Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ως Διπλ. ΗΜΜΥ, έστειλα ένα mail στον Β.Τομέα και μου έστειλαν τα παρακάτω για Ηλεκτρολογικά και Μηχανολογικά.

Αυτό που δε κατάλαβα είναι: Άλλο οι Βεβαιώσεις Αναγγελίας και άλλο οι άδειες; Για Ηλεκτρολογικά και Μηχανολογικά δεν αρκούν οι 2 Βεβαιώσεις Αναγγελίας;

 

αίτηση γενική.doc

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΑΕΙ-ΤΕΙ.doc

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΑΓΓΕΛΙΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΑΕΙ-ΤΕΙ.doc

ΑΙΤΗΣΗ 3982-2011.doc

ΑΔΕΙΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥ - ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ ΑΕΙ.doc

Link to comment
Share on other sites

To καλα κρασια αναφερόταν κυρίως στα χαρτιά 10τιας.. τι να πεις..

Πάντως επειδή δεν απάντησα αλλο η άδεια άλλο η αναγγελία ναι. 

Η άδεια άσκησης επαγγέλματος ειναι για μελέτες και επιβλέψεις ( έτσι λέει τουλάχιστον στους Τ.Ε) και η αναγγελία ειναι  για εγκατάσταση και συντήρηση(πχ αρχιτεχνιτη μηχανικου , εργοδηγου ψυκτικου κλπ σύμφωνα με ΠΔ του 2012 εως 2015. )
Θα πάρεις την άδεια ασκησης του Ηλεκτρολογου Μηχανικου και τις 2 αναγγελίες μια ηλεκτρολογικά και μια για μηχανολογικα εννοείται όλα άνευ περιορισμού ισχύος

 

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σας μεταφέρω την σημερινή 30/5/2019  εμπειρία μου. Πήγα με όλα τα δικαιολογητικά στο Τμημα για άδειες στην ΠΕ Νότιου Τομέα Αττικης, στα πρώην Ολυμπιακά Ακίνητα δίπλα στο εργοτάξιο για την υπογειοποίηση της ποσειδώνος στην παραλία Καλλιθέας.

Με ενημέρωσαν ότι πλέον δεν δέχονται αιτήσεις για αναγγελίες, άδειες ακσήσεως κλπ από Διπλωματούχους Μηχανικούς γιατί το Π.Δ. 99/2018 αναφέρει στο άρθρο 1 παρ.2 "2. Η σχετική άδεια άσκησης επαγγέλματος απονέμεται αποκλειστικά από το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (TEE), σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις κατόπιν δε της αδειοδοτήσεως αυτής, ο μηχανικός καθίσταται υποχρεωτικά μέλος του και φέρει τον τίτλο του «Διπλωματούχου Μηχανικού - μέλους Τ.Ε.Ε.»."

και από το δεκέμβριο έχουν κάνει ερώτημα σχετικά στο υπουργείο αν θα συνεχίσουν να βγάζουν αυτές τις άδειες και προς το παρόν έχουν παγώσει τις αιτήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα τους συναδέλφους να μην τρέχουν άδικα. Αυτό ισχύει για όλη την Περιφέρεια Αττικής, δεν ξέρω τι ισχύει στις άλλες Περιφέρειες

ΠΔ 99-2018.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για να επικαιροποιήσω το ζήτημα, εμένα από Περιφέρεια Κρήτης, διεύθυνση ανάπτυξης μου ζήτησαν:

  • 2 φωτοτυπίες ταυτότητας
  • 2 φωτοτυπίες διπλώματος
  • Βεβαίωση εγγραφής ΤΕΕ
  • 4 φωτογραφίες
  • 2 παράβολα, 17 και 15 ευρώ

 

perifereia.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.