Μετάβαση στο περιεχόμενο

Mη καταστροφικές μέθοδοι ελέγχου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Αν το όργανο δε "χάνει" και η διαδικασία έγινε σωστά, προκύπτει ποιότητα σκυροδέματος <c20/25, οπότε εγώ θα έπαιρνα c16/20.

Είναι απο δεκτό να πάρεις ενδιάμεση τιμή, πχ c18? Νομίζω ότι ο ΚΑΝΕΠΕ το δέχεται. Γνωρίζει κανείς?

 

Αναλογα που θα χργσιμοποιησεις την ποιοτητα του σκυροδεματος (για διαστασιολογηση, αναλυση κτλ) ο ΚΑΝΕΠΕ σε αφηνει να χρησιμοποιησεις διαπιστωμενες αντοχες χωρις συντελεστη ασφαλειας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σε ένδειξη κρουσιμέτρου [σε οριζόντια θέση] 40, που σύμφωνα με την καμπύλη που υπάρχει πάνω στο όργανο ισοδυναμεί με 40 Ν/μμ2 τι ποιότητα να θεωρήσω ότι έχω?

Σε 15-20 μετρήσεις αυτή την τιμή πήρα στο όργανο. Κυμαινόταν από 39 εώς 41.

Σε τι ποιότητα σκυροδέματος αντιστοιχεί η τιμή αυτή? Βάσει ενός εγχειριδίου το υπολογίζω σε ποιότητα c20/25 αλλά προβληματίζομαι γιατί είναι σκυρόδεμα Β160 (βάσει μελέτης) 30ετίας.

Βέβαια δεν αποκλείεται να είναι καλύτερο γιατί ο μηχανικός έβαζε ένα σακί τσιμέντο επιπλέον ανά κυβικό και πλυμμένα ποταμίσια αδρανή και άμμο.

 

Αν καποιος συνάδελφος έχει εμπειρία παρακαλώ να μου πει μήπως κάνω λάθος και τι ποιότητα θα πρέπει να θεωρήσω ότι έχω.

 

Να συμπληρώσω εδώ ότι θα προσπαθήσω να πάρω καρότα από σκυρόδεμα στη στέγη [κάποια δοκάρια και κολώνες] που λόγω προσθήκης θα κατεδαφιστούν. Βέβαια αυτά τα στοιχεία είναι χωρίς σοβά εδώ και 25 χρόνια που κατασκευάστηκε η στέγη.

 

Θα πρεπει συναδελφε να παρεις επισης υποψη σου τα εξης:

1) Αν το μπετο εχει ενανθρακωθει εστω και σε μικρο μονο βαθος η επιφανεια του σκληραινει και η ενδειξη του κρουσιμετρου ειναι πλασματικη (θελει σχετικη διορθωση)

2) Τα διαγραμματα που εχει πανω το οργανο δεν αντιπροσωπευουν τα ελληνικα σκυροδεματα.Θα βρεις στη βιβλιογραφια πολλους τυπους που προεκυψαν απο πειραματα σε ελληνικα σκυροδεματα(π.χ διδακτορικη διατριβη Λογοθετη κ.λ.π)

Επισης η τελικη ενδειξη πρεπει να βγει παιρνοντας υποψη σου και αλλους παραγοντες οπως

Υγρασια υλικου,χρονος κατασκευης,κ.λ.π (υπαρχει σχετικη βιβλιογραφια)

3) Οι κρουσιμετρησεις ειναι επικουρικες μεθοδοι.Καλο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να παρεις καρωτα συμφωνα με τους κανονισμους ή να χρησιμοποιησεις και αλλες εμμεσες μεθοδους (π.χ εξολκευση ηλου) για καλυτερη εξαγωγη συμπερασματων.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Ευχαριστώ καταρχάς για τις πληροφορίες σας.

Το κρουσίμετρο δεν είναι δικό μου και δεν μπορώ να δω τι μάρκα είναι αυτή τη στιγμή.

Σχετικά με το καλιμπράρισμα, σε οικοδομές με C20/25 ενός μηνός έχω περίπου τα ίδια αποτελέσματα, αν λέει κάτι αυτό.

Το ότι σκληραίνει το σκυρόδεμα με την ενανθράκωση δεν το ήξερα, οπότε πρέπει να το ελέγξω.

Παρ'όλα αυτά πάλι ζητώ τη βοήθειά σας σχετικά με εύρεση kit για έλεγχο. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ.

 

Οι κρούσεις έγιναν πάνω σε σκυρόδεμα ασοβάτιστο για 30 έτη. [Υπόγειο και στέγη]. Έκανα πολλές δοκιμές οπότε αποκλείω πάντα να έπεφτα σε οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ χρήσιμη μελέτη

 

"Προσδιορισμός Μηχανικών Χαρακτηριστικών Σκυροδέματος Ηλικίας 28 Ημερών και 28 Ετών"

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PUBLICATIONS/SCIENTIFIC_PUBLICATIONS/SEIRA_I/ETOS_2002/TAB3046397/1PRASIANAKIS.PDF

Link to comment
Share on other sites

Οι κρούσεις έγιναν πάνω σε σκυρόδεμα ασοβάτιστο για 30 έτη. [Υπόγειο και στέγη]. Έκανα πολλές δοκιμές οπότε αποκλείω πάντα να έπεφτα σε οπλισμό.

