Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

On 31/5/2019 at 9:34 ΠΜ, yannismc said:

Ενημερώνω ότι, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αρμόδιο Τμήμα (Διεύθυνση Ανάπτυξης) για την ΠΕ Βόρειου Τομέα Αθηνών, μέχρι σήμερα 01/02/2021 (2+ χρόνια μετά) δεν έχει υπάρξει απάντηση από το Υπουργείο στο ερώτημα της Περιφέρειας Αττικής και ως εκ τούτου το "πάγωμα" των σχετικών αιτήσεων Διπλωματούχων Μηχανικών (μελών ΤΕΕ) για το σύνολο της Περιφέρειας Αττικής συνεχίζεται.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/2/2021 at 2:25 ΜΜ, fakonstan said:

Ενημερώνω ότι, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αρμόδιο Τμήμα (Διεύθυνση Ανάπτυξης) για την ΠΕ Βόρειου Τομέα Αθηνών, μέχρι σήμερα 01/02/2021 (2+ χρόνια μετά) δεν έχει υπάρξει απάντηση από το Υπουργείο στο ερώτημα της Περιφέρειας Αττικής και ως εκ τούτου το "πάγωμα" των σχετικών αιτήσεων Διπλωματούχων Μηχανικών (μελών ΤΕΕ) για το σύνολο της Περιφέρειας Αττικής συνεχίζεται. 

Και εγώ το ίδιο περιμένω κάνα δυο χρόνια . Μάλλον κάτι άλλο πρέπει να κανουμε

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πήγα και έβγαλα τις άδειες/αναγγελίες αυτές λίγους μήνες πριν γίνει ο νόμος αυτός και σταματήσει η περιφέρεια να δέχεται αιτήσεις. Τότε δεν το ξέραμε ότι θα γίνει αυτό. Μου είχαν πει ότι έτσι και αλλιώς λίγοι πηγαίνουν και βγάζουν αυτές τις άδειες/αναγγελίες και οι πιο πολλοί συνάδελφοι δουλεύουν έτσι χωρίς αυτά με την ιδιότητα του μέλους ΤΕΕ, εκτός και αν τους ζητηθεί από κάποια υπηρεσία, και όπου απαιτείται ο αριθμός της άδειας από την περιφέρεια χρησιμοποιούν τον αριθμό μητρώου μέλους ΤΕΕ. Βέβαια μου είπε ο υπάλληλος ότι αφού αυτή τη στιγμή με το γράμμα του νόμου είναι υποχρεωτικό να τις έχεις, δεν μπορώ να σου πω μην τις βγάλεις γιατί έτσι κάνουν οι άλλοι, αλλά κατάλαβα πως υπήρχε μία χαλαρότητα στο όλο θέμα και υπαινίχθηκε σε συζήτηση που είχαμε ότι μάλλον πάνε προς κατάργηση, τουλάχιστον όσον αφορά για τους Διπλωματούχους Μηχανικούς μέλη ΤΕΕ. Όμως μου είπε καλό είναι να τις βγάλεις αν υπάρχει λόγος, γιατί αν χρειαστούν κάπου δεν βγαίνουν άμεσα, θέλουν κανένα μήνα περίπου.

Άλλο περίεργο, η άδεια Ηλεκτρολογικών μελετών θέλει υπογραφή αντιπεριφερειάρχη, τα υπόλοιπα 3 όχι δηλαδή την άδεια Μηχανολογικών και τις δύο αναγγελίες για ηλεκτρολογικά και μηχανολογικά αντίστοιχα τις υπογράφει ο αρμόδιος υπάλληλος. Και περίμενα 5 βδομάδες για αυτό και 3 για τα άλλα.

Πάντως δεν έχει νόημα να πρέπει να βγάλουμε άδεια/αναγγελία από την περιφέρεια την στιγμή που μας καλύπτει το γεγονός ότι ήμαστε Μηχανικοί μέλη ΤΕΕ. Δηλαδή αυτό που γίνεται είναι να πάρεις ένα χαρτί από το ΤΕΕ που λέει ότι είσαι Μηχανικός και να το πας στην Περιφέρεια, να πληρώσεις παράβολα, για να σου δώσει ένα άλλο που λέει ότι αφού είσαι Η/Μ Μηχανικός έχεις δικαίωμα να κάνεις Η/Μ απεριόριστα. Δεν ξέρω ποια είναι η λογική πίσω από αυτό. Και δεν το κάνει για τις υπόλοιπες ειδικότητες, μόνο για εμάς. Πχ. ως Πολιτικός Μηχανικός υπογράφω στατικά, επιβλέπω κλπ., χωρίς να πάρω άδεια από την περιφέρεια, γιατί ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός να πρέπει να έχω και αυτή την άδεια για να υπογράψω μελέτη Η/Μ ή ΥΔΕ, ή να επιβλέψω κλπ.;

Άλλο περίεργο, μου είπαν ότι ο Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να κάνει μελέτες κλπ. Η/Μ μέχρι το όριο ισχύος που του επιτρέπεται και ΥΔΕ νομίζω μέχρι κάποια kW ΧΩΡΙΣ να βγάλει αυτές τις άδειες/αναγγελίες Η/Μ από την περιφέρεια. Ο Ηλεκτρολόγος ή ο Μηχανολόγος Μηχανικός, αντιθέτως, πρέπει να έχει τις άδειες/αναγγελίες, τυπικά τουλάχιστον, για Η/Μ.

