Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Η ειδικότητα μου είναι μηχανόλογος. Γνωρίζει κάποιος από εσάς αν μπορώ να πάρω άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη ή λόγω ΠΔ έχει παγώσει και για εμάς η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή πλέον την άδεια ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων την βγάζουν με το παλιό προεδρικό διάταγμα και την άδεια των μηχανολογικών εγκαταστάσεων με το νέο εμένα μου ζήτησαν 18 ευρώ(15 + 20% υπέρ ΟΓΑ) παράβολο χαρτοσήμου που το προμηθεύτηκα από το ταμείο της ΤτΕ στην εφορία για την μία άδεια και 15 ευρώ για την άλλη άδεια να τα καταθέσω στην Τράπεζα Πειραιώς στον λογαριασμό της Περιφέρειας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλέον την άδεια ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων την βγάζουν με το παλιό προεδρικό διάταγμα και την άδεια των μηχανολογικών εγκαταστάσεων με το νέο εμένα μου ζήτησαν 18 ευρώ(15 + 20% υπέρ ΟΓΑ) παράβολο χαρτοσήμου που το προμηθεύτηκα από το ταμείο της ΤτΕ στην εφορία για την μία άδεια και 15 ευρώ για την άλλη άδεια να τα καταθέσω στην Τράπεζα Πειραιώς στον λογαριασμό της Περιφέρειας.

 

δηλαδή συνολικά θες παράβολα αξίας (15+18)*2=66 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

α οκ thx διότι στην αίτηση λέει όλα εις διπλούν  :grin:

 

Βέβαια τι σεμνά και ταπεινά μας έχουν πιει το αίμα, ειδικά εμάς τους νέους μηχανικούς.. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

σήμερα που πήρα τηλ εμένα μου ζήτησαν 2 παράβολα των 30 ευρώ έκαστο, δηλαδή σύνολο 60..τι να πω...αυτό γιατί λέει είναι 2 άδειες, μια για τις ηλεκτρολογικές και μια για τις μηχανολογικές εγκαταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

η παραπάνω διαδικασία λήψης άδεια ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη απο την περιφέρεια είναι υποχρεωτική ?

ή μήπως ενας μηχανολόγος μηχανικός του πολυτεχνείου μπορεί να υπογράψει ΥΔΕ χωρίς αυτη την άδεια μόνο με τη σφραγίδα του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.