Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eξωτερικός φωταγωγός σε κατακόρυφη συνέχεια


Recommended Posts

Συνάδελφοι, σε πενταόροφη οικοδομή έχω διάφορες εσοχές μεγαλύτερες του 1,20 αλλά λόγω σύλληψης του αρχιτέκτονα δεν παρατίθενται ως κατακόρυφη συνέχεια στους ορόφους. Μιλάω για μία όψη. Η υπάλληλος στην πολεοδομία μου είπε αφού με ρώτησε τι είναι αυτές οι εσοχές και τις απάντησα εξωτερικοί φωταγωγοί , μου απήντησε ότι πρέπει να έχουν κατακόρυφη ομοιομορφία, στο βάθος και στο πλάτος. Το αναφέρει αυτό κάπου ρητά;

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα αυτό που ρωτάς προφανώς και δεν επιβάλλεται κάποια ομοιομορφία

 

για να είμαστε σίγουροι βέλε ένα σκιτσάκι

 

μόνο η ΕΠΑΕ θα μπορούσε να έχει λόγο για την αρχιτεκτονική σύνθεση

(επιφανειακό βεβαίως)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το ζιπαρισμένο αρχείο έχει μέγεθος 207 mb και δεν ανεβαίνει. Θα προσπαθήσω να το περιγράψω. Στους Α, Β και Γ ορόφους έχω την ίδια εσοχή στην όψη μου που έχει πλάτος 2,70 μ. Στον Δ όροφο η εσοχή αυτή είναι μετατοπισμένη προς τα αριστερά κατά 1 μ. και είναι μικρότερη στο πλάτος αφού πλέον γίνεται 2,00 μ. Οπότε μου λέει η πολεοδομία ότι θεωρώντας την εσοχή των 2,70 μ. ως εξωτερικό φωταγωγό, αυτός ο φωταγωγός σταματάει στον Δ όροφο, κάτι που απαγορεύεται, επειδή πρέπει να υπάρχει συνέχεια του φωταγωγού μέχρι και το Δώμα. Και όλα αυτά μιλώντας για εσοχές και εξοχές στην όψη του κτιρίου εντός της Ο.Γ.!!

Link to comment
Share on other sites

@gonelas

 

μία φωτογραφία σε jpeg πιστεύω ότι φτάνει για να δείξεις αυτό που θέλεις. Το μέγεθος της δε θα είναι μεγαλύτερο από 1MB (και πολύ λέω). Προγράμματα για να το κάνεις εύκολα θα βρεις ΕΔΩ. Μπορείς φυσικά να το κάνεις και μέσω του paint ή οποιούδηποτε επεξεργαστή εικόνας διαθέτεις σε συνδυασμό με print screen. Με πρόγραμμα θα είναι πάντως πιο εύκολο. Αφού βγάλεις το screenshot δες ΕΔΩ για το πως μπορείς να το ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σαν να κατάλαβα τι λες (αν και θα προτιμούσα να βάλεις και ένα σκίτσο)

η διόρθωση δεν αφορά το συνθετικό κομμάτι

αλλά στο αν οι αρχιτεκτονικές εσοχές που έχεις κάνει μετρούν στη δόμηση και την κάλυψη

Εγκύκλιος 113/86 ΓΟΚ85 http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=363

 

----

η νομοθεσία γράφει (άρθρο 8 )

τμήμα ακαλυπτου χώρου που εισέρχεται στο κτίριο με πλάτος μικρότερο από Δ προσμετράται στην κάλυψη κλπ

 

άρα εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα

στο Δ' όροφο εφόσον πρόκειται για ακάλυπτο χώρο μέχρι το δώμα δεν μετρά στη δόμηση

στον Α' όροφο εφόσον το πλάτος είναι 2,70 > 2,50 μ μπορείς να το δείξεις ως ΗΧ

και στους Β'&Γ' ορόφους ως κενό που δε μετρά στη δόμηση

 

