Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπαλκόνια (εξώστες), Σ.Δ. και Σ.Κ.


amolofos

Recommended Posts

@samourg: Πλάτος δρόμου είναι η απόσταση μεταξύ των οικοδομικών γραμμών.

Το πάρκο αν χαρακτηρίζεται στο Σχέδιο Πόλης ως Κοινόχρηστος Χώρος, και δεν έχει Οικοδομική Γραμμή, πας με το μέγιστο των 2μ για την επέκταση των εξωστών πέραν της Οικοδομικής σου Γραμμής.

 

Ναι, έτσι πάει. Εγώ θεώρησα, όταν έγραψε ο συνάδελφος ότι έχει πλάτος δρόμου 10μ, πως έχει οριστεί η απέναντι Ο.Γ.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οι ημιυπαίθριοι είναι 15% ανά όροφο

οι εξώστες είναι 20% και μπορώ να τους μοιράσω στις στάθμες όπως νομίζω χώρίς να είναι 20% ανά όροφο. Σωστά τα λέω;;;;

Link to comment
Share on other sites

...οι εξώστες είναι 20% και μπορώ να τους μοιράσω στις στάθμες όπως νομίζω χώρίς να είναι 20% ανά όροφο...

 

...εξαπανέκαθεν.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οι ημιυπαίθριοι είναι 15% ανά όροφο

οι εξώστες είναι 20% και μπορώ να τους μοιράσω στις στάθμες όπως νομίζω χώρίς να είναι 20% ανά όροφο. Σωστά τα λέω;;;;

 

Τι εννοεις ανα όροφο, ειναι 15% επι της δόμησης και μπορεις να τους μοιράσεις στις στάθμες όπως νομίζεις

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Επανέρχομαι - περίπου - στο θέμα γιατί με ενδιαφέρει να εντοπίσω το εξής: Στον ΓΟΚ/55 οι εξώστες προσμετρώνται στον Σ.Κ.? ΜΕ μια (όχι και τόσο σχολαστική είναι η αλήθεια) έρευνα που έκανα δεν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα. Μήπως το έχει ψάξει κανείς?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι θέλω να ρωτήσω κάνω κάποιες ερωτήσεις για τους εξώστες!

 

Αρχικά θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να έχω εξώστες εντός των κ/χ στους οικισμούς <2000 κατοίκων και σε αυτούς προι του 23?

Αν ναι, ισχύει και σε αυτούς η δυνατότητα να εξέχουν 1/10 του διαμορφωμένου πλάτους του δρόμου?

 

Στον γοκ αναφέρει πως οι εξώστες εντός των κ/χ πρέπει να είναι σε ύψος πάνω 3 μ από την στάθμη του πεζοδρομίου όταν είναι μέχρι τα 5 μέτρα θα πρέπει να είναι 0,5μ μέσα από το κράσπεδο του πεζοδρομίου!

 

Όταν δν υπάρχει διαμορφωμένο πεζοδρόμιο τότε αυτή η απόσταση από του μισού μέτρου μετράει ΔΕΝ μετράει ή δν επιτρέπεται να υπάρχει καθόλου εξώστης μέχρι το ύψος των 5μ????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημέρα.

στη φωτο που βλέπετε ο χώρος μπροστά από τη μπαλκονόπορτα του δωματίου έχει υπολογιστεί ως εξώστης. θα ήθελα να μου πείτε αν σύμφωνα με τον νέο ΓΟΚ αποτελεί ακόμα εξώστη ή αυθαίρετο Η/Χ.

post-58059-0-81067900-1344583111_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

κατά ΝΟΚ:

ανοιχτός εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή του δαπέδου ορόφου ή δώματος που προβάλλει πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτηρίου.

δεν ξέρω αλλά εχω αμφιβολίες για τον παραπάνω εξώστη

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα με τη σειρά.

 

Είναι φανερό από τη φωτό ότι τα κατακόρυφα στοιχεία που υπάρχουν στον εξώστη δεν είναι φέροντα στοιχεία (υποστυλώματα), αλλά «μη φέροντα, διακοσμητικά». Πράγμα που σημαίνει ότι διατηρείται πάντοτε ο χαρακτηρισμός ως «εξώστης». Αυτό μάλιστα είναι ένα πολύ συνηθισμένο τέχνασμα που κάνουμε, ώστε να έχχουμε χώρους που μοιάζουν εκπληκτικά με κλειστούς συμπαγείς χώρους, με τα ανάλογα αρχιτεκτονικά οφέλη, αλλά που να εξακολουθούν να χαρακτηρίζοντσι ως «εξώστες», με όλα τα αντίστοιχα πολεοδομικά. τώρα, οφέλη. Περαιτέρω, ο εξώστης έχει και συμπαγή στηθαία. Κανένα πρόβλημα. Όπως και η αντίστοιχη προεξοχή στέγης ή προστέγασμα επάνω του έχει επίσης κάποια αρχιτεκτονικά στοιχεία. Κανένα πρόβλημα.

 

Εν κατακλείδι: Ο εξώστης μπορεί κάλλιστα να έχει κάθε είδους αρχιτεκτονικό - διακοσμητικό στοιχείο. Αυτό ούτως ή άλλως επιτρέπονταν στο ΓΟΚ, και εξακολουθεί και τώρα στο ΝΟΚ, βλ. Άρ. 16 παρ. 2. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο εξώστης έχει και 3 μη φέροντα διακοσμητικά κατακόρυφα στοιχεία, και στηθαία, και τοιχίο στη στέγασή του. Κανένα πρόβλημα. Είναι «Ανοικτός Εξώστης» κατά ΝΟΚ. Και τεχνηέντως κατάφερε να πείσει ακόμη και τον Αρχιτέκτονα anavati ότι ίσως να μην είναι!!! (αυτός ήταν ο σκοπός του εξ αρχής άλλωστε, να δίνει την εντύπωση ενός ημιυπαίθριου χώρου).

Link to comment
Share on other sites

Jimmy, ναι έχω πειστεί , γιατί το αρ.16, παρ.2 που αναφέρεις, το ξεκαθαρίζει. δεν το είχα ακόμα υπόψη μου. Αλλά, πρέπει να πω ότι η αναλυση της 1ης παραγράφου σου στο προηγούμενο ποστ δεν με έπεισε για τον εξώστη. κι αυτό γιατί, ημιυπαίθριος χώρος μπορεί να προκύπτει από φέροντα ή μή αρχιτεκτονικά στοιχεία (εξ ορισμού του, από το ΓΟΚ2000 ισχύει αυτό). Έτσι, για παραδειγμα ένας αντίστοιχος με την φωτογραφία χώρος στη στάθμη του ισογείου, με μή φέροντα κατακόρυφα στοιχεία και την υπερκείμενη στέγαση του εξώστη, θα θεωρούνταν ημιυπαίθριος χώρος. σωστά? η διευκρίνηση επομενως του αρ12, παρ. 2 που παρέθεσες, είναι καθοριστική σχετικά με τους εξώστες. (δεν ήταν αποσαφηνισμένο στους προηγουμενους ΓΟΚ για φέρουσες δοκούς και μη φέροντα υποστυλώματα στους εξώστες). Ο χώρος της φωτογραφίας θεωρείται επομένως βάσει των αρ2, παρ 5 και του αρ16 παρ 2 του ΝΟΚ, ανοιχτός εξώστης.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.