Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπα εξέλιξη??

Εμένα μου είχαν πει σε κανά μήνα θα με έπαιρναν τηλέφωνο. Στις 15 που πήρα από μόνος μου μου είπαν οκ έλα να τις πάρεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει αυτή την περίοδο για τις άδειες. Είμαι νέος μηχανικός και εδώ και μερικούς μήνες και μέλος του ΤΕΕ. Μέχρι τώρα δεν είχα πάρει τις άδειες ως Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης (δικαιούμαι τις ίδιες άδειες που παίρνει και ο Μηχανολόγος) και απ'ότι φαίνεται κακώς δεν τις πήρα. Ρώτησα στην Νομαρχία της περιοχής μου το Τμήμα Επαγγέλματος και μου είπαν ότι από τον Ιούνιο-Ιούλιο περιμένουν κάτι ΠΔ (Προεδρικά Διατάγματα) και δεν ξέρω και εγώ και τι άλλο και ότι αυτή την στιγμή μπορούν να εκδόσουν άδεια μόνο για Ηλεκτρολόγους, Μηχανολόγους και Ναυπηγούς...! Αν δεν κάνω λάθος αυτοί έχουν κατοχυρωμένα τα δικαιώματά τους από το 35... Με λίγα λόγια αλλάζει ο νόμος και δεν μπορούν να μου δώσουν την άδεια.

 

Γνωρίζετε κάτι σχετικό;

Αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Ξέρει κανείς ποιοι νόμοι έχουν αλλάξει και τι ΠΔ θα βγουν;

Είναι έτοιμα και απλώς πρέπει να πέσουν οι υπογραφές και να σταλούν στις Νομαρχίες ή είναι κάποιος σχετικός νόμος που αλλάζει τα επαγγελματικά δικαιώματα σε διαβούλευση;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επειδή το λινκ δεν λειτουργεί πλέον, θα μπορούσε να μου πει κάποιος που θα μπορούσα να βρω τα δικαιολογητικά που χρειάζονται?

 

Ευχαριστώ

 

Βρήκα αυτό το σύνδεσμο:

http://nom-athinas.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=10

 

 

Δεν ξέρω όμως αν αναφέρεται στο ίδιο θέμα που συζητάτε γιατί μιλάει για εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Επειδή έκανα τη διαδικασία πριν από λίγες μέρες, ας ανανεώσω τις πληροφορίες.

 

Λοιπόν, χρειάζονται για κάθε άδεια τα εξής:

  1. Αίτηση
  2. Υπεύθυνη Δήλωση μόνιμης κατοικίας του Ν. 1599/86 συμπληρωμένη με το κείμενο: «… διαμένω στην παραπάνω διεύθυνση από το έτος…..μέχρι σήμερα»

Η Υπεύθυνη Δήλωση θα πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής ( από αστυνομία ή από την γραμματεία της οικείας Υπηρεσίας Ανάπτυξης ή από ΚΕΠ )
  1. Βεβαίωση Τ.Ε.Ε. με φωτογραφία και βεβαίωση ΔΟΑΤΑΠ ( για όσους προέρχονται από ανώτερες σχολές του εξωτερικού
  2. Δυο (2) πρόσφατες όμοιες φωτογραφίες
  3. Παράβολο χαρτοσήμου 30 € ( πράσινο ) ή διπλότυπο εφορίας
  4. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας ή κάρτας παραμονής – εργασίας εν ισχύ σε περίπτωση αλλοδαπών
  5. Έναρξη επαγγέλματος από εφορία ( εφόσον υπάρχει )

Σας επισυνάπτω την αίτηση, όπως τη βρήκα στο site της νομαρχίας (patt.gov.gr), στο οποίο βρίσκει ο καθένας κ σε ποια περιφέρεια ανήκει.

 

Μου έδωσαν αριθμό πρωτοκόλλου κ μου είπαν ότι σε 1-2 βδομάδες θα με ειδοποιήσουν με sms στο κινητό (!!!) να παραλάβω τις άδειες.

Τα παραπάνω αφορούν άδεια ηλεκτρολόγου. Άδεια μηχανολόγου δε μπορούν να μου βγάλουν, λόγω του ότι έχει "παγώσει" η νομοθεσία.

 

Αυτά!

2840_40_eggrafi_mixanologon_politexneiou.doc

Link to comment
Share on other sites

Άδεια μηχανολόγου δε μπορούν να μου βγάλουν, λόγω του ότι έχει "παγώσει" η νομοθεσία.

τι ακριβως ενοούν έχει παγώσει η νομοθεσία? Για πιο λόγο?Δεν σου εδωσαν κάποια απάντηση?

Link to comment
Share on other sites

Tα ΠΔ για τα τεχνικά επαγγέλματα που βγήκαν ΠΔ 112/2012, ΠΔ 114/2012 ΠΔ115/2012 ΠΔ 3/2013 ακόμα δεν εφαρμόζονται στην πράξη και περιμένουμε σε αναμονή .Μάλλον περιμένουν και το ΠΔ των ηλεκτρολόγων .Για τους διπλ. και πτυχ. μηχανικούς δεν θα υπάρχουν πλέων Αδειες παρά μόνο Βεβαιώσεις Αναγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Σήμερα πήγα για την εγγραφή στα μητρώα Ηλεκτρολόγων - Μηχανολόγων στην Περιφέρεια Αττικής (Δυτικός Τομέας).

Όπως σωστά εγραψε πιο πάνω ο electropower στο site της Περιφέρειας υπάρχει η αίτηση, στη δεύτερη σελίδα της οποίας αναγράφονται τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.

Επιπλέον όμως μου ζητηθηκαν:

  1. Επικυρωμένη φωτοτυπία της άδειας άσκησης επαγγέλματος απο το ΤΕΕ
  2. Επικυρωμένη φωτοτυπία του διπλώματος (ή πιστοποιητικό αποφοίτησης)
  3. (2) φωτογραφίες (δηλαδή 6 σύνολο , 3 για κάθε φάκελο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ρε παίδες ... και εγώ που πήρα σήμερα τηλέφωνο για να πάω να κάνω τα χαρτιά μου (Βόρειο τομέα) με ενημέρωσαν ότι παίρνουμε άδεια μόνο για Ηλεκτρολογικά ... με τα μηχανιολογικά τι γίνεται αναμένουμε (είμαι ηλεκτρολόγος ΕΜΠ) ;;;;; (εκτός του ότι μου είπαν για 2 φωτογραφιες και όχι 3, δεν μου ανέφεραν κάτι για την Εφορία και την έναρξη και δεν ήθελαν επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.