Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φορτιση μπαταριών λιθιου φωτοβολταϊκόυ συστηματος


dpriftis

Recommended Posts

Έχω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα με 5 μπαταρίες pylon tech US2000 2,4 kwh lithium και inverter conversol max 7,2 kw off-grid  48v με 16 πάνελ 335 w

Σε συνεχή συννεφιά έχω πρόβλημα οπότε σκέφτομαι να πάρω μια γεννήτρια να φορτίζω τις μπαταρίες αλλά δεν γνωρίζω πως να υπολογίσω τι γεννήτρια χρειαζομαι και πόση ώρα θα πρέπει να δουλεύει για φορτίσουν οι μπαταρίες. 

Link to comment
Share on other sites

Το datasheet του inverter θα σου υποδείξει το μέγιστο φόρτισης από εξωτερική πηγή. 

Τώρα για την ώρα που απαιτείται είναι σχετικό, πχ αν δουλεύουν εκείνη την ώρα συσκευές,  πόσο βαθειά έχουν εκφορτιστει οι μπαταρίες κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, astrah said:

Στα σωστά του συναδέλφου θα πρέπει να σημειωθεί ότι χρειάζεσαι προσθήκη πάνελ...

Προσθηκη πάνελ γιατί? Σε καλό καιρό τα 16 φορτιζουν πλήρως τις μπαταρίες σε 3 ώρες, όταν έχει βαριά συννεφιά η βροχή τα πάνελ δινουν 0 W στις μπαταρίες 16χ0=0     και 100 πάνελ να είχα 100χ0=0 W εισερχομενη ενεργεια

Το πρόβλημα μου είναι η αποθήκευση ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Bill22 said:

Το datasheet του inverter θα σου υποδείξει το μέγιστο φόρτισης από εξωτερική πηγή. 

Τώρα για την ώρα που απαιτείται είναι σχετικό, πχ αν δουλεύουν εκείνη την ώρα συσκευές,  πόσο βαθειά έχουν εκφορτιστει οι μπαταρίες κτλ κτλ

Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dpriftis said:

Προσθηκη πάνελ γιατί? Σε καλό καιρό τα 16 φορτιζουν πλήρως τις μπαταρίες σε 3 ώρες, όταν έχει βαριά συννεφιά η βροχή τα πάνελ δινουν 0 W στις μπαταρίες 16χ0=0     και 100 πάνελ να είχα 100χ0=0 W εισερχομενη ενεργεια

Το πρόβλημα μου είναι η αποθήκευση ενεργειας

Αγαπητέ μου το πρόβλημα σου είναι τις δύσκολες μέρες... τις καλές προφανώς και δεν έχεις πρόβλημα... ακόμα και με βαριά συννεφιά έστω και μικρή παραγωγή υπάρχει...

Τεχνικά και οικονομικά η λύση στο πρόβλημά σου είναι η αύξηση της παραγωγής.  Όχι η αποθήκευση που όπως και να έχει είναι πεπερασμένη...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς εναλλακτικά να βάλεις μια μικρή ανεμογγενητρια,  εφόσον υπάρχει ένα σχετικό αιολικό δυναμικό.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, astrah said:

Αγαπητέ μου το πρόβλημα σου είναι τις δύσκολες μέρες... τις καλές προφανώς και δεν έχεις πρόβλημα... ακόμα και με βαριά συννεφιά έστω και μικρή παραγωγή υπάρχει...

Τεχνικά και οικονομικά η λύση στο πρόβλημά σου είναι η αύξηση της παραγωγής.  Όχι η αποθήκευση που όπως και να έχει είναι πεπερασμένη...

Επειδη η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη και εγώ χρησιμοποιώ το αυτόνομο σύστημα στην κατοικία μου εδώ και 4 μήνες, παραθέτω σημερινές ενδείξεις από τον inverter  με βαριά συννεφιά :η πρώτη συστοιχία των 8 πάνελ δίνει  input 17w και τα υπόλοιπα 8 πάνελ 18w σύνολο 35w, καταλαβαίνετε λοιπόν ότι τεχνικά και οικονομικά η λύση δεν είναι η αύξηση παραγωγής με προσθήκη πάνελ, απλά μαθηματικά σε πραγματικές συνθήκες όχι στην θεωρια

 

IMG_20211126_091444.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι μία γεννήτρια η οποία να λειτουργεί περίπου μέχρι το ~70-75% της ονομαστικής της ισχύος σε πραγματικές συνθήκες.

Δεδομένου ότι το μέγιστο ρεύμα φόρτισης σε αυτό το μηχάνημα είναι 80Α και ότι η τάση για τους συγκεκριμένους συσσωρευτές δεν ξεπερνά τα 53,5V, η μέγιστη ισχύς φόρτισης θα είναι ~4,28kW.

Θα πρέπει να προσθέσεις την μέγιστη συνολική ισχύ των φορτίων που συνήθως λειτουργούν ταυτόχρονα στο σπίτι. Π.χ. ~5kW.

Συνεπώς, χρειάζεσαι μία γεννήτρια που να μπορεί να δίνει ~9,28kW και σε αυτή την ισχύ να μην ξεπερνά το ~70% της ονομαστικής της ισχύος δηλαδή μία μονοφασική γεννήτρια της τάξης των ~13-15kVA.

Επειδή μονοφασική γεννήτρια σε αυτήν την ισχύ βρίσκεις μάλλον δύσκολα θεωρητικά μπορείς να επιλέξεις μία μικρότερη με την προϋπόθεση ότι θα περιορίσεις το ρεύμα φόρτισης (ρύθμιση #11) και φυσικά τα φορτία του σπιτιού, έτσι ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει η μικρότερη γεννήτρια.

Έχω όμως την εντύπωση ότι όταν το σύστημα συνδυάζεται με Pylontech η ρύθμιση αυτή είναι στην ουσία ανενεργή για τον χρήστη και ορίζεται από το BMS της μπαταρίας. Άρα, η μοναδική επιλογή που (μάλλον) έχεις για να μην υπερφορτώσεις την μικρότερη γεννήτρια είναι να περιορίσεις τα φορτία στο σπίτι όσο αυτή λειτουργεί.

 

Link to comment
Share on other sites

είναι παράνομο ή ανασφαλές αν για τις X μέρες το χρόνο που τα πανέλα δεν αποδίδουν φορτίσει την συστοιχία από το νυκτερινό της δεης? (αν υπάρχει συνδεση με δεη)

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.