Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

Από ότι συζητείται στο άλλο σχετικό θέμα, ναι ισχύουν. Προς το παρών τουλάχιστον.

 

Υ.Γ. Γιατί διπλοποστάρετε; Κι εσύ katrmp; Κι εσύ;  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός από το ΕΜΠ και έχω την άδεια άσκησης επαγγέλματος του ΤΕΕ από το 2011.

1) Γιατί πρέπει να γραφτώ στην διεύθυνση βιομηχανίας; Εννοώ, τι έξτρα άδεια παίρνω από εδώ που δεν περιλαμβάνεται στου ΤΕΕ; Έχει να κάνει με το αν δουλεύεις σε βιομηχανία ή όχι; 

2) Η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που αποσκοπεί; Σε δεσμεύει στην άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού μόνο στην περιφέρεια που έχεις γραφτεί; 

3) Χάνω κάτι για τα χρόνια που δεν είχα γραφτεί; 

Link to comment
Share on other sites

tegeatis, επειδή ολοκλήρωσα πριν λίγες μέρες όλη τη χαρτούρα της γραφειοκρατίας αυτής, νομίζω πως η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του ΤΕΕ, δεν είναι ίδια με την άδεια ηλεκτρ/κων και μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

 

Στην Διεύθυνση Βιομηχανίας (η οποία πλέον ονομάζεται Διεύθυνση Ανάπτυξης) της Περιφέρειας που ανήκεις, θα αιτηθείς την άδεια ηλεκτ/κων και μηχανολογικών εγκαταστάσεων και θα πάρεις υποχρεωτικά (γιατί έτσι ορίζει ο νέος νόμος) και τις παρακάτω άδειες (βλέπε φωτό)...

 

Χωρίς τις άδειες αυτές από την Περιφέρεια, δε μπορείς να κάνεις επίβλεψη σε τεχνικά συνεργεία και να δίνεις και προϋπηρεσία στους αντίστοιχους τεχνίτες ή αρχιτεχνίτες.

 

Τουλάχιστον φίλε, εμένα έτσι μου είπαν στην Περιφέρεια όταν είχα τις ίδιες απορίες με εσένα.

post-67160-0-84122700-1448532841_thumb.jpg

Edited by YiannisKar
Link to comment
Share on other sites

οι παλιές άδειες (οι δύο που πέρναμε) από την ίδια υπηρεσια (εγώ τίς πήρα το 2010) έχουν καταργηθεί? δεν έχουν ισχύ?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι επειδη ασχοληθηκα προσφατα με το θεμα.

 

1) Η αδεια για τα ηλεκτρολογικα ειναι σε ισχυ και ΔΕΝ θελει καμια ανανεψση.

 

2) Η αδεια για τα μηχανολογικα αλλαξε και θελει αλλαγη, παραβολακι 15ευρω Ευρομπανκ.

 

Ολα τα παραπανο σε περιφεριεακο τμημα του Βιομηχανιας (Ηπειρο). Οι αδειες θελουν ενα μηνα να βγουν. 45 μερες μετα ακομα περιμενω! αθανατο δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Ασχολήθηκα πρόσφατα με το θέμα αυτό. Πλέον δεν εκδίδεται άδεια, αλλά εκδίδεται μια "Βεβαίωση αναγγελίας".

 

Πήγα λοιπόν με όλα τα σχετικά δικαιολογητικά στη Διεύθυνση Ανάπτυξης της Περιφέρειάς μου, για να αιτηθώ την "Αναγγελία έναρξης άσκησης των επαγγελματικών δραστηριοτήτων" (μια για ηλεκτρολόγο + μια για μηχανολόγο όπως δικαιούμαστε). Μαζί με όλα τα λοιπά δικαιολογητικά, έχω βεβαίως και τον τίτλο σπουδών μου: Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών του ΕΜΠ.

 

Δυστηχώς δεν μπορούν να μου εκδόσουν καμία από τις αναγγελίες έναρξης, και αυτό διότι συμβαίνει το εξής: ο υπάλληλος μπαίνει στο ολοκληρωμένο πληροφοριακό σύστημα που έχουν. Το σύστημα αυτό έχει τις εξής επιλογές σύμφωνα με τον τίτλο σπουδών:

1. Ηλεκτρολόγος μηχανικός (πιθανόν να αναφέρεται στον ν. 6422/34)

2. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών (ΕΜΠ)

3. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Τεχνολογίας Υπολογιστών (Πάτρα)

κλπ

 

Η επιλογή Νο.2 (ακόμα και η Νο.3) δεν επιτρέπει την ολοκλήρωση της διαδακασίας (το σύστημα απαγορεύει να εκδοθεί η αναγγελία). Η ολοκλήρωση μπορεί να γίνει μόνο με την επιλογή Νο.1. Όμως με βάσει το δίπλωμα, ο τίτλος του ΕΜΠ είναι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών. Οπότε αρνούνται να χρησιμοποιήσουν την επιλογή Νο.1 και να μου εκδόσουν τα πιστοποιητικά. Υποτίθεται ότι το σύστημα θα "ενημερωθεί" όταν ολοκληρωθεί η έκδοση κάποιων "υπολειπόμενων-διευκρινιστικών" προεδρικών διαταγμάτων.

 

Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νέος Διπλωματούχος ΗΜΜΥ τι χρειάζεται για να υπογράφει ΥΔΕ; Να κάνει αναγγελία ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη Ειδικότητα Α ομάδα 4; Εδω Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ένα παράβολο με χαρτόσημο 30€ από την εφορία και δύο παράβολα 15€ κ 17€ που τα πληρώνω επι τόπου στη δ/νση ανάπτυξης. Γιατί τόσο ακριβά;Στα προηγούμενα μηνύματα διαβάζω για ένα συνολικό κόστος γύρω στα 30€;

Επίσης, την αναγγελία για μηχανολογικές εγκαταστάσεις θα την χρειαστώ πουθενά; Ασχολούμαι κυρίως με μελέτες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 14/3/2013 at 4:07 ΜΜ, Odisseus said:

Επιπλέον όμως μου ζητηθηκαν:

  1. Επικυρωμένη φωτοτυπία της άδειας άσκησης επαγγέλματος απο το ΤΕΕ
  2. Επικυρωμένη φωτοτυπία του διπλώματος (ή πιστοποιητικό αποφοίτησης)
  3. (2) φωτογραφίες (δηλαδή 6 σύνολο , 3 για κάθε φάκελο)

 

Πήγα να επικυρώσω τα παραπάνω και μου είπαν στο Αστ.Τμήμα οτι δε χρειάζεται εφόσον είναι για δημόσιο τομέα. Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.