Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορτιση μπαταριών λιθιου φωτοβολταϊκόυ συστηματος


dpriftis

Recommended Posts

Έχω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα με 5 μπαταρίες pylon tech US2000 2,4 kwh lithium και inverter conversol max 7,2 kw off-grid  48v με 16 πάνελ 335 w

Σε συνεχή συννεφιά έχω πρόβλημα οπότε σκέφτομαι να πάρω μια γεννήτρια να φορτίζω τις μπαταρίες αλλά δεν γνωρίζω πως να υπολογίσω τι γεννήτρια χρειαζομαι και πόση ώρα θα πρέπει να δουλεύει για φορτίσουν οι μπαταρίες. 

Link to comment
Share on other sites

@dpriftis     κάτι κάνεις λάθος , δες εδω ...

12 ώρες πριν, dpriftis said:

Έχω ένα αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα με 5 μπαταρίες pylon tech US2000 2,4 kwh lithium και inverter conversol max 7,2 kw off-grid  48v με 16 πάνελ 335 w

Σε συνεχή συννεφιά έχω πρόβλημα οπότε σκέφτομαι να πάρω μια γεννήτρια να φορτίζω τις μπαταρίες αλλά δεν γνωρίζω πως να υπολογίσω τι γεννήτρια χρειαζομαι και πόση ώρα θα πρέπει να δουλεύει για φορτίσουν οι μπαταρίες. 

 

9 ώρες πριν, Bill22 said:

Το datasheet του inverter θα σου υποδείξει το μέγιστο φόρτισης από εξωτερική πηγή. 

Τώρα για την ώρα που απαιτείται είναι σχετικό, πχ αν δουλεύουν εκείνη την ώρα συσκευές,  πόσο βαθειά έχουν εκφορτιστει οι μπαταρίες κτλ κτλ

 

1 ώρα πριν, astrah said:

Στα σωστά του συναδέλφου θα πρέπει να σημειωθεί ότι χρειάζεσαι προσθήκη πάνελ...

 

Link to comment
Share on other sites

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ

Άνοιξε το ίδιο θέμα δυο φόρες... μάλλον τόσο άγχος το είχε και δεν έβλεπε την ώρα να πάρει απαντήσεις.

ο αρμόδιος admin να διαγράψει ένα από τα δυο. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.