Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιστότοπος ΣΠΜΕ - Προτάσεις για τη δομή του spme.gr


ikotz

Recommended Posts

Είναι νομίζω απαραίτητο να υπάρχει και επικοινωνία όπου μηχανικοί θα κάνουν ερωτήσεις σχετικά με θέματα π.χ. ερμηνείας ΓΟΚ, Κανονισμών και το ΣΠΜΕ θα απαντάει

Link to comment
Share on other sites

Yorgoς, στους Πολιτικούς Μηχανικούς του ΕΜΠ πέρυσι έγινε ακριβώς ένα τέτοιο σεμινάριο με πολύ μεγάλη συμμετοχή που περιέχει τα περισσότερα από όσα ζητάς. Όλο και κάποιον θα βρεις που έχει τις σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

...Θεωρώ απαραίτητο έναν οδηγό έκδοσης οικοδομικής άδειας...με σκοπό να δώσει στον νέο (και ανίδεο από τέτοιες διαδικασίες) μηχανικό να καταλάβει τί πρέπει να κάνει από τη στιγμή που θα πάει ο πελάτης ως την ώρα που θα εκδοθεί η άδεια

 

Μπράβο!Απολύτως απαραίτητος...Σε σχέση με τις σημειώσεις δεν νομίζω ότι είναι εύκολο όλοι να αρχίσουν να τις ψάχνουν για να ενημερωθούν για το συγκεκριμένο θέμα ε?Ωστόσο αν κάποιος τις έχει θα μπορούσε να τις κάνει upload για να τις κάνουμε εμείς μετά download... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, ο στόχος του spme.gr δεν είναι να καλύψει τα κενά του michanikos.gr (τα οποία είναι σαφώς λιγότερα). Πολύ απλά γιατί σε μια προσπάθεια αυτο-οργάνωσης (όπως η δική σας) τα πράγματα είναι πιο εύκολα, από το να προσπαθήσεις να πείσεις (ανεπιτυχώς) κάποιους ανθρώπους 50+ ότι το forum είναι χρήσιμο!!!

 

"Φτάνουν πια οι κοπές πίτας, οι δεξιώσεις, οι φωτογραφίες με υπουργούς και οι δημόσιες σχέσεις, που εγώ ως ένας απλός μηχανικός βλέπω ότι προωθούν περισσότερο τα προσωπικά συμφέροντα του εκάστοτε προεδρείου και λιγότερο του συνόλου των μηχανικών."

 

100% μαζί σου! Αν αναλογιστείς πάντως ότι κάποιοι θεωρούν τιμή τους να κόβουν την πρωτοχρονιάτικη πίττα στο Hilton, τότε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει χαοτική διαφορά ανάμεσα στους "εκπροσώπους" του κλάδου και στους εργαζόμενους Πολιτικούς Μηχανικούς.

 

Αυτό με τα τεύχη του Δελτίου το προώθησα ήδη στην ομάδα που ασχολείται με το νέο site!

 

Sundance, έχουμε ήδη ξεκινήσει την έκδοση ενός τέτοιου Οδηγού! Θα ανοίξω άλλο topic να πεις τη γνώμη σου.

 

Evan, προβλέπεται χώρος ερωτήσεων-απαντήσεων στη δομή του νέου site.

 

AKK & Yorgos, το σεμινάριο είχε μεγάλη επιτυχία. Νομίζω ότι αυτός που το έκανε επισκέπτεται τη σελίδα αυτή :wink:

 

Στο site του ΤΕΕ υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται ΝΟΜΟΣ. Εκεί μπορείς να βρεις κάθε Π.Δ., ΦΕΚ και εγκυκλίους με αριθμό νόμου ή λέξη-κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

...Στο site του ΤΕΕ υπάρχει μια υπηρεσία που λέγεται ΝΟΜΟΣ. Εκεί μπορείς να βρεις κάθε Π.Δ., ΦΕΚ και εγκυκλίους με αριθμό νόμου ή λέξη-κλειδί...

Δυστυχώς η υπηρεσία αυτή του ΤΕΕ θέλει να είσαι συνδρομητής στην Τράπεζα Πληροφοριών του ΤΕΕ, αντί να είναι ΔΩΡΕΑΝ για όλους τους μηχανικούς.

Το Ενημερωτικό Δελτίο του ΤΕΕ γιατί είναι δωρεάν; Λίγα παίρνει το ΤΕΕ απ' τους μηχανικούς;

Επίσης, το ΤΕΕ έπρεπε κατά τη γνώμη μου να προσφέρει και δωρεάν πρόσβαση ADSL στα μέλη του τα οποία θα πλήρωναν μόνο την συνδρομή στον ΟΤΕ.

 

Όπως είπες όμως ikotz οι πενηντάρηδες "κυβερνάνε" και το ΤΕΕ και το ΣΠΜΕ και όλα. Αλλά και οι μηχανικοί δεν πάνε να ψηφίσουν στις εκλογές του ΤΕΕ και όταν πάνε ψηφίζουν ως επί το πλείστον κομματικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω.

Μια βάση δεδομένων μ' όλα τα τεύχη του περιοδικού του ΣΠΜΕ από εδώ και πέρα με δυνατή την εύκολη ανεύρεση άρθρων (δείτε τι κάνει το περιοδικό 4-Τροχοί).

Είναι κρίμα να μην αρχειοθετούνται ορισμένα πολύ ωραία και χρήσιμα άρθρα ώστε να είναι δυνατόν να διαβάζονται ξανά και ξανά ή όποτε μας προκύψει μια περίπτωση στην οποία γινόταν κάποτε κάπου σχετική αναφορά στο περιοδικό.

 

Είναι αλήθεια. Δεν το λέω για να σας παινέψω, αλλά πραγματικά ορισμένα άρθρα του περιοδικού (ειδικά των τελευταίων σελίδων) παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Εγώ προσωπικά τα κρατάω ΟΛΑ τα τεύχη, αλλά σε κάθε περίπτωση - όπως και να 'χει - είναι δύσκολη η αναζήτηση σε περίπτωση που χρειαστεί να ψάξω για κάτι. Ως εκ τούτου, μία βάση αρχειοθέτησης θα ήταν (υπερ)χρήσιμη.

 

 

Υ.Γ. Το καλό με τα άρθρα είναι ότι ασχολούνται με το ευρύ φάσμα της ειδικότητας του πολ. μηχανικού. Ιδιαίτερη εντύπωση μου 'κανε το άρθρο περί Πύργου της Πίζας - ένα ιδιαίτερα σημαντικό Μνημείο / στα πλαίσια του ετήσιου συνεδρίου των "Επισκευών Βλαβών" του Πανεπιστημίου της Πάτρας - και το πως αυτός στηρίχθηκε, προκειμένου να μην υποστεί περαιτέρω ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.