Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δείκτης πυραντίστασης ξύλινης πόρτας


persepolis88

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Άνοιξα νεο θέμα καθώς έψαξα πολλή ώρα χωρίς να βρω κάποιο κατάλληλο να κάνω την ερώτησή μου.

Ετοιμάζομαι για πιστοποιητικό πυροπροστασίας σε εργαστήριο με την ΚΥΑ 136860-1673-Φ15-2018 (μεταποιητικές).

Η πόρτα είναι αυτό το ερείπιο της φώτο, πως το χειριζόμαστε στο τμήμα Δ. Πυροδιαμερισματοποίηση του Εντύπου? Πως βρίσκω δείκτη πυραντίστασης? 

Από ΚΥΑ, Αρ.5 παρ.2:

 

Τα φέροντα δομικά στοιχεία, τα στοιχεία του περι-
βλήματος των πυροδιαμερισμάτων, καθώς και τα περι-
βλήματα πυροπροστατευμένων οδεύσεων διαφυγής,
πρέπει να έχουν τον ελάχιστο δείκτη πυραντίστασης,
σύμφωνα με τον Πίνακα 4.

Οι πόρτες είναι στοιχεία του περιβλήματος, σωστά?

Ευχαριστώ

Capture.PNG

Link to comment
Share on other sites

η πόρτα αυτή δεν έχει πυραντίσταση....

(για προσάναμμα μάλλον κάνει)

Σε ειδικές περιπτώσεις θα μπορούσε να αναζητηθεί "αναβάθμιση" της με υγρά εμποτισμού που ανεβάζουν τον δείκτη πυραντοχής + τα υαλοστάσια αλλά και δεν το έχω κάνει και δεν νομίζω πως αξίζει να γίνει, αντί για πλήρη αντικατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από το όριο του γηπέδου είναι περίπου 12 μ. Το κτίριο είναι ισόγειο και υπάρχει και άλλο πυροδιαμέρισμα από επάνω.

Δεν έχω καταλάβει, υπάρχει απαίτηση η πόρτα να ικανοποιεί τον ελάχιστο Δ.Π. του Πιν.4 (90')?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως βλέπω τη φωτογραφία, Δεν χρειάζεται να είναι πυράντοχη η εξωτερική πόρτα (τελική έξοδος) εφόσον ικανοποιούνται οι απαιτήσεις του σχήματος 3 (απόσταση από ανοίγματα άλλου πυροδιαμερίσματος). 

Ωστόσο θα ''προτιμούσα'' η τελική μου έξοδος να μην είναι ξύλινη βαμμένη με βερνίκι, για ευνόητους λόγους.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας την παρ. 1 του αρ. 5, ότι δηλαδή η πόρτα θα έπρεπε να είχε Δ.Π. αν ήταν κοντά σε άνοιγμα γειτονικού πυροδιαμερίσματος. 

Θα τη δώσω έτσι τη μελέτη κι αν δεν είναι σωστό ας μου τη γυρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.