Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Β' υπόγεια και ΣτΕ


Recommended Posts

...Ουσιαστικα δηλαδη υποχρεωνει αυτον που μενει στο σπιτι να βγαινει απ το σπιτι για να παει στο υπογειο. Με τον τροπο αυτο οι νομιμες αποθηκες του σπιτιου κατα τη γνωμη μου ειναι δυσχρηστες και το μονο που μενει ειναι η μετατροπη τους σε αυτονομο παρανομο σπιτι...

 

Συγγνώμη αλλά δε βλέπω κάποια λογική σε αυτό. Σαφώς και υπάρχει δυσκολία στην επικοινωνία αλλά δε σε απαγορεύει κανείς να έχεις πρόσβαση με εξωτερική σκάλα η οποία θα φέρει στέγαστρο ώστε να προστατεύεται στοιχειωδώς. Αλλά μου φαίνεται ότι ψάχνουμε παντού διακιολογίες για να παρανομούμε.

 

...Απο αρχαιοτατων χρονων στα χωρια μας τα "κατωγια", που ηταν αποθηκες και σταβλοι, ειχαν εσωτερικες σκαλες για την επικοινωνια με το σπιτι. Ακομα και σε εκεινες τις εποχες (που οι ανθρωποι δεν καταλαβαιναν απο βροχη και κρυο) στην αποθηκη πηγαιναν εσωτερικα κι οχι εξωτερικα...

 

Μάλλον μιλάμε για διαφορετικές περιοχές. Διότι στην ενδοχώρα (Μακεδονία, Ήπειρος...που ξέρω καλύτερα) όλοι οι χώροι διαμονής ήταν ''προστατευμένοι'' από τους ''βρώμικους'' (βλ. κουζίνα, στάβλοι, αποθήκες). Που σημαίνει απουσία άμεσης διόδου. Μάλιστα όταν το επέτρεπαν τα δεδομένα (χώρος, μάνεη) ήταν ξέχωρα κτίσματα. Εδώ βρέξει-χιονίσει πηγαίναν στην άλλη άκρη του οικοπέδου για να κάνουν την ανάγκη τους! Μόνο σε μεταγενέστερες εποχές (πιο ''πολιτισμένες'') άρχισε η κουζίνα και οι λοιποί βοηθητικοί χώροι να εντάσσονται πλήρως στο κυρίως κτήριο - αλλά εννοείται πως οι στάβλοι είτε δεν υπήρχαν είτε κτιζόντουσαν όσο πιο μακρυά.

 

Το χαγιάτι, ουσιαστικά το πρώτο ''επίσημο'' στοιχείο της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής με κάποιες προδιαγραφές σημερινού Η/Χ, έφερε και αυτό το ρόλο. Επέτρεπε προστατεύμενη σύνδεση με το χώρο του ισογείου καθώς σε αυτό εντασσόταν και η εξωτερική σκάλα. Υπάρχουν πολλές τυπολογίες και υπο-περιπτώσεις αλλά τα αρχιτεκτονικά στοιχεία που μπορείς να θεωρήσεις αντιπροσωπευτικά είναι συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις σκοπο να μετατρεψεις την αποθηκη σε κυριας χρησης χωρο, θα σε εμποδιζει η κατασκευη μιας σκαλας ή η κατασκευη μιας νεας πορτας;

Προφανως δε μενεις σε σπιτι με υπογεια αποθηκη.

Εγω μενω. Και στην αποθηκη εχω: Βιβλιοθηκες με ενα σωρο βιβλια, αρχειο με παρα πολλους φακελους, ηλεκτρικες συσκευες που δε χρησιμοποιω, χωρο για το στεγνωμα των ρουχων.

 

Εσωτερικη σκαλα δεν εχω. Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν χρειαζομουν κατι απο την αποθηκη, ειδικα οταν ηταν χειμωνας, ή νυχτα κτλ δεν πηγαινα ποτε να παρω αυτο που χρειαζομαι. Το αποτελεσμα ειναι ενα κυριως δωματιο στο σπιτι να εχει καταντησει αποθηκη και η αποθηκη να εχει αδειασει.

