Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άρνηση εξόφλησης έργου


Alidana

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχω αναλάβει ανακαίνιση υφιστάμενης κατοικίας στην οποία με σύστησε ο εργολάβος. Έβγαλα την άδεια μικρής κλίμακας αλλά δεν κάναμε ιδιωτικό συμφωνητικό, υπάρχει μόνο η προσφορά του έργου.

Όταν ξεκίνησε το έργο οι ιδιοκτήτες μου έδωσαν ένα ποσό των χρήματων για να κάνω εγώ τις πληρωμές στα συνεργεία αντί για αυτούς. Αυτήν την στιγμή φτάσαμε στο 90% της εργασίας και για να εξοφληθεί το έργο απομένουν άλλα 2000 ευρώ τα οποία τα κρατάνε οι ιδιοκτήτες. Αυτά τα 2000 ευρώ που απομένουν δεν θέλουν να μου τα δώσουν γιατί έχουν πρόβλημα με τον εργολάβο, ωστόσο με αναγκάζουν να τελειώσω το έργο με τα λεφτά που απέμειναν από το αρχικό ποσό που μου έδωσαν τα οποία δεν αρκούν. 

Σε περίπτωση που θα συμφωνήσω, θα πρέπει να δώσω τα υπόλοιπα χρήματα από την αμοιβή μου, πράγμα που δεν θέλω να κάνω. Πως μπορώ να χειριστώ την κατάσταση στην προκειμένη περίπτωση και εάν μπορώ να κάνω την διακοπή του έργου;

P.S.
Αυτά τα 2000 ευρώ είναι μέσα στην αρχική προσφορά που έδωσα, δεν είναι κάποια επιπλέον/απρόβλεπτη χρέωση.

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση ορθογραφίας λέξεων
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν έγγραφα (συμφωνητικά, αποδείξεις, κλπ) που να αποδεικνύουν την εμπλοκή σου στην κατασκευή του έργου, σταματάς να ασχολείσαι.

Αλλιώς, θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο

 

Link to comment
Share on other sites

σε μια συμβαση εργου υπαρχει

ο ιδιοκτητης και ο εργολαβος-κατασκευαστης- επισκευαστης,  [απο αυτον μπορει να οριστουν διαφορα συνεγεια, αναλογα με την ειδικοτητα τους, σαν υπεργολαβοι, αλλα υπο την δικη του ευθυνη και επιλογη] που πληρωνονται απο αυτον και αυτος τα παιρνει απο τους ιδιοκτητες.

εδω,  ειναι ασαφες

τι συμβαση υπηρχε, μεταξυ ποιων, ο εργολαβος τι δουλεια εχει, ο Alidana

ποιές ακριβως υπηρεσιες προσφερε;;;;....

κατ' αρχας φαινεται οτι οι ιδιοκτητες του εδιναν χρηματα να πληρωσει τα συνεργεια...

[γιατι εγω θυμαμαι οτι τα συμφωνητικα εργου πρεπει να κατατιθενται και να θεωρουνται στην ΔΟΥ;;]

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη

Σωστά αυτά που λες, αλλά όταν ο μηχανικός είναι άπειρος (ως φαίνεται), είναι φυσικό να προκύψουν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.