και συμφωνω με τον mkalliou πρέπει να πάρεις καρότο, να ξέρεις που βαδίζεις.

 

πέραν όμως της αντοχής του σκυροδέματος, με το θεμα των οπλισμών του υφιστάμενου τι θα κάνεις? είσαι καλλυμενος από οπλισμούς?

 

Όταν λέμε ποιότητα Β160 ή c20/25 αναφερόμαστε σε αντοχές 28 ημερών.

Με τα χρόνια η αντοχή του σκυροδέματος αυξάνει.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=617

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω το συντελεστή 0.6 που αναφέρει ο mkalliou τότε προκύπτει σκυρόδεμα κατηγορίας λίγο καλύτερο από C16/20.

Σχετικά με τους οπλισμούς αν γίνει έλεγχος μς τον παλιό κανονισμό είμαι εντάξει δεδομένου ότι η αρχική μελέτη προέβλεπε άλλους 4 ορόφους.

Ρώτησα σε διάφορα φαρμακεία για φαινολοφθαλεϊνη αλλά δυστυχώς κανείς δεν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω το συντελεστή 0.6 που αναφέρει ο mkalliou τότε προκύπτει σκυρόδεμα κατηγορίας λίγο καλύτερο από c16/20.

Σχετικά με τους οπλισμούς αν γίνει έλεγχος μς τον παλιό κανονισμό είμαι εντάξει δεδομένου ότι η αρχική μελέτη προέβλεπε άλλους 4 ορόφους.

Ρώτησα σε διάφορα φαρμακεία για φαινολοφθαλεϊνη αλλά δυστυχώς κανείς δεν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει.

 

Δοκίμασε σε κανα μαγαζί με τίποτα γεωργικά προϊόντα (γεωπονικά κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαινολοφθαλείνη βρήκα από Αθήνα, σε κατάστημα με χημικά. Περίπου 25€+ΦΠΑ για 100γρ.

 

Rigid συνδετήρες έχω Φ8/20. Δεν έχω την οικονομική άνεση να κάνω ενίσχυση τώρα, αλλά είναι κάτι που το σκέφτομαι σοβαρά για το μέλλον. Εκτιμώ ότι με μανδύες 10 εκ. και C30/37 και φυσικά πυκνούς συνδετήρες δεν θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.