 

Μπορει να ειμαι εξαιρεση και ειδικη περιπτωση ατομου, αλλα θεωρω οτι η αποθηκη με εξωτερικη προσβαση ειναι εντελως δυσχρηστη.

 

Σκεψου τι θα μπορουσες να βαλεις στην αποθηκη χωρις να αλλαζεις τη χρηση της: Βιβλιοθηκες για αποθηκευση βιβλιων, Ρουχα εκτος εποχης (καλοκαιρινα-χειμωνιατικα), στεγνωμα ρουχων οταν βρεχει και δε μπορεις να το κανεις στο μπαλκονι, εργαλεια-μικροεργαλεια για το σπιτι, συσκευες και επιπλα που ειτε δε χρησιμοποιουνται ειτε χρησιμοποιουνται περιστασιακα (π.χ. ηλεκτρικη σκουπα).

Επισης στην υπογεια αποθηκη μπορεις να βαζεις τα εμφιαλομενα νερα που περνεις σε 6αδες απ το σουπερ μαρκετ (μενει και δροσερο). Κρασι, λαδι κτλ. Μπυρες, αναψυκτικα, ποτα.

Αν κατσω να αραδιασω ολα τα πραγματα θα γεμισουμε σελιδες.

Ολα τα ψωνια του σουπερ μαρκετ μπορουν να μπαινουν στην αποθηκη μεχρι να χρειαστουν. Ολη η σοδια του ετους στα χωρια μπαινει στην αποθηκη.

 

Ολα τα παραπανω δεν ειναι ευκολο να βγαινεις απ το σπιτι οταν χρειαζονται. Πολλες φορες εχει τυχει να θελω νερο, να ειναι νυχτα και να μην εχει μεινει στο σπιτι κανενα μπουκαλι. Σιγα μην βγω μεσανυχτα εξω να κατεβω να παρω νερο.

Και βεβαια μπορεις να πεις να εχουμε λιγοτερα πραγματα στην αποθηκη και να βαλουμε πιο πολλα στο σπιτι. Ε τοτε δεν εχει νοημα η αποθηκη.

 

Να σου πω και κατι αλλο. Το συνηθες δεν ειναι να χρησιμοποιουνται τα υπογεια ως επεκταση του σπιτιου του ισογειου.

Το συνηθες ειναι το υπογειο να γινεται αυτονομο διαμερισμα και να πωλειται ξεχωριστα ή να ενοικιαζεται.

 

βεβαια η αποφαση δε διαβασα καπου να λεει οτι απαγορευται η επικοινωνια με σκαλα του ισογειου με το υπογειο. Απ οτι βλεπω σε επικλινες εδαφος που στο ιδιο επιπεδο ενα μερος του οροφου ειναι ισογειο και ενα αλλο μερος υπογειο, απαγορευεται να επικοιωνει το μερος κυριας χρησης που μετρησε στο Σ.Δ με αυτο που δε μετρησε (αποθηκες). Αυτο βεβαια ειναι δεδομενο και ισχυει και πριν την αποφαση του ΣτΕ. Αυτο που δεν ισχυε νομιζω ειναι οτι ο διαχωρισμος πρεπει να γινει με οπλισμενο σκυροδεμα.

Μαλλον η φιλοσοφια της αποφασης αφορα τους χωρους που στο ιδιο επιπεδο υπαρχει υπογειο και ισογειο και τελικα εχει κατασκευαστει σπιτι που εχει μετρηει το μισο στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

...Το συνηθες δεν ειναι να χρησιμοποιουνται τα υπογεια ως επεκταση του σπιτιου του ισογειου.

Το συνηθες ειναι το υπογειο να γινεται αυτονομο διαμερισμα και να πωλειται ξεχωριστα ή να ενοικιαζεται...

 

Δυστυχώς αυτό είναι το βάρος που σηκώνουμε οι νεώτεροι, τα ''συνήθη'' και παράνομα να τα κατακρίνουμε και καταδικάζουμε. Τέτοιες περιπτώσεις γνωρίζω ουκ ολίγες και εγώ αλλά τις...συμβουλές μου τις δίνω. Και σημειώνω ότι όλοι στραβώνουν όταν ακούν τη λέξη παρανομία - και εγώ έχω μια διεστραμμένη ευχαρίστηση να τους βλέπω να στραβώνουν.