 

Μην εμπιστεύεσαι τις τιμές τότε. Θα είναι σίγουρα λάθος. Μπορείς όμως να πας στην ΚΕΔΕ και χτυπήσεις κυβικά δοκίμια πριν τα σπάσουν, ώστε να συσχετίσεις τις ενδείξεις με τα αποτελέσματα των θραύσεων. Αλλιώς πρέπει να απευθυνθείς στην εταιρία που το εισάγει για να σου πει... (που είπες όμως ότι δε φαίνεται πάνω στο όργανο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε ή φιλτάτη mkalliou δεν είπα ότι δε φαίνεται πάνω στο όργανο. Είπα ότι δεν είναι δικό μου και πως δεν μπορώ να το ελέγξω. Πιθανόν μέχρι αύριο να ξέρω τι μάρκα είναι.

Η καμπύλη υπάρχει πάνω στο όργανο και για ανάκρουση στο rebound value=40 και για οριζόντια θέση δίνει 40 Ν/μμ2. Την ίδια καμπύλη βρήκα και στο αρχείο περί Schmidt hammer στα downloads. Εφαρμόζωντας δε τους πίνακες προκύπτει ελάχιστη τιμή 33Ν/μμ2 με μια μικρή πιθανότητα να είναι χαμηλότερη. (5 ή 10%)

Μετατρέποντάς το σε δοκίμιο σύμφωνα με τον ΕΚΩΣ μου δίνει τιμή 28Ν/μμ2. ή 35Ν/μμ2 (κυβικό 150*150 ή κυλινδρικό 150*300)

Μπορεί κάποιος να μου πει σε τι σκυρόδεμα αντιστοιχεί? C28/35?

Τι κάνω λάθος?

 

edit: mkalliou μάλλον πάω για C12/15 για να είμαι σίγουρος. Έτσι κι΄αλλιώς δεν πρόκειται να επέμβω ΤΩΡΑ στο υπάρχων. Απλά θέλω να ξέρω που βαδίζω και που .... κοιμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλε από τη βιβλιοθήκη του κοντινότερου ΤΕΕ ΑΥΤΟ.

 

 

Παλιότερα ναι (από το ΤΕΕ Αθήνας το αγόρασα και εγώ), τώρα όμως το διαθέτει και ο ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ (http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=1635090&prid=889333&deid=0).

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχάσεις να μειώσεις την αντοχή λόγω παλαιότητας(x0.6).

 

Πως έκανες τη μετατροπή σε δοκίμια ΕΚΩΣ?

 

Συνήθως βρίσκεις την αντοχή κυβικού δοκιμίου και τη συχετίζεις με την αντίστοιχη ποιότητα σκυροδέματος. Π.χ. υπολογίζεις για κυβικό 26ΜΡα--> C20/25, 24ΜΡα--> C16/20. έχω πετύχει σε αποτελεσματα επιτόπου και εργαστηριακών δοκιμών να ρίχνουν τελικά μια κατηγορία την ποιότητα του σκυροδέματος

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που προκύπτουν αντιστοιχούν σε κυβικό δοκίμιο 200*200. Στο εγχειρίδιο περί Schmidt hammer υπάρχουν κάποιοι συντελεστές για αναγωγή σε άλλου είδους - διαστάσεων δοκίμια. Το αρχείο υπάρχει στα downloads.

Μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να αγοράσω ένα μηχάνημα εξόλκευσης ήλου. Επίσης που μπορώ να βρω ένα kit για τεστ ενανθράκωσης. Τηλεφώνησα σε πάρα πολλές εταιρείες που βρήκα στο internet αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης που μπορώ να βρω ένα kit για τεστ ενανθράκωσης. Τηλεφώνησα σε πάρα πολλές εταιρείες που βρήκα στο internet αλλά χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα.

 

Δε χρειαζεται να ψαξεις για κιτ.παρε ενα μπουκαλι καθαρο οινοπνευμα απο το φαρμακειο και βαλε μεσα περιπου 10 γραμμαρια φαινολοφθαλεινη και ανακατεψετα καλα.Θα τη βρεις ή σε μαγαζια που πουλανε χημικα προιοντα ή σε χημικους που αχολουνται με αναλυσεις κρασιων λαδιων κ,λ,π .αν βαλεις παραπανω φαινολοφθ. δεν πειραζει.απλα θα μεινει αδιαλυτη.δεν θα σε εμποδισει ομως στο ελεγχο σου.Αν το μπετο δεν ειναι ενανθρακωμενο θα γινει ροζ.αν ειναι δε θα αλλαξει χρωμα.προσοχη πριν τη δοκιμη καλο πλυσιμο της επιφανειας και μετα καλο στεγνωμα.Θα περιμενεις 1-2 λεπτα μετα τον ψεκασμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.