Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα Plotter - HP Designjet 500 με Windows 10


Bergio

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Το παλιό plotter που κληρονόμησα, το HP Designjet 500 παρότι δουλεύει άριστα με ενα ξεχασμένο tower  που έχει windows XP και ειναι συνδεδεμένο στο τοπικό δίκτυο, δεν μπορεί να αναγνωριστεί με τίποτα από τους υπόλοιπους  υπολογιστές του γραφείου εκτός ενός με Windows 7. Γνωρίζει κανείς πώς θα μπορούσε να λυθεί αυτό το πρόβλημα ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε σένα, οι υπόλοιποι υπολογιστές του γραφείου τι windows έχουν; Αν έχουν Windows 10 xρειάζεται να προσθέσεις εκτυπωτή με tcp/ip port και λογικά τότε θα τον δει. Νομίζω ότι τα Windows 10 έχουν προεγκατεστημένους driver για τον HP 500.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο plotter δεν έχει πρόβλημα με τα windows 10, αλλά με τις τελευταίες εκδόσεις του autocad (νομίζω από το 2016 και μετά) που δεν το αναγνωρίζουν.

Το ότι δεν έχει πρόβλημα με τα windows 10 στο λέω με σιγουριά, καθώς προ μιας εβδομάδας σύνδεσα το αδελφάκι του designjet 800 σε καινούργιο λαπτοπ.

Τους driver τους κατέβασα εγώ, δεν ήταν προεγκατεστημένοι.

Την ip που έχεις επιλέξει θα την βάλεις χειροκίνητα

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να κατεβάσετε πάλι drivers, γιατί η HP είχε θέμα με κάποια updates των windows 10 και μας έχει δυσκολέψει πολύ να πω την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παλιό το θέμα αλλά επειδή κληρονόμησα και εγώ έναν αντίστοιχο (τον οποίο και κατάφερα να συνδέσω και μέσω δικτύου, με αγορά κάρτας δικτύου από ebay), εάν κάποιος/α αναζητήσει σήμερα τους drivers, αυτοί έχουν "κατέβει" από τον ελληνικό ιστότοπο της ΗΡ. Αντ' αυτού, μπορεί να επιλέξει στη χώρα "Ηνωμένο Βασίλειο" και τους κατεβάσει από εκεί.

Το έκανα προ ημερών και όλα δουλεύουν τέλεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JohnnyHoliday said:

... αναζητήσει σήμερα τους drivers, αυτοί έχουν "κατέβει" από τον ελληνικό ιστότοπο της ΗΡ....

αν δεν σου κάνει κόπο ανέβασε τους εδώ

κι αν έχεις και εμπειρία για σχετικές ρυθμίσεις τα τι και τα πως το βάζεις και ως συνοδευτικό κείμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καθώς δεν έχει λυθεί ακόμη το ζήτημα και φαίνεται όλοι κάπως τα καταφέρνουν και τον δουλεύουν τον deskjet 500.. Ενώ έχω τα τελευταία drivers- και ασχέτως αυτών -το plotter δεν αναγνωρίζεται και δε φαίνεται ποτέ στον υπολογιστή. Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Είναι συνδεδεμένος απευθείας με usb και όχι μέσω δικτύου. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bergio said:

Καθώς δεν έχει λυθεί ακόμη το ζήτημα και φαίνεται όλοι κάπως τα καταφέρνουν και τον δουλεύουν τον deskjet 500.. Ενώ έχω τα τελευταία drivers- και ασχέτως αυτών -το plotter δεν αναγνωρίζεται και δε φαίνεται ποτέ στον υπολογιστή. Και δε μπορώ να καταλάβω γιατί. Είναι συνδεδεμένος απευθείας με usb και όχι μέσω δικτύου. 

Ο συγκεκριμένος driver που έχει ανέβει στα files του forum, παίζει άριστα με windows 10. Και με USB τον έχω δουλέψει (πρώτες ημέρες, όταν μου τον χάρισαν) και μέσω δικτύου (αγόρασα μια κάρτα από ebay και μέχρι τώρα, από εκεί εκτυπώνω). Φαντάσου ότι τον έχω συνδεδεμένο και μέσω PLC, για το δίκτυο.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι προβληματικό καλώδιο USB.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.