Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Β' υπόγεια και ΣτΕ


Recommended Posts

Αν έχεις νόμιμη οικοδομική άδεια και θεωρώ ότι θίγομαι και ότι η πολεοδομία κακώς εξέδωσε την εν λόγω οικοδομική άδεια, θα προσφύγω στον εισαγγελέα κατά της πολεοδομίας (Δημόσιο) γιατί δεν εφάρμοσε ορθά την νομοθεσία.

Γνωρίζω τέτοιο περιστατικό που ο πολίτης δικαιώθηκε, τελικά την πάτησε αυτός που έχτιζε με νόμιμη οικοδομική άδεια και αναγκάστηκε στη μέση των εργασιών του να αναθεωρήσει την οικοδομική του άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις νόμιμη οικοδομική άδεια και θεωρώ ότι θίγομαι και ότι η πολεοδομία κακώς εξέδωσε την εν λόγω οικοδομική άδεια, θα προσφύγω στον εισαγγελέα κατά της πολεοδομίας (Δημόσιο) γιατί δεν εφάρμοσε ορθά την νομοθεσία.

 

Χάρη θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο αυτό γιατί είμαι άμεσα ενδιαφερόμενος? Με ποιά λογική ο προσφεύγων κρίνει για την εφαρμογή του ''ορθού'' της Νομοθεσίας ? Πώς είναι ο καθένας αρμόδιος να κρίνει αν εφαρμόσθηκε η Νομοθεσία ? Τί σημαίνει ''κακώς εξέδωσε'' ? Εφ' όσον δεν έχει γίνει παραπλάνηση Δημοσίου Υπαλλήλου κ τηρούνται οι διατάξεις,πώς κάποιος έχει δικαίωμα να αμφισβητεί τις διατάξεις ?Αναφέρομαι στην περίπτωση που λες ότι γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με εκπλήττει ΧΑΡΗ, δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει 6 έχει συμβεί και σε μένα.

Για το λόγο αυτό ο θιγόμενος (εκείνος που έκτιζε με νόμιμη άδεια) στρέφεται κατά του Δημοσίου (πολεοδομία, υπουργείο) και απαιτεί αποζημιώσεις.

 

Εδώ βρίσκεται και ηθική ευθύνη του μηχανικού του να στηρίξει τον πελάτη του στις διεκδικήσεις αποζημίωσης, γιατί με τον τρόπο αυτό προασπίζει και τα δικά του συμφέροντα

Link to comment
Share on other sites

zavi μην πας μακριά. Η απόφαση που συζητάμε είναι μια τέτοια περίπτωση. Αρχικά ζητείται από την πολεοδομία ανάκληση της άδειας λόγω κακής εφαρμογής των πολεοδομικών διατάξεων (περιγράφοντας τους λόγους) και αν δεν ανακληθεί γίνεται προσφυγή στα δικαστήρια.

Link to comment
Share on other sites

....και αν δεν ανακληθεί γίνεται προσφυγή στα δικαστήρια.

 

Λοιπόν.

 

Η τοποθέτηση του δικηγόρου μου είναι ότι για να γίνει διακοπή εργασιών με ασφαλιστικά μέτρα πρέπει Α.να υπάρχει παράβαση (ή κακή εφαρμογή όπως λες avgoust) των κείμενων πολεοδομικών διατάξεων ή άμεσος προφανής κίνδυνος και Β.βεβαίωση της παράβασης ή του προφανούς κινδύνου από την Πολεοδομία (δεν τίθεται θέμα) ή από μηχανικό ιδιώτη,ο οποίος όμως ρισκάρει ''δόλο'' ή ''αμέλεια'' κ κατά συνέπεια ανάκληση άδειας άσκησης επαγγέλματος,σε περίπτωση που ο εναγόμενος καταφερθεί εναντίον του....

 

Κ ρωτώ:σε ένα οικοδομικό έργο,όπου τα πάντα έχουν τηρηθεί ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ στο χιλιοστό 1.σύμφωνα με τους τίτλους ιδιοκτησίας , 2.σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις κ την οικοδομική άδεια, 3.σύμφωνα με τους θεσμοθετημένους κανόνες Ασφάλειας , 4.σύμφωνα με τις εισφορές υπέρ ταμείων δημοσίου , 5.σύμφωνα με τις οποιεσδήποτε διατάξεις που προβλέπονται για οικ εργασίες , ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΓΟ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ???Σας ζητώ πραγματικά τη γνώμη σας,διότι ΟΛΕΣ οι επ' αμοιβή συμβουλές που έχω πάρει μέχρι στιγμής λένε το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.Παρακαλώ να ληφθούν υπ' όψιν στην απάντησή σας αυτά που παραθετω ότι έχουν τηρηθεί.Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Η μέχρι στιγμής εργασιακή εμπειρία μου ΔΕΝ περιλαμβάνει τέτοια δεδομένα........δηλαδή,μέχρι στιγμής,στα έργα που διακόπηκαν οι εργασίες ή έγινε ανάκληση της οικ άδειας ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΦΑΝΗΣ ΛΟΓΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπόθεσή μου. Στην Ελλάδα γίνονται τα πάντα!

