Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

Αγαπητοί,

 

Θα ήθελα, αν καποιος απο εσάς γνωρίζει να με διαφωτίσει ως προς το πώς μπορώ να βγάλω άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη, όπως επίσης και άδεια μηχανολόγου εγκαταστάτη.

 

Τι διακαιολογητικά απαιτούνται; Που πρέπει να αποτανθώ; κτλ

 

(Είμαι μηχανολόγος μηχανικός απο το Πολυτεχνείο)

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νομίζω στη διεύθυνση βιομηχανίας της νομαρχίας αθηνών(κάλεσε το 1539)

απ' όσο ξέρω οι άδειες των εγκαταστατών βγαίνουν σύμφωνα με τα ημερομίσθια, αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται όταν είσαι μηχανικός και αν έχει κάποια σημασία αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αναρτημένα στο site:

 

http://nom-athinas.gov.gr/odigos/docs/4/4.3.3.1.html

 

(Μου πήρε 10 τηλέφωνα μέχρι να το βρώ....Οπότε θεωρώ ότι είναι μια χρήσιμη πληροφορία για τους συναδέλφους)

 

Οχι, αν είσαι απο Πολυτεχνείο, δεν έχει σημασία, αρκεί να έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που εκδίδεις στη Νομαρχία -> Δ/νση Βιομηχανίας -> Τμήμα Επαγγελμάτων των οποίων το τηλ είναι: 2132101111-2 και -40 (του δ/ντή)

 

Η κυριούλα που απαντά έχει πολύ γλυκιά φωνή και σε παραπέμπει στο παραπάνω site, γιατι λέει ότι δεν πρέπει να δώσει τα στοιχεία απο το τηλέφωνο, μήν γίνει κανένα λάθος (χαχαχα).

 

Ξέρετε πώς λένε τον προϋστάμενο της δνσης Βιομηχανίας; Ουέχνεχ...και είναι απο την ουγκάντα.

 

Λέτε γι αυτό να πάει έτσι η βιομηχανία στην Ελλάδα;

 

Να είστε καλά.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χμ...εγώ άλλο κατάλαβα και η αλήθεια είναι ότι παραξενεύτηκα.

Έχε υπόψη σου ότι αυτά τα θες διπλά γιατί οι μηχανολόγοι βγάζουμε άδεια και μηχανολογικών και ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδη εχω μπερδευτει εντελώς, για την απόκτηση άδειας ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη αυτην την αιτηση πρεπει να συμπληρωσω?

 

http://www.nath.gr/default.aspx?lang=el-GR&loc=1&&page=24&docid=39

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος μηχανικός, μελος ΤΕΕ με αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα δεν εχω κανει ακόμα έναρξη επαγγέλματος.

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται είναι αναρτημένα στο site:

 

http://nom-athinas.gov.gr/odigos/docs/4/4.3.3.1.html

 

(Μου πήρε 10 τηλέφωνα μέχρι να το βρώ....Οπότε θεωρώ ότι είναι μια χρήσιμη πληροφορία για τους συναδέλφους)

 

Οχι, αν είσαι απο Πολυτεχνείο, δεν έχει σημασία, αρκεί να έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος που εκδίδεις στη Νομαρχία -> Δ/νση Βιομηχανίας -> Τμήμα Επαγγελμάτων των οποίων το τηλ είναι: 2132101111-2 και -40 (του δ/ντή)

 

Η κυριούλα που απαντά έχει πολύ γλυκιά φωνή και σε παραπέμπει στο παραπάνω site, γιατι λέει ότι δεν πρέπει να δώσει τα στοιχεία απο το τηλέφωνο, μήν γίνει κανένα λάθος (χαχαχα).

 

Ξέρετε πώς λένε τον προϋστάμενο της δνσης Βιομηχανίας; Ουέχνεχ...και είναι απο την ουγκάντα.

 

Λέτε γι αυτό να πάει έτσι η βιομηχανία στην Ελλάδα;

 

Να είστε καλά.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

 

Επειδή το λινκ δεν λειτουργεί πλέον, θα μπορούσε να μου πει κάποιος που θα μπορούσα να βρω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μόλις χθες ζήτησα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την απόκτηση των αδειών μηχανολόγου και ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη από την διεύθυνση βιομηχανίας.

 

Μου ζήτησαν λοιπόν για κάθε μια από τις 2 άδειες τα εξής:

 

1) Aίτηση

 

2) 3 φωτογραφίες

 

3) Πτυχίο επικυρωμένο

 

4) Παράβολο χαρτοσήμου 30 ευρώ

 

5) Υπεύθυνη δήλωση μονίμου κατοικίας

 

6) Έναρξη δραστηριότητας ή 2 υπεύθυνες δηλώσεις που θα δηλώνεται ότι δεν πρόκειται να ασκηθεί ελεύθερα το επάγγελμα του μηχανολόγου ή του ηλεκτρολόγου που θα θεωρηθούν από την αρμόδια ΔΟΥ

 

7) Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ

 

8 Φωτοτυπία ταυτότητας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Φίλε Γιώργο θα σε διορθώσω λιγάκι.

 

χρειάζεται:

 

1)αίτηση

2)φωτογραφίες

3)παράβολο 30

4) Υπεύθυνη δήλωση μονίμου κατοικίας

5) Έναρξη δραστηριότητας ή 2 υπεύθυνες δηλώσεις που θα δηλώνεται ότι δεν πρόκειται να ασκηθεί ελεύθερα το επάγγελμα του μηχανολόγου ή του ηλεκτρολόγου που θα θεωρηθούν από την αρμόδια ΔΟΥ

6) Βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ

7) Φωτοτυπία ταυτότητας

8-) Φάκελος με αυτάκια (έτσι ακριβως θα τον ζητήσετε απο βιβλιοπωλείο)

 

πτυχίο δεν μου ζήτησαν (μπορεί το γεγονος οτι ειμαι απο ΕΜΠ οπότε δεν υπάρχει με σιγουριά)

 

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ χρειάζονται ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!!!!

 

 

ένα πακέτο για την άδεια ηλ.μηχ και ένα πακέτο για την άδδεια μηχ.μηχ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις ανάλογα με το νομό..

 

Κι εγώ από ΕΜΠ είμαι..

 

Σωστό αυτό για το φάκελο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.