 

 

Αλλά τώρα που διάβασα και τη δικαστική απόφαση (που ξεκίνησε την όλη συζήτηση) - και αν κατάλαβα και καλά - μιλάμε για μία πολύ συγκεκριμένη περιοχή στην οποία δεν αναφέρεται στη Νομοθεσία ότι επιτρέπονται τα β΄υπόγεια. Εκεί πάσο! Η μόνη ένσταση που έχω εγώ αφορά στο πώς τεκμηριώνεται ο ''λειτουργικός διαχωρισμός'' ενός υπογείου από το υπόλοιπο τμήμα του ορόφου που προσμετράται στη δόμηση στις περιπτώσεις μεγάλων κλίσεων. Πάλι μιλάμε δηλαδή για κάτι συγκεκριμένο και όχι γενικό.

 

Πολύ ντόρο βλέπω για κάτι που δεν του αξίζει. Το άλλο σοβαρό θέμα περί αδειών, νομιμότητας και ενστάσεων είναι ελαφρώς οφ τόπικ αλλά τόσο μπουρδουκλωμένο που δεν μπορώ να το διαχωρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ένσταση που έχω εγώ αφορά στο πώς τεκμηριώνεται ο ''λειτουργικός διαχωρισμός'' ενός υπογείου από το υπόλοιπο τμήμα του ορόφου που προσμετράται στη δόμηση στις περιπτώσεις μεγάλων κλίσεων. Πάλι μιλάμε δηλαδή για κάτι συγκεκριμένο και όχι γενικό.

ναι και εμένα αυτό με ανησυχεί

υπάρχουν περιπτώσεις με τόσο έντονες κλίσεις που αναγκάστηκά γίνεται β' υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

panorama voulas ειναι μια μαγευτικη περιοχη στο south los angeles και ολες οι μονοκατοικιες (μονο αυτο επιτρεπεται σε τοσο πλουσιες περιοχες) εχουν απο 2 εως 4 υπογεια + ισογειο + οροφο.

 

ψαξτε το αξιζει το κοπο, θα σας κανει να απορειτε για τον τροπο που σχεδιαζατε μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα αυτό με ανησυχεί

υπάρχουν περιπτώσεις με τόσο έντονες κλίσεις που αναγκάστηκά γίνεται β' υπόγειο

 

ναι, υπάρχουν και αναγκαστηκά το τμήμα του υπογείου που έχει ύψος ανω του 1.5 μέτρων απο τον περιβάλλοντα χώρο μετράει στο συντελεστή.

Αυτό ισχύει έτσι κι αλλιώς. Και η απόφαση του ΣτΕ αυτό επιβεβαιώνει. Ο τίτλος του thread είναι παραπλανητικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μπορείτε να μου λύσετε και μένα μια απορία που έχω?... Σε άδεια του 2005 πρό Φπα όπου ο ιδιοκτήτης δεν έχει κτίσει ακόμα κατασκευάζει 2ο υπόγειο λόγω της κλίσης του εδάφους το οποίο και δείχνει στην οικοδομική άδεια. Συγκεκριμένα το πρώτο υπόγειο χωρίζεται σε δύο σκέλη το μπροστά όπου μετράει στο Σ.Δ. και το πίσω, όπου λόγου βάθους, φτιάχνει το πρώτο garage.

Στο δεύτερο υπόγειο ο ιδιοκτήτης έχει όπου το πίσω garage πάλι garage υπόγειο που εξυπηρετείται με ασανσέρ αυτοκινήτων και μπροστά όπου η δόμηση, ημιυπόγειο χώρο, αποθήκες, βοηθητικό.

Σήμερα με ρωτά, επειδή τα garage τoν φτάνουν και χρειάζεται περισσότερους χώρους βοηθητικούς βλ αποθήκες αν μπορεί να μετατρέψει το δεύτερο υπόγειο σε χώρο αποθηκών?

 

 

Οι απαντήσεις θα εκτιμηθούν και

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όχι.

Δεύτερο υπόγειο επιτρέπεται μόνο για γκαράζ.

Τώρα βέβαια με τον νέο νόμο περι τακτοποιήσεων κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.