 

Γιατί απλά οι υπηρεσίες παρανομούν και ο κλάδος λέει ΒΟΛΕΥΟΜΑΣΤΕ με την υπάρχουσα κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

@Periklis

 

Στη δική μου περίπτωση όμως δεν έχω αντίστοιχο θέμα με το δικό σου.Κάποιος μουρλός δικηγόρος προσπαθεί να πετύχει διακοπή εργασιών σε ένα έργο τόσο καθαρό,όπως αυτό που περιέγραψα,χωρίς να βασίζεται σε παράβαση ή κίνδυνο.Απλά μου ζητάει το ψιλοκοκό του,μπας κ ψαρώσω,με τη λογική ότι όλο κ κάτι θα βρει....ένας ακόμα μικρός νταβατζούλης που πήρε τα πεζοδρόμια να βγάλει μεροκάματο με αέρα κοπανιστό,συνηθισμένα πράγματα δηλαδή :lol:

 

@avgoust

 

Βασικά ο Χάρης το έθιξε το θέμα κ μου κέντρισε το ενδιαφέρον....

 

Γνωρίζετε από την εμπειρία σας τέτοια περίπτωση,που να έχει επιτευχθεί με ασφαλιστικά μέτρα ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ χωρίς προφανή λόγο?Δηλαδή τα ασφαλιστικά μέτρα μέχρι να ''διαπιστωθεί η νομιμότητα'' να έχουν όντως πετύχει τη διακοπή εργασιών?Γιατί για ανάκληση δεν υπάρχει περίπτωση.....

 

(εδώ που τα λέμε,δεν υπάρχει κάποιο άμεσο θέμα,ο δικηγόρος που πήγε να ψαρέψει,του βγήκε καρχαρίας κ ''κολλάει'' να τραβήξει την πετονιά,μήπως φαγωθεί αντί να φάει,απλά κουβέντα να γίνεται αφού τέθηκε το θέμα από το Χάρη,όσο ζούμε μαθαίνουμε,αφού στο Γιουνανιστάν τα πάντα γίνονται=no man's land...:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι και η δική μου περίπτωση [email protected].

 

Η πολεοδομία επέβαλε ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ, αποκλειστικά με τη κατάθεση μίας αίολης και γενικόλογης καταγγελίας.

 

Επειδή κατόπιν άρχισα να το κυνηγάω... έφτασε στο ΣτΕ και προέκυψε το θέμα με την αντισυνταγματικότητα του άρθρου 6.

 

Ο καταγγέλων καλοθελητής και ο "τεχνικός του σύμβουλος" ούτε που φαντάζονταν τέτοιο δώρο που τους έκανε το ΣτΕ με την 1828/08.

 

Απ΄ότι δε γνωρίζω οι πολεοδομίες στην επαρχεία το έχουν σαν πάγια ταχτική, ειδικά για καταγγελίες που κατατήθενται με την μεσολάβηση δικηγόρου

 

Τι γράφω τόσους μήνες ρε zavi?

Link to comment
Share on other sites

Periklis, η περίπτωση η δική μου είναι πολύ πιο απλή από τη δική σου σου εξηγώ.Δεν έχω τυφλό οικόπεδο,είμαι στο κέντρο της Αθήνας,έχω κοινότυπο κτίριο,έχω ορισμένη Ρ.Γ.,ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να ασχοληθεί κάποιος ,όσο κ να ψάξει,να βρει κάτι αντισυνταγματικό,εκτός κ αν αύριο το πρωί ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ Η ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ κ μόνο.

 

Η αίολη καταγγελία που σου έκανε το τσογλανάκι,προφανώς πάτησε κάπου στέρεα,ώστε να συμφωνήσει το ΣτΕ.Κ είπαμε,στη δική σου περίπτωση θα αποζημιωθείς,μπορεί κ οδύνες κ μάλιστα πολύ θα γουστάρω να τις πάρεις!

 

Η απορία μου σχετίζεται με τη δυνατότητα τρίτου για ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ από τα ασφαλιστικά μέτρα μέχρι ''να διαπιστωθεί η νομιμότητα''.Η πολεοδομία ΔΕΝ μπορεί να μου κάνει ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ με τέτοια δικαιολογία,μόνο ύστερα από αυτοψία για αυθαίρετο,που ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙ.Άρα τί μένει?

 

Υ.Γ.:Χάρη πού είσαι??????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.