Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ για Εξοικονομώ με....πατέντες


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι.

Διαμέρισμα παλιό σε πολυκατοικία με κετρική θέρμανση που δεν ανάβει. 

Θέλει να μπει στο εξοικονομώ μόνο για κουφώματα και κλιματιστικά. Το πολύ σωστό είναι ότι δεν μπαίνει γιατί θα του βάλεις ότι θερμαίνεται ιδεατά με λέβητα κεντρικό και δεν θα πιάσει τις τρεις κατηγορίες αναβάθμιση. 

Όμως κατά την ερμηνεία πολλών μηχανικών αλλά και του υπουργείου είναι πολύ δυνατόν να βάλουμε σε διαμέρισμα με ανενεργή κεντρική θέρμανση τη θέρμανση με ηλεκτρικές μονάδες. Αν μετά του βάλεις και θέρμανση με κλιματιστικά που επίσης μου έχουν πει ότι επιτρέπεται πιάνει άνετα τις 3 κατηγορίες. Είναι παράνομο κάτι τέτοιο ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπόψιν, το Β ΠΕΑ θα το κάνει κάποιος κατόπιν κλήρωσης. Μεγάλο το ρίσκο, εκτός εάν αποσυνδεθεί από την κεντρική.

Link to comment
Share on other sites

<<Όμως κατά την ερμηνεία πολλών μηχανικών αλλά και του υπουργείου είναι πολύ δυνατόν να βάλουμε σε διαμέρισμα με ανενεργή κεντρική θέρμανση τη θέρμανση με ηλεκτρικές μονάδες.>>

Του υπουργείου? Διαβάζουν και Τότεε?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, nik said:

Όμως κατά την ερμηνεία πολλών μηχανικών αλλά και του υπουργείου είναι πολύ δυνατόν να βάλουμε σε διαμέρισμα με ανενεργή κεντρική θέρμανση τη θέρμανση με ηλεκτρικές μονάδες.

'Οσοι συνάδελφοι εκφράζουν τέτοιες απόψεις, μάλλον έχουν διαβάσει αλλες οδηγίες και όχι τις ΤΟΤΕΕ!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται για ποιον λόγο είναι ανενεργή...

Αν υπάρχει βλάβη (πχ με ΥΔ από το διαχειριστή), νομίζω ότι νομιμοποιούμαστε να αγνοήσουμε την κεντρική θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να καταγράφουμε την πραγματικότητα όπως είναι (άλλωστε αυτό το σκεπτικό έχει και η ΤΟΤΕΕ...)....

Αν  έχεις φωτογραφίες της αυτοψίας που αποδεικνύουν ότι η Κ.Θ. είναι εκτός λειτουργίας λόγω σοβαρής βλάβης (και κατ' εμέ με ασύμφορο κόστος επισκευής...) πχ λείπει ο καυστήρας ή έχει τρυπήσει ο λέβητας κτλ.....τότε μπορείς να το τεκμηριώσεις....

Λύσεις τύπου Υ/Δ είναι ζαριά για τις προθέσεις του 2ου επιθεωρητή.....

Αλλά επειδή όλοι γνωρίζουμε την επαγγελματική ακεραιότητα του κλάδου μας... θα περάσει σίγουρα....🤣 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, nik said:

Να ρωτήσω κάτι.

Διαμέρισμα παλιό σε πολυκατοικία με κετρική θέρμανση που δεν ανάβει. 

Θέλει να μπει στο εξοικονομώ μόνο για κουφώματα και κλιματιστικά. Το πολύ σωστό είναι ότι δεν μπαίνει γιατί θα του βάλεις ότι θερμαίνεται ιδεατά με λέβητα κεντρικό και δεν θα πιάσει τις τρεις κατηγορίες αναβάθμιση. 

Όμως κατά την ερμηνεία πολλών μηχανικών αλλά και του υπουργείου είναι πολύ δυνατόν να βάλουμε σε διαμέρισμα με ανενεργή κεντρική θέρμανση τη θέρμανση με ηλεκτρικές μονάδες. Αν μετά του βάλεις και θέρμανση με κλιματιστικά που επίσης μου έχουν πει ότι επιτρέπεται πιάνει άνετα τις 3 κατηγορίες. Είναι παράνομο κάτι τέτοιο ? 

'Aποψή μου ειναι πως είναι λάθος να αγνοήσεις την υπάρχουσα κεντρική θέρμανση (μόνο με καλή τεκμηρίωση ότι ειναι εκτός λειτουργίας και δεν επιδιορθώνεται με εύλογο κόστος και ότι όλοι στην πολυκατοικία συναινούν ΙΣΩΣ θα μπορούσε να σταθεί σαν επιχείρημα ότι  το διαμέρισμα έχει θεωρητικό σύστημα). Για εξοικονομώ οπωσδήποτε ηλιακο θερμ/να (αν επιτρέπεται) και μόνωση και μετα τα λοιπέ συστήματα ωστε να 'σαι στις + τρεις βαθμίδες  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cve20126 said:

Μόνο με κουφώματα και κλιματιστικά δε θα μπει έτσι κι αλλιώς οπότε ...

Μα πως δεν θα μπει ? Διαβασε το ποστ μου. Αν δηλώσεις στο 1ο ΠΕΑ ηλεκτρικά καλοριφέρ και στο 2ο ΠΕΑ κλιματιστικά για θέρμανση, μια χαρά ανεβαίνεις 3 κατηγορίες.

Νομίζω ότι οι κανονισμοί είναι ασαφείς και αφήνουν τέτοιο παραθυράκι.

Εννοείς θα πάρει μικρή βαθμολογία μετά ?

 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

3 κατηγορίες ανεβαίνεις αλλά θα πάρει λίγα μόρια λόγω υψηλού κόστους της "επένδυσης" . Με ηλιακό που είναι και υποχρεωτικός λογικά θα σωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.