Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μετατροπή σαρωμένης πινακίδας σχεδίων Α4 jpeg, σε μορφή κατάλληλη για εισαγωγή σε cad πρόγραμμα


pirsogiannis

Recommended Posts

Καλησπέρα, δεν βρήκα παρόμοιο θέμα... Ό,τι λέει ο τίτλος: πώς μπορώ την πινακίδα-λογότυπο από μορφή jpeg να την εισάγω σε πρόγραμμα cad για να μπαίνει στα σχέδια? Φαντάζομαι με κάποιου τύπου μετατροπή jpeg σε αρχείο vector? Υπάρχει online κάποιο τέτοιου είδους εργαλείο?

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 ναι αλλά με αυτόν τον τρόπο θα την εισάγω στο cad και μετά θα πρέπει να γράφω στα κατάλληλα σημεία τα διάφορα στοιχεία που αλλάζουν, πχ ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη, στοιχεία σχεδίου κλπ. Εγώ ρωτάω αν θα μπορούσα να την μετατρέψω σε διανυσματικό αρχείο και να την εισάγω έτσι στο cad. Βρήκα ένα online tool που μετατρέπει jpeg σε dxf αλλά επειδή δεν έχω ακόμη την πινακίδα στα χέρια μου δεν ξέρω τί αποτελέσματα θα μου δώσει. Με κάτι δοκιμές που έκανα καλούτσικο φαίνεται το αποτέλεσμα. Είναι το convertio.

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

@bilya63 δεν σε πιάνω..

Εννοώ να φτιάξεις απο την αρχή την πινακίδα σε ενα layout μετά μπορείς να κάνεις οτι αλλαγές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Η πινακίδα είναι συγκεκριμένη και πολύ παλιά. Το θέμα απ'ότι κατάλαβα είναι μια πολύ καλή σάρωση και μετατροπή σε dxf. Κυκλοφορούν και ανοικτού κώδικα προγραμματάκια απ'ότι βλέπω. Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.