για τους Β'&Γ' όροφο η νομοθεσία που σε αφορά

ΓΟΚ 85 http://www.tee.gr/online/afieromata/2000/2122/index.shtml

Αρθρο 7 - Συντελεστής Δόμησης

Β. Δεν προσμετρώνται

ιβ) Ο χώρος που βρίσκεται κάτω από κλειστούς ή ημιυπαίθριους χώρους χωρίς να είναι ο ίδιος κλειστός ή ημιυπαίθριος

post-990-131887223797_thumb.jpg

post-990-131887223803_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tελικά μείωσα το μέγεθος της εικόνας και την ανέβασα.Τα νούμερα που χρησιμοποίησα πριν ήταν ενδεικτικά. Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχη:

α) Η κάτω δεξιά εσοχή έχει πλάτος 3,21 μ. και ισχύει για τους Α, Β και Γ ορόφους. Στον Δ όροφο το πλάτος της γίνεται 2,95 μ.

β) Εννοείται ότι τις μετράω στην κάλυψη

γ) Εννοείται ότι αν οι εσοχές ήταν στο πλάτος μικρότερες από 1,20 μ. θα τις μετρούσα και στη δόμηση

--------------------------------------------------------------------------------------

- Όμως στην πολεοδομία μου είπε η υπάλληλος ότι οι εσοχές αυτές θεωρούνται εξωτερικοι φωταγωγοί και δεν γίνεται να μειώνεται το πλάτος τους όσο ανεβαίνουμε προς τα πάνω. Πιθανώς να μην είχε πρόβλημα αν το πλάτος αυξανόταν(εικάζω...)

- Και μου υπαγορευει να τροποποιήσω τα πλάτη των εσοχών μου έτσι ώστε να είναι το ίδιο σε όλους τους ορόφους

- Και αν δεν το κάνω θα μου τις μετρήσει στη δόμηση

--------------------------------------------------------------------------------------

Τελειώνοντας, ρωτώ τι δικαιώματα έχω με τις εσοχές (εννοείται ότι μετράω στην κάλυψη και την δόμηση ότι λέει ο νόμος για <Δ και <1,20 μ. αντίστοιχα). Πατάει ο υπάλληλος σε κάποιον νόμο και μου επιβάλλει αυτήν την ομοιομορφία? Δεν μπορώ για αρχιτεκτονικούς λόγους να τις σχεδιάσω κατά το δοκούν?

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

post-7392-131887223825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμως στην πολεοδομία μου είπε η υπάλληλος ότι οι εσοχές αυτές θεωρούνται εξωτερικοι φωταγωγοί και δεν γίνεται να μειώνεται το πλάτος τους όσο ανεβαίνουμε προς τα πάνω. Πιθανώς να μην είχε πρόβλημα αν το πλάτος αυξανόταν(εικάζω...).

από όσο γνωρίζω δεν υπαρχει τετοια ορολογία στην πολεοδοδμική νομοθεσία

το μόνο σχετικά που γράφει είναι : τμήμα ακαλυπτου χώρου

 

- Και μου υπαγορευει να τροποποιήσω τα πλάτη των εσοχών μου έτσι ώστε να είναι το ίδιο σε όλους τους ορόφους

- Και αν δεν το κάνω θα μου τις μετρήσει στη δόμηση

που ακριβώς είναι το πρόβλημα σο σχέδιό σου;

στο (θηζκθ);;;;;

το πολύ να σου επιβάλλει ως κενό το 2,95 σε όλους τους ορόφους και να μετρήσει το υπόλοιπο 3,21-2,95 στη δόμηση

 

Πατάει ο υπάλληλος σε κάποιον νόμο και μου επιβάλλει αυτήν την ομοιομορφία? Δεν μπορώ για αρχιτεκτονικούς λόγους να τις σχεδιάσω κατά το δοκούν?

δεν υπάρχει κάποιος τέτοιος νόμος

διάβασε τη νομοθεσία που σου έδωσα πιο πάνω

---------------------

βλέπω πως τα σχήματα ξέχασα να τα επισυνάψω στα βάζω τώρα

post-990-131887223844_thumb.jpg

post-990-131887223853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.