Μήπως θα έπρεπε να σπρώξουμε ώστε να αλλάξει η νομοθεσία με τροπολογία ή δεν ξέρω πως με κάποιο τρόπο, και να γίνει σαφής και οριστική η κατάργηση της υποχρέωσης άδειας/αναγγελίας Η/Μ στην περιφέρεια; Τώρα από ότι καταλαβαίνω υπάρχουν ασάφειες ως προς το πως ερμηνεύεται ο νόμος. Μήπως πρέπει να γίνει πιο σαφές ότι καταργείται οριστικά να τελειώνουμε;

Αλήθεια, από περιέργεια, εσείς που πήγατε τώρα και σας είπαν ότι δεν τις δίνουνε, τι κάνετε, πώς δουλεύετε; Εννοώ εκεί που κανονικά θα χρειαζόντουσαν, τι κάνετε, δίνετε τον αριθμό μητρώου του ΤΕΕ;

Επίσης όσοι περάσατε πρόσφατα τις εξετάσεις του ΤΕΕ, μαζί με τα χαρτιά που σας έστειλε το ΤΕΕ, δηλαδή άδεια ταυτότητα κλπ, σας έστειλε και τις επιπλέον βεβαιώσεις που χρειάζονται για την περιφέρεια ή έστειλε ότι χαρτιά έστειλε και στις άλλες ειδικότητες; Θυμάμαι όταν κάναμε αιτήσεις για εξετάσεις ΤΕΕ, από τους Ηλεκτρολόγους και τους Μηχανολόγους, το ΤΕΕ ζητούσε μαζί με τα δικαιολογητικά επιπλέον φωτογραφίες από ότι στις άλλες ειδικότητες μία ή δύο νομίζω, δηλαδή 3 ή 4 σύνολο, προκειμένου να μας στείλει και τις βεβαιώσεις για την περιφέρεια, οι οποίες είχαν πάνω και φωτογραφία, δεν ήταν οι απλές βεβαιώσεις μέλους που βγάζουμε από το σύστημα και κατεβαίνουν αμέσως σε pdf. Εσάς πόσες φωτογραφίες σας ζητήθηκαν να καταθέσετε;

Edited by geogeogeo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

 

On 1/2/2021 at 2:25 ΜΜ, fakonstan said:

Ενημερώνω ότι, κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αρμόδιο Τμήμα (Διεύθυνση Ανάπτυξης) για την ΠΕ Βόρειου Τομέα Αθηνών, μέχρι σήμερα 01/02/2021 (2+ χρόνια μετά) δεν έχει υπάρξει απάντηση από το Υπουργείο στο ερώτημα της Περιφέρειας Αττικής και ως εκ τούτου το "πάγωμα" των σχετικών αιτήσεων Διπλωματούχων Μηχανικών (μελών ΤΕΕ) για το σύνολο της Περιφέρειας Αττικής συνεχίζεται.  

 

On 8/4/2021 at 11:48 ΠΜ, katrmp said:

Εγώ είχα βγάλει παλιά πριν 10 χρόνια στην περιφέρεια τις 2 άδειες. Ισχύουν αυτές?

 

On 8/4/2021 at 2:38 ΜΜ, maneni said:

οχι

 

On 20/4/2021 at 11:01 ΠΜ, alej said:

Γιατί πριν 10 χρόνια εννοεί το 2011 και τα ΦΕΚ είναι του 2012.

 

Δηλαδή κάθε 10 χρόνια ή και λιγότερο κάτι αλλάζουν. Και μετά πρέπει να τρέχουμε για παράβολα αιτήσεις κλπ. για να τις ξαναβγάλουμε όλοι από την αρχή. Γι' αυτό πολλοί δεν πάνε καθόλου να τις βγάλουν και τελειώνει εκεί το θέμα.

Με άλλα λόγια, δουλειά δεν είχε ο διάολος, έδερνε τα παιδιά του.

Μάλλον ήρθε η ώρα να καταργηθούν τελείως και από ότι βλέπω από το νέο νόμο που έχει ανέβει σε προηγούμενη σελίδα, μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη.

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, geogeogeo said:

 

 

 

 

 

Δηλαδή κάθε 10 χρόνια ή και λιγότερο κάτι αλλάζουν. Και μετά πρέπει να τρέχουμε για παράβολα αιτήσεις κλπ. για να τις ξαναβγάλουμε όλοι από την αρχή. Γι' αυτό πολλοί δεν πάνε καθόλου να τις βγάλουν και τελειώνει εκεί το θέμα.

Με άλλα λόγια, δουλειά δεν είχε ο διάολος, έδερνε τα παιδιά του.

Μάλλον ήρθε η ώρα να καταργηθούν τελείως και από ότι βλέπω από το νέο νόμο που έχει ανέβει σε προηγούμενη σελίδα, μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη.

 

Να καταργηθούν, αλλά να το κάνουν ξεκάθαρο και να τροποποιήσουν τα σχετικά άρθρα των Π.Δ. του 2012.
Το θέμα είναι ότι γίνεται επιλεκτική ερμηνεία και έμμεση κάταργηση μόνο από την Περιφέρεια Αττικής μέχρι σήμερα. Στην υπόλοιπη Ελλάδα, εφαρμόζουν τα ισχύοντα Π.Δ. κανονικά και αυτό δημιουργεί προβλήματα και ανισότητες, ειδικά αν έχεις δουλειές ανά την Ελλάδα και πρέπει να εξηγείς κάθε φορά τα ανεξήγητα...
Έχει γνωστοποιηθεί το ζήτημα και στο ΤΕΕ, αλλά δυστυχώς και αυτό τηρεί μέχρι στιγμής σιγή ιχθύος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.