Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια ηλεκτρολόγου - εγκαταστάτη


Perifanos

Recommended Posts

Κάτι ενδιαφέρον που βρήκα από την Περιφέρεια Μακεδονίας σχετικά με τις άδειες/αναγγελίες αυτές.

Στην Αθήνα δεν ξέρω αν ακόμα δεν δέχονται αιτήσεις από εμάς. Και τελικά μας καλύπτει το γεγονός ότι είμαστε μέλη ΤΕΕ ή χρειάζονται και από την Περιφέρεια τα χαρτιά;

 

2021 Οδηγός 1-Χειριστές Μηχανημάτων Έργου.pdf 2021 Οδηγός 2-Ηλεκτρολόγοι.pdf 2021 Οδηγός 3-Υδραυλικοί.pdf 2021 Οδηγός 4-Ψυκτικοί.pdf 2021 Οδηγός 5-Οξυγονοκολλητές Ηλεκτροσυγκολλητές.pdf 2021 Οδηγός 6-Τεχνικοί Μηχανικοί Εγκαταστάσεων.pdf 2021 Οδηγός 7-Τεχνικοί Εγκαταστάσεων Καύσης.pdf 2021 Οδηγός 8-Πολυτεχνείο ΤΕΙ.pdf

Edited by geogeogeo
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

5 ώρες πριν, geogeogeo said:

Κάτι ενδιαφέρον που βρήκα από την Περιφέρεια Μακεδονίας σχετικά με τις άδειες/αναγγελίες αυτές.

πολύ χρήσιμα , ειδικά για νέους συναδέλφους , ανεβασέτα στα downloads .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

είχα βγάλει δυο αδειες από το 2005 στην νομαρχεία .. ισχύουν αυτές ή πρέπει να τις ανανεώσω ..βεβαία κανένας δεν μου τις εχει ζητήσει ... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Που βρίσκεται το ζήτημα όσον αφορά την Περιφέρεια Αττικής;

Ξέρουμε κάτι; Κανένα νέο;

Εξακολουθούν να μην δίνουν τις άδειες/αναγγελίες; Καταργήθηκαν οριστικά, ακόμα περιμένουν απάντηση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή έχω δύο φίλους μου που γράφτηκαν πρόσφατα στο ΤΕΕ, ξέρει κανείς αν τελικά η Περιφέρεια Αττικής και γενικότερα οι Περιφέρειες δίνουν αυτές τις άδειες ή τελικά καταργήθηκαν οριστικά;

Για να το πω πιο σωστά οι Ηλ και Μηχ Μηχανικοί είμαστε υποχρεωμένοι να βγάλουμε αυτές τις άδειες όπως παλιότερα ή όχι πλέον; Ζητούνται στις πολεοδομίες ΔΕΗ κλπ.; Και αν ναι τι ισχύει με τις παλιές; Δηλαδή εμείς που ήδη έχουμε πρέπει να τις ανανεώσουμε κάπως; 

Γενικότερα τι νέα έχουμε για το θέμα;

 

Edited by geogeogeo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε, όλες οι άδειες δίνονται κανονικά και δεν έχουν καταργηθεί.

Η διαδικασία "ξεμπλόκαρε" το 2022. Έχω και φίλο συνάδελφο που έβγαλε πέρυσι το Νοέμβριο τις άδειες. Στην ιστοσελίδα της περιφέρειας, στον "οδηγό του πολίτη" λέει ακριβώς τα δικαιολογητικά.

Πρέπει να πάνε στην δ/νση ανάπτυξης/τμήμα επαγγέλματος του τομέα (βόρειο, νότιο κλπ.) στον οποίο έχουν έδρα ή κατοικούν, αν δεν έχουν κάνει έναρξη ακόμα.

Κάνουν εκεί τις αιτήσεις και αν έχουν όλα τα δικαιολογητικά (θα τους το πουν επιτόπου) σε 7-14 ημέρες έχουν όλες τις άδειες. Η μία από όλες αργεί γιατί θέλει υπογραφή από τον αντιπεριφερειάρχη του τομέα.

Νομίζω όσοι έχουν άδειες, δε χρειάζονται ανανέωση, αλλά το λέω με επιφύλαξη. Στην ιστοσελίδα της περιφέρειας έχει λίστα με email του εκάστοτε τομέα ανάπτυξης/τμήμα επαγγέλματος. Μπορείς να τους ρωτήσεις, θα σου απαντήσουν σχετικά